Trwają prace nad zmianami w Polskim Ładzie, a wśród nich wciąż poważną kwestią jest składka zdrowotna dla samozatrudnionych (prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – JDG) Szumnie ogłoszony program reform ma ujrzeć światło dzienne w postaci projektów ustaw już jesienią. Jednak już teraz ruszyły prace nad zmianami w pierwotnych założeniach. O które plany chodzi?

Składka zdrowotna do modyfikacji

Otóż o modyfikację składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Pierwsze ogłoszone modyfikacje zakładały bowiem likwidację składki zryczałtowanej dla przedsiębiorców. Stawka miała być pozostawiona na poziomie 9 proc., ale miało zniknąć prawo do jej odliczenia. To byłby znaczny wzrost obciążeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą, o czym informowaliśmy, prezentując wyliczenia o ile obciążenia fiskalne biznesu wzrosną.

Jednak ryczałt?

Teraz rząd chce utrzymać ryczałt w składce zdrowotnej dla samozatrudnionych. Zmieni się jednak sposób jej obliczenia. Podstawa ma być cała kwota przychodu, a nie jak dziś 75 proc. W konsekwencji wzrośnie ona o 128 zł.