Praca zdalna wciąż czeka na uregulowanie. Są wątpliwości

Praca zdalna ma bowiem zastąpić określenie “Telepraca”
“Praca zdalna” ma bowiem zastąpić określenie “Telepraca”

Po konsultacjach społecznych projekt nowelizacji Kodeksu Pracy wrócił do resortu rozwoju, pracy i technologii.

Dyskusja o nowelizacji Kodeksu Pracy (KP) przyspieszyła wraz z tzw. ustawą covidową z marca 2020 roku. Wtedy też oficjalnie określono zasady delegowania na home-office pracowników ze względu na zagrożenie epidemiologiczne (oraz “w okresie do 3 miesięcy po stanie zagrożenia lub epidemii”). Do tej pory krajowe prawodawstwo dopuszczało wyłącznie tzw. telepracę, którą określa rozdział IIb KP.

Definicja „telepracownika”

Pierwsza nowelizacja dotycząca definicji “telepracownika” weszła w życie 1 grudnia 2020 roku. Jednak już wcześniej ustawa określała bardzo istotne z perspektywy zatrudnionego kwestie formalne. Dla przykładu Kodeks zakazywał dyskryminacji pracowników zdalnych względem ich kolegów i koleżanek w biurze: “Telepracownik nie może być traktowany mniej korzystnie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych niż inni pracownicy zatrudnieni przy takiej samej lub podobnej pracy, uwzględniając odrębności związane z warunkami wykonywania pracy w formie telepracy.”

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna a ryzyko dyskryminacji pracowników

Ten, jak i inne przepisy Kodeksu Pracy dawały zatrudnionym względne poczucie bezpieczeństwa. Projekt poszerzony m.in. o kwestie sanitarne i epidemiologiczne Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii (MRPiT) przedstawiło Radzie Dialogu Społecznego (RDS) rok temu i dopiero teraz RDS stwierdziła, że… nie ma porozumienia co do definicji pracy zdalnej. Dlaczego akurat ten fragment wywołał najwięcej kontrowersji? “Praca zdalna” ma bowiem zastąpić określenie “Telepraca” – podkreśla Milena Krasuska, dyrektor operacyjny w Grupie Assay.

Jak zauważa, według informacji przekazanych przez MRPiT rozmowy Zespołu Problemowego ds. prawa pracy RDS, organizacji pracodawców i związków zawodowych toczyły się przez około pół roku. – Największym novum (pomijając kwestię nazewnictwa) ma być uszczegółowienie miejsca wykonywania pracy na odległość. Resort chciał, aby praca zdalna mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu zamieszkania pracownika, albo w innym miejscu ustalonym wspólnie przez pracownika i pracodawcę – mówi Milena Krasuska.

Praca zdalna – kto deleguje?

W procesie ustalania miejsca pracy zdalnej brałby udział pracownik, pracodawca i zakładowe związki zawodowe. Jeśli w danej firmie nie funkcjonują tego typu organizacje, kwestię wykonywania pracy zdalnej ustala w regulaminie pracodawca. Delegacja na home-office mogłaby również mieć miejsce z inicjatywy samego pracodawcy lub po uprzedniej zgodzie – z inicjatywy pracownika. To wywołało kontrowersje w zespole RDS.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna: czy firma zwróci ci za prąd? Prawnik wyjaśnia

– Partnerzy w zespole nie uzgodnili wszystkich problematycznych kwestii związanych z tą regulacją. Najwięcej rozbieżności wywołały kwestie: definicji pracy zdalnej (w zakresie swobody wyboru miejsca świadczenia pracy zdalnej przez pracownika, możliwości świadczenia pracy w całości jako pracy zdalnej) oraz zwrotu kosztów wykonywania przez pracownika pracy zdalnej przez pracodawcę – poinformował resort pracy.

Obecnie nad projektem pracują urzędnicy z Ministerstwa Pracy, Rozwoju i Technologii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Słabnie import ze Słowacji

COVID-19 nie ma litości dla słowackiej gospodarki, choć cios amortyzuje branża motoryzacyjna, a Słowacja ...

Seul, Korea Południowa.

Korea Południowa, czyli ciastko z fasoli może być słodkością

Południowokoreański cud gospodarczy to szansa dla polskich eksporterów. Jak przygotować się do wejścia na ...

Startupy pomogą państwowym spółkom i instytucjom

Wyłoniono finalistów programu GovTech Polska. Wśród pierwszych finalistów jest 38 firm. Złożyły one najlepsze ...

Pieniądze dla innowatorów w Poznaniu

Poznański Park Naukowo-Technologiczny oferuje program wsparcia dla startupów. Szuka innowacyjnych pomysłów biznesowych z branży ...

Wypadki w pracy.

Wypadki w pracy. W pandemii jest ich mniej

Podczas pandemii koronawirusa praca stała się bezpieczniejsza. Zanotowano o 30 proc. mniej wypadków niż ...

Banki w dobie pandemii

Zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci, mogą wkrótce mieć znacznie większe trudności w uzyskaniu kredytu. ...