Składki ZUS: niektórzy ryczałtowcy będą musieli sporo dopłacić

Nowe zasady rozliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne mogą spowodować, że przedsiębiorcy na ryczałcie po zakończeniu roku będą musieli dopłacić do ZUS, i to nawet kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe?

Publikacja: 08.12.2022 10:21

Składki ZUS: niektórzy ryczałtowcy będą musieli sporo dopłacić

Foto: Adobe Stock

Jak przypomina w swoim artykule na łamach "Rzeczpospolitej" Przemysław Wojtasik, na ryczałcie składka zdrowotna jest uzależniona od przychodów (pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne). Przedsiębiorcy są podzieleni na trzy grupy. Jeśli mają do 60 tys. zł przychodu rocznie, płacą 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie. W drugiej grupie, z przychodami od 60 tys. do 300 tys. zł, wynosi co miesiąc 559,89 zł. Mający powyżej 300 tys. zł rocznie płacą składkę w wysokości 1007,81 zł miesięcznie.

W celu obliczenia składki za poszczególne miesiące należy sumować przychody od początku roku. Za miesiąc, w którym przekroczymy próg (i za następne), płacimy wyższą. Przekroczenie progu powoduje też, że większa składka obowiązuje za cały rok. Oznacza to, że czeka nas dopłata.

Ile może wyjść tej dopłaty? Załóżmy, że przedsiębiorca ma 5 tys. zł przychodu miesięcznie. Przez 11 miesięcy był w pierwszym progu i płacił składkę w kwocie 335,94 zł. W grudniu sprzedał firmową nieruchomość za 260 tys. zł. Jest już więc w trzeciej grupie i musi zapłacić 1007,81 zł składki. Dopłata za cały rok wyniesie 7390,57 zł.

Z uiszczeniem dodatkowej kwoty muszą liczyć się nie tylko ci, którzy mają jakieś ekstraprzychody w jednym miesiącu, ale też zarabiający równo przez cały rok.

Ryczałtowcy mogą też płacić składki na podstawie przychodu z poprzedniego roku. Wtedy są w stałej kwocie przez cały rok. Nie wyklucza to jednak dopłaty, jeśli tegoroczne przychody są wyższe niż te z ubiegłego roku i przekraczają progi.

Czytaj więcej

Im wyższe przychody, tym więcej do ZUS
ZUS
ZUS daje więcej czasu na wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej trzeba zapłacić podatek i... składkę zdrowotną
ZUS
Składka zdrowotna: aby otrzymać zwrot trzeba potwierdzić rachunek bankowy
ZUS
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej: kto dopłaci, a kto otrzyma zwrot
ZUS
Jest sposób na uniknięcie dopłaty do składki zdrowotnej