Z nowym rokiem wzrosła ulga na firmową składkę zdrowotną

Od 1 stycznia 2024 roku wzrosła ulga na składki zdrowotne. Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów jej limit to 11 600 zł. W 2023 r. wynosił 10 200 zł.

Publikacja: 06.01.2024 10:28

Z nowym rokiem wzrosła ulga na firmową składkę zdrowotną

Foto: Adobe Stock

U przedsiębiorców na liniowym PIT składka zdrowotna wynosi 4,9 proc. dochodu. Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu obowiązującą od 1 lipca 2022 r. przedsiębiorcy na liniowym PIT mają dwie możliwości rozliczania składek zdrowotnych: mogą zaliczać je do kosztów uzyskania przychodów lub odliczać od dochodu.

Na tych samych zasadach przedsiębiorcy mogą rozliczyć wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne osoby współpracującej, np. małżonka albo rodzica.

Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt na łamach „Rzeczpospolitej” wskazuje, że lepsza jest pierwsza opcja, tj. zaliczenie składki do kosztów uzyskania przychodów. - Jeśli zaliczymy składkę zdrowotną do kosztów, będziemy mieli niższy dochód. A u przedsiębiorców na liniowym PIT dochód stanowi podstawę wymiaru składki zdrowotnej. Efektem zaliczenia składki do kosztów jest więc nie tylko korzyść podatkowa. Zmniejszamy też wpłatę do ZUS. Jeśli natomiast zastosujemy drugi wariant, czyli odliczenie od dochodu, podstawa wymiaru składki zdrowotnej nie maleje. Mamy więc tylko korzyść podatkową – tłumaczy ekspert.

Trzeba pamiętać, że ulga obejmuje tylko na składki zapłacone, a więc nie wystarczy tylko wykazać ich w deklaracji. Z interpretacji fiskusa wynika, że można też odliczyć te, które zostały pokryte z nadpłaty. Kompensata jest bowiem traktowana na równi z zapłatą.

Z ulgi mogą również skorzystać przedsiębiorcy na ryczałcie oraz osoby na karcie podatkowej. Ci pierwsi odliczają połowę składek zdrowotnych (także płaconych za osoby współpracujące) od przychodu. Z kolei „kartowicze” odpisują od podatku 19 proc. składki zdrowotnej. Ulga nie przysługuje natomiast podatnikom na skali PIT.

Czytaj więcej

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Wzrosła ulga na firmową składkę zdrowotną


ZUS
Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy