CloudFerro z kontraktem dla niemieckiej agencji kosmicznej

CloudFerro będzie rozwijać platformę udostępniającą dane z obserwacji Ziemi. Polska firma dołącza bowiem do projektu w ramach programu Copernicus.

Publikacja: 14.11.2019 10:13

Zdjęcie satelitarne Berlina wykonane w ramach programu Copernicus

Zdjęcie satelitarne Berlina wykonane w ramach programu Copernicus

Foto: fot. Copernicus Data

Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej w ramach działalności Niemieckiej Agencji Kosmicznej (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt, DLR) rozwija krajową platformę udostępniającą dane z obserwacji Ziemi (CODE-DE).

Projekt ten będzie także realizować polska firma CloudFerro. Zajmuje się ona dostarczaniem usług związanych z chmurą obliczeniową. W realizacji kontraktu będzie jej pomagać jako podwykonawca firma Erteco Technologies.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma w elitarnym gronie

– Jesteśmy dumni z rozpoczęcia współpracy z DLR, czyli niemieckim odpowiednikiem NASA. CODE-DE będzie piątą wielkoskalową platformą działającą w naszym środowisku chmurowym – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

CloudFerro już udostępnia chmurę dla dwóch z pięciu europejskich platform DIAS: CREODIAS i WEkEO. A także chmurę prywatną dla Copernicus Climate Data Store.

Z Copernicusem co najmniej do 2022 roku

Platforma CODE-DE zapewnia dostęp do danych i usług Copernicus w Niemczech (https://code-de.org/) od początku 2017 roku. Umożliwia przetwarzanie danych z obserwacji Ziemi pozyskiwanych w ramach europejskiego programu Copernicus. Umowa z CloudFerro została podpisana do końca 2022 roku. Ma opcję przedłużenia o kolejne dwa lata.

Dostęp do platformy CODE-DE będzie nadal bezpłatny dla administracji rządowej i ośrodków naukowych.

– Użytkownicy CODE-DE wkrótce będą mogli korzystać z synergii z innymi platformami DIAS zarządzanymi przez Komisję Europejską – mówi dr Michael Schmidt, przedstawiciel CODE-DE w DLR. – Zapewni to większą elastyczność i skalowalność danych. Z pewnością ta różnica będzie zauważalna – podkreśla.

– W ramach tego projektu CloudFerro utworzy w Niemczech kolejny hub, służący do przechowywania danych CODE-DE. Użytkownicy w Niemczech i za granicą będą mieli dostęp do wydajnej i niezawodnej platformy chmurowej, łączącej dostęp do danych z obserwacji Ziemi z elastycznym ich przetwarzaniem – wyjaśnia Maciej Krzyżanowski.

Sztuczna inteligencja i programy szkoleniowe

CODE-DE umożliwia użytkownikom dostęp do danych satelitarnych i innych informacji. Dane dostarczają Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Komisja Europejska w ramach projektu Copernicus.

Platforma to także bezpieczne środowisko pracy do przechowywania prywatnych danych i zintegrowanego przetwarzania w celu generowania różnego rodzaju analiz. Pozwala także na publikację i ponowne wykorzystanie wygenerowanych produktów jako usług sieciowych. Platforma umożliwia stosowanie technologii sztucznej inteligencji (AI). Jest również obszernym helpdeskiem oraz zawiera programy szkoleniowe.

CZYTAJ TAKŻE: Nanoxo i jego innowacyjna technologia z inwestorem

CODE-DE od 2017 roku jest obsługiwany przez centrum danych teledetekcyjnych niemieckiego centrum lotniczego (DLR-DFD). Ta współpraca potrwa do końca I kwartału 2020 r. Nowa wersja CODE-DE, wykorzystująca osiągnięcia i doświadczenia z pierwszej fazy operacyjnej uzupełniona o nowe funkcjonalności, będzie realizowana od 1 kwietnia 2020 roku.

– Wybór CloudFerro w przetargu dotyczącym niemieckiej platformy udostępniającej dane satelitarne jest kolejnym potwierdzeniem naszej rosnącej pozycji w Europie – akcentuje Maciej Krzyżanowski.

– Nasza chmura jest elastyczna, niezawodna i gotowa na wszelkie wyzwania związane z przetwarzaniem dużych ilości danych. Z przyjemnością realizujemy założenia Komisji Europejskiej dotyczącymi programu Copernicus i projektów DIAS. W CODE-DE mamy zamiar osiągnąć efekt synergii i wykorzystać wiedzę, doświadczenie i metody przetwarzania danych wypracowane podczas zarządzania platformą CREODIAS – podsumowuje prezes CloudFerro.

""

fot. CloudFerro

firma.rp.pl

CloudFerro jest polskim dostawcą infrastruktury chmurowej jako usługi (IaaS). Firmę założyła w 2015 roku grupa doświadczonych menedżerów z branży IT i telekomunikacyjnej.

CloudFerro specjalizuje się w platformach do przechowywania, przetwarzania i rozpowszechniania dużych ilości danych. Obecne zasoby obsługiwanych przez firmę danych przekraczają 16PB.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa