Młody biznes pokazuje, że jest świat poza koronawirusem

Niemal 40 startupów pracuje nad swoimi pomysłami na biznes w ramach programu Hub of Talents 2. Jest on realizowany w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym.

Publikacja: 06.05.2020 14:54

Program Hub of Talents 2 wspiera ciekawe pomysły na biznes

Program Hub of Talents 2 wspiera ciekawe pomysły na biznes

Foto: AdobeStock

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPNT) trwa II tura programu „Hub of Talents 2”. Celem programu jest wspieranie osób z pomysłem na innowacyjny biznes.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Łącznie w obu turach dostaliśmy kilkaset zgłoszeń od osób zainteresowanych udziałem w programie. Do II tury zakwalifikowało się ok. 40 młodych firm – mówi „Rzeczpospolitej” Katarzyna Rawska z działu promocji BPNT.

Wsparcie startupów

Startup, który zakwalifikował się do projektu, może liczyć na indywidualny program inkubacji. Może on potrwać maksymalnie osiem miesięcy. Firma otrzymuje także wsparcie obejmujące dwa rodzaje usług – podstawowe i specjalistyczne.

CZYTAJ TAKŻE: Czy koronawirus przyspieszy robotyzację firm

Usługi podstawowe polegają m.in. na zapewnieniu powierzchni do pracy. Ale również na obsłudze prawnej, księgowej, a także marketingowej nowo powstałych spółek.

Natomiast usługi specjalistyczne związane są ze specyficznymi potrzebami biznesowymi bądź technologicznymi poszczególnych startupów. Nie ma określonego katalogu tych usług. Każdy startup może je otrzymać indywidualnie, w formie dostosowanej do jego potrzeb.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kiedy przysługuje postojowe dla przedsiębiorców

Efektem takiego procesu inkubacji powinien być prototyp lub model biznesowy przedsięwzięcia. Następnym krokiem po zakończeniu procesu inkubacyjnego i uzyskaniu rekomendacji jest możliwość starania o 1 milion zł dofinansowania na rozwój biznesu. O to dofinansowanie można się starać w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.

Pomysły dla biznesu

Hub of Talents 2 bierze udział m.in. zespół Aboutdecor. Firma pracuje nad innowacyjną usługą łączącą przedstawicieli branży Home&Decor – producentów i usługodawców – z klientami końcowymi. Narzędzie ma tworzyć mapę trendów, która odpowiada zainteresowaniom użytkowników platformy. I dzięki temu podpowiadać dopasowane produkty.

Z kolei Octagon umożliwia sieciom handlowym operującym w świecie fizycznym uzyskać efektywność marketingu internetowego na poziomie porównywalnym z tym, jakim dysponują biznesy e-commerce.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Startupy wspierają biznes

W ramach programu Hub of Talents 2, zespół LeasyUp, pracuje nad stworzeniem innowacyjnego produktu finansowego B2B dedykowanego branży leasingowej o zasięgu globalnym.

Natomiast LeasyUp ma być pierwszą na rynku płatnością odroczoną, która nie wymaga rejestracji w aplikacji mobilnej. Jest skierowana do klientów firm leasingowych i zarządzających flotą samochodową. Poprzez autorski algorytm oceny ryzyka LeasyUp w ramach przyznanego limitu umożliwia natychmiastowe uregulowanie dowolnej faktury leasingowej. a jej fizyczna spłata następuje w dogodnym terminie.

Z pomocą sztucznej inteligencji

W ramach Hub of Talents 2 zespół CITY2 tworzy Managera Talentów Doradca Przyszłości. Rozwiązanie to wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI). A ma wspomagać zarządzanie posiadanymi talentami i kompetencjami w inteligentnych miastach. Pozwoli na korzystanie z doradztwa przez cały rok, 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus napędza kursy programowania online

A Startup Automated także zamierza wykorzystać technologię sztucznej inteligencji. AI ma pomagać w generowaniu pytań do egzaminów. A także sprawdzaniu poprawności odpowiedzi.

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym (BPNT) trwa II tura programu „Hub of Talents 2”. Celem programu jest wspieranie osób z pomysłem na innowacyjny biznes.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat