ZUS zmienia stanowisko ws. składek od kart przedpłaconych na posiłki

Pracodawca może odliczyć od podstawy wymiaru wartość kart prepaid umożliwiających zakupy gotowych dań - głosi najnowsze stanowisko ZUS.

Publikacja: 26.01.2023 11:03

ZUS zmienia stanowisko ws. składek od kart przedpłaconych na posiłki

Foto: Adobe Stock

Pracodawca miał wątpliwości, czy należy zwolnić ze składek ZUS posiłki profilaktyczne w formie kart przedpłaconych realizowane nie tylko w barach, restauracjach, punktach gastronomicznych i stołówkach, ale również uprawniające do nabycia ich w sklepach i sieciach handlowych.

Do tej pory ZUS twierdził, że nie. Stał na stanowisku, że wyłączeniu z podstawy wymiaru składek nie mogą podlegać karty, które można zrealizować nie tylko przy zakupie gotowych posiłków w przeznaczonych do tego punktach, ani też karty uprawniające do nabycia artykułów do samodzielnego ich przygotowania w sklepach lub innych placówkach handlowych.

Wygląda na to, że organ zmienił swoje podejście.

Ta konkretna sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który musiał zapewnić pracownikom pracującym w warunkach szczególnie uciążliwych bezpłatne posiłki i napoje. W firmie nie ma jednak stołówki i pracodawca nie jest w stanie sprostać temu obowiązkowi. Dlatego wraz ze związkami zawodowymi zdecydował o wprowadzeniu kart przedpłaconych, aby pracownicy sami mogli kupić odpowiednie produkty. Środki dostępne na kartach mają być wykorzystywane w określonych punktach handlowo-usługowych. Firma przyznaje, że nie ma możliwości ograniczenia karty tylko do płatności za gotowe posiłki. Może jedynie sprawdzać paragony.

W decyzji wydanej na podstawie takiego stanu faktycznego ZUS (decyzja WPI/200000/ 43/1337/2022) uznał, że wartość kart prepaid jest wyłączona w takim wypadku z podstawy wymiaru składek do ZUS.

Czytaj więcej

ZUS: Karty przedpłacone na posiłki bez składek
ZUS
Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
ZUS
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Oto dwie propozycje rządu