22 startupy ze wsparciem od PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę startupów, które otrzymały wsparcie w kwocie do miliona złotych. Pomoc na wdrożenie rynkowe swoich pomysłów otrzymają 22 firmy.

Publikacja: 12.12.2019 11:16

22 startupy ze wsparciem od PARP

Foto: adobe stock

22 startupy znalazły się na liście młodych biznesów, które otrzymają wsparcie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W efekcie spółki te otrzymają wsparcie w kwocie do miliona złotych. Jest ono przeznaczone na rynkowe wdrożenie ich pomysłów.

CZYTAJ TAKŻE: 400 mln zł dla małych i średnich firm na wschodzie kraju

Połowa zwycięskich spółek pochodzi z programu inkubacji Platformy Startowej Unicorn Hub, działającej w Polsce Wschodniej. Tych 11 firm otrzyma łącznie przeszło 10,5 mln zł.

Szansa rozwoju

– Dla nas to ogromna motywacja do dalszego działania oraz potwierdzenie, że robimy to dobrze. Dofinansowanie otrzymało bowiem 11 z 13 aplikujących spółek. To bardzo dużo – mówi Ewelina Iwanek, prezes Fundacji „OIC Poland”, animatora Platformy Startowej Unicorn Hub.

– W pierwszej rundzie wyinkubowaliśmy 19 spółek. I niezmiernie cieszy fakt, że 11 z nich otrzymało dofinansowanie. Ale również to, że każdy odnalazł swoją drogę i wytyczył kierunek rozwoju. Część spółek nie aplikowała, ponieważ otrzymała ofertę alternatywnego dofinansowania i już działa rynkowo. Więc cały system prawidłowo funkcjonuje. Daje szanse rozwoju i zaistnienia na rynku krajowym i międzynarodowym – podkreśla Ewelina Iwanek.

CZYTAJ TAKŻE: Polski startup BIMproQr z sukcesem w Singapurze

Dofinasowanie otrzymały firmy BioVR, PowerIce, TJLE, Vocaly PRO, ZAX TECHNOLOGY, Intelicar, BIMproQr, AI Estimo Software, BotBox, Deep Clue oraz Bsafer. Wśród nich siedem jest zarejestrowanych w Lublinie. Z kolei trzy w województwie podkarpackim. Zaś jedna pochodzi z Olsztyna.

Żywność, IT i medycyna

– Nasz produkt IceUp! jest pionierski na rynku. I ma szanse zmienić przyzwyczajenia Europejczyków, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie. Wierzymy, że ma potencjał i znajdzie swoje miejsce na rynku – mówi Aneta Radłowska-Działo, współtwórczyni i członek zarządu spółki PowerIce.

Firma pod marką IceUP! dostarcza na rynek komponenty do produkcji kremowych lodów roślinnych. Ich odbiorcami są producenci lodów rzemieślniczych sprzedawanych na gałki.

– Białko roślinne to niewątpliwie przyszłość w dziedzinie żywienia. Cieszymy się, że będziemy mogły mieć udział w tworzeniu tego nowego trendu – zaznacza Aneta Radłowska-Działo. – W pierwszej kolejności musimy zorganizować laboratorium technologiczne i zbudować pełną ofertę naszych produktów. A pierwszą sprzedaż IceUpów chciałybyśmy zrealizować wiosną wraz z nowym sezonem lodziarskim – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Z kolei Wojciech Kurowski, prezes ZAX TECHNOLOGY zapowiada, że pozyskane dofinansowanie w głównej mierze zostanie wykorzystane na prace informatyczne. – W szczególności będą one związane z bezpieczeństwem oraz procesem wzbogacania danych z perspektywy modelu My2B – mówi Wojciech Kurowski.

Natomiast spółka TJLE otrzyma 1 mln zł na rozwój projektu Palmscope. Jest to innowacyjne urządzenie medyczne, które będzie oferowane lekarzom otolaryngologom. Jak podaje TJLE, ma to być pierwszy na świecie przenośny wideonasofaryngoskop z wymiennymi końcówkami. I ma rozwiązać problemy związane z użytkowaniem oferowanych obecnie na rynku endoskopów.

Jak mówi Jakub Szczerbuk, pomysłodawca Palmscope i współzałożyciel TJLE, otrzymane wsparcie firma przeznaczy w dużej części na ochronę własności intelektualnej, certyfikację oraz rozwój części mechanicznych i elektronicznych.

– Planujemy rozpocząć sprzedaż w okresie około 14 miesięcy od rozpoczęcia projektu w ramach konkursu. Będzie to najprawdopodobniej pierwszy kwartał 2021 r. – zapowiada Jakub Szczerbuk.

Kolejna szansa dla młodych firm

Konkurs w ramach poddziałania 1.1.2 „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej” umożliwia sfinansowanie rozwinięcia działalności biznesowej startupów. Takich, które zakończyły inkubację w ramach jednej z sześciu platform startowych i chcą wprowadzić produkt na rynek krajowy lub zagraniczny, zwiększając jego sprzedaż.

W pierwszej rundzie konkursu, trwającej od 31 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r., młodzi przedsiębiorcy złożyli 40 wniosków. Po ocenie 22 projekty otrzymały dofinansowanie. Jego łączna kwota przekracza 19 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Odpowiedź na zmieniające się wymagania rynku pracy

Platforma Startowa Unicorn Hub nadal czeka na innowacyjne projekty z zakresu specjalizacji IT / ICT, Medycyna / Zdrowie Publiczne, Smart City / Transport. Najlepsze z nich mają szansę na grant w wysokości do 1 mln zł. Będzie on przeznaczony na wprowadzenie produktu lub usługi na rynek. Inną opcją jest szansa na pozyskanie kapitału prywatnych inwestorów.

Nabór do trzeciej rundy inkubacji trwa do 31 stycznia 2020 r.

22 startupy znalazły się na liście młodych biznesów, które otrzymają wsparcie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). W efekcie spółki te otrzymają wsparcie w kwocie do miliona złotych. Jest ono przeznaczone na rynkowe wdrożenie ich pomysłów.

CZYTAJ TAKŻE: 400 mln zł dla małych i średnich firm na wschodzie kraju

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat