Młody biznes pokazuje, że jest świat poza koronawirusem

Program Hub of Talents 2 wspiera ciekawe pomysły na biznes
AdobeStock

Niemal 40 startupów pracuje nad swoimi pomysłami na biznes w ramach programu Hub of Talents 2. Jest on realizowany w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPNT) trwa II tura programu „Hub of Talents 2”. Celem programu jest wspieranie osób z pomysłem na innowacyjny biznes.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Łącznie w obu turach dostaliśmy kilkaset zgłoszeń od osób zainteresowanych udziałem w programie. Do II tury zakwalifikowało się ok. 40 młodych firm – mówi „Rzeczpospolitej” Katarzyna Rawska z działu promocji BPNT.

Wsparcie startupów

Startup, który zakwalifikował się do projektu, może liczyć na indywidualny program inkubacji. Może on potrwać maksymalnie osiem miesięcy. Firma otrzymuje także wsparcie obejmujące dwa rodzaje usług – podstawowe i specjalistyczne.

CZYTAJ TAKŻE: Czy koronawirus przyspieszy robotyzację firm

Usługi podstawowe polegają m.in. na zapewnieniu powierzchni do pracy. Ale również na obsłudze prawnej, księgowej, a także marketingowej nowo powstałych spółek.

Natomiast usługi specjalistyczne związane są ze specyficznymi potrzebami biznesowymi bądź technologicznymi poszczególnych startupów. Nie ma określonego katalogu tych usług. Każdy startup może je otrzymać indywidualnie, w formie dostosowanej do jego potrzeb.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kiedy przysługuje postojowe dla przedsiębiorców

Efektem takiego procesu inkubacji powinien być prototyp lub model biznesowy przedsięwzięcia. Następnym krokiem po zakończeniu procesu inkubacyjnego i uzyskaniu rekomendacji jest możliwość starania o 1 milion zł dofinansowania na rozwój biznesu. O to dofinansowanie można się starać w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.

Pomysły dla biznesu

Hub of Talents 2 bierze udział m.in. zespół Aboutdecor. Firma pracuje nad innowacyjną usługą łączącą przedstawicieli branży Home&Decor – producentów i usługodawców – z klientami końcowymi. Narzędzie ma tworzyć mapę trendów, która odpowiada zainteresowaniom użytkowników platformy. I dzięki temu podpowiadać dopasowane produkty.

Z kolei Octagon umożliwia sieciom handlowym operującym w świecie fizycznym uzyskać efektywność marketingu internetowego na poziomie porównywalnym z tym, jakim dysponują biznesy e-commerce.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Startupy wspierają biznes

W ramach programu Hub of Talents 2, zespół LeasyUp, pracuje nad stworzeniem innowacyjnego produktu finansowego B2B dedykowanego branży leasingowej o zasięgu globalnym.

Natomiast LeasyUp ma być pierwszą na rynku płatnością odroczoną, która nie wymaga rejestracji w aplikacji mobilnej. Jest skierowana do klientów firm leasingowych i zarządzających flotą samochodową. Poprzez autorski algorytm oceny ryzyka LeasyUp w ramach przyznanego limitu umożliwia natychmiastowe uregulowanie dowolnej faktury leasingowej. a jej fizyczna spłata następuje w dogodnym terminie.

Z pomocą sztucznej inteligencji

W ramach Hub of Talents 2 zespół CITY2 tworzy Managera Talentów Doradca Przyszłości. Rozwiązanie to wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI). A ma wspomagać zarządzanie posiadanymi talentami i kompetencjami w inteligentnych miastach. Pozwoli na korzystanie z doradztwa przez cały rok, 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus napędza kursy programowania online

A Startup Automated także zamierza wykorzystać technologię sztucznej inteligencji. AI ma pomagać w generowaniu pytań do egzaminów. A także sprawdzaniu poprawności odpowiedzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pracownik delegowany do Włoch, a koronawirus

Od 3 czerwca pracownicy z innych krajów UE mogą pracować znów w Italii, ale ...

Jak firmy mają zdobywać klientów w czasie pandemii?

Przedsiębiorcy dostosowując się do „nowych” warunków, często „na nowo” zaczynają budować relacje z klientami ...

Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej we Francji

Polsko-francuskie relacje gospodarcze, w kontrze do stosunków politycznych, mają się bardzo dobrze. Francja jest ...

1,7 mld zł do wzięcia

Do 23 września br. potrwa nabór wniosków w nowym konkursie Narodowego Centrum Badań i ...

Handel z Singapurem będzie łatwiejszy

Dziś wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Singapurem. Skorzystają ...

Nowy JPK_VAT – dużo zmian, nowe kary

Od 1 października 2020 r. zaczyna obowiązywać nowa wersja pliku JPK_VAT. Oprócz ułatwień dla ...