ZUS chce rozliczać składki za przedsiębiorców

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała automatyzację rozliczeń z firmami.

Publikacja: 08.01.2024 11:37

ZUS chce rozliczać składki za przedsiębiorców

Foto: Adobe Stock

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Gertruda Uścińska podsumowała osiem lat współpracy ZUS z poprzednim rządem. Podkreśliła, że w tym czasie wiele zmieniło się dla przedsiębiorców.

Prezes ZUS wskazała na kluczowe projekty, takie jak e-składka czy e-akta.

- Ten pierwszy, czyli indywidualne rachunki składkowe dla każdego płatnika, skutecznie zapobiega przedawnieniom należności do ZUS oraz ułatwia życie przedsiębiorcom, którzy wykonują tylko jeden przelew. To uproszczenie, na które czekali od lat — podkreśla prof. Uścińska.

Jak przypomniała, drugi projekt polegał na wprowadzeniu możliwości elektronizacji oraz skróceniu okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej dzięki temu, że wszystkie dane od płatnika składek niezbędne do przyznawania świadczeń trafią od razu do ZUS. - Dla przyszłych świadczeniobiorców nie będzie problemu zgubionych lub zniszczonych akt pracowniczych sprzed lat, a dla firm to spore oszczędności — zauważa prezes ZUS.

W wywiadzie prof. Uścińska wskazała też na poprawę obsługi przedsiębiorców, którzy „mogą liczyć na pomoc wyspecjalizowanych doradców i opiekunów, jak również na szkolenia, warsztaty i seminaria, konsultacje projektów zmian prawnych ze środowiskiem”.

- Przede wszystkim jednak wprowadziliśmy w pełni elektroniczną komunikację z płatnikiem składek na naszej Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Jeszcze w 2016 roku bywało, że przedsiębiorca przychodził do oddziału ZUS z segregatorami. Jednemu z nich wszystkie dokumenty się na miejscu rozsypały, a za nim stały tłumy ludzi, żeby o coś zapytać. Mówię o tym, bo byłam świadkiem. Ale tego już nie ma. Firmy mogą też wnioskować w pełni elektronicznie o zaświadczenie A1, które jest niezbędne, gdy trzeba wydelegować pracownika do innego państwa UE. W tej chwili jesteśmy jednym z nielicznych unijnych krajów , w których wydawane są one w procedurze online. Kontrolujący pracownika delegowanego inspektor z Francji czy Belgii może wejść na naszą stronę i w kilka chwil zweryfikować autentyczność takiego zaświadczenia — wyliczyła prof. Uścińska. 

Przypomniała również, że ważną reformą, wciąż czekającą na realizację, jest automatyzacja rozliczeń z firmami. - Chcemy wziąć na siebie obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatników składek, zgodnie z koncepcją jednolitego pliku ubezpieczeniowego — zadeklarowała prezes ZUS.

Czytaj więcej

Prezes ZUS: Chcemy wziąć na siebie rozliczanie składek przez przedsiębiorców

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Gertruda Uścińska podsumowała osiem lat współpracy ZUS z poprzednim rządem. Podkreśliła, że w tym czasie wiele zmieniło się dla przedsiębiorców.

Prezes ZUS wskazała na kluczowe projekty, takie jak e-składka czy e-akta.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
Wakacje od ZUS z pułapkami. Niektórzy powinni się mocno zastanowić zanim skorzystają
ZUS
Nowy pomysł na zmiany w składce zdrowotnej. Oto, co proponuje Trzecia Droga
ZUS
Rozliczenie składki zdrowotnej: poszło sprawniej, ale zmiany są konieczne
ZUS
Niektórzy przedsiębiorcy nie będą musieli płacić ZUS. Raz w roku
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
ZUS
Dowóz kateringu dla pracowników ze składką? Jest stanowisko ZUS
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą