Rząd Tuska szykuje dwie duże zmiany dla przedsiębiorców

Rada Ministrów rozpoczęła prace nad nowymi zasadami wypłacania zasiłku chorobowego oraz "wakacjami od ZUS". Oba rozwiązania zostały zapisane w umowie koalicyjnej nowego rządu.

Publikacja: 10.01.2024 13:49

Rząd Tuska szykuje dwie duże zmiany dla przedsiębiorców

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

We wtorek Rada Ministrów przyjęła informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności.

Najważniejsze założenie: chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni.

Rozwiązania dotyczące nowych zasad wypłacania zasiłku chorobowego mają obowiązywać od przyszłego roku.

Czytaj więcej

Rząd Tuska wprowadza rewolucyjną zmianę dla firm i pracowników

Na ostatnim posiedzeniu rząd przyjął też harmonogram prac legislacyjnych dotyczących wprowadzenia tzw. wakacji od ZUS. Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność przez miesiąc w roku nie będą musieli płacić składek. Jak zauważa Paulina Szewioła na łamach „Rzeczpospolitej”, to duża zmiana w porównaniu z założeniami do projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, które zostały niedawno opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. One zakładały trzymiesięczny okres zwolnienia ze składek.

Rząd zapowiedział, że podczas korzystania z ulgi przedsiębiorcy będą mogli nadal prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Z kolei w miesiącu, w którym skorzystają z ulgi, składkę na ubezpieczenie społeczne zapłaci za nich ZUS. Regulacje mają zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

Rząd Tuska: duża zmiana w sprawie "Wakacji od ZUS"
ZUS
Nie każdy przedsiębiorca skorzysta z wakacji od ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy