Polski satelita ScanSAT coraz bliżej orbity

Firma Scanway rozpoczyna budowę inżynierskiego modelu satelity ScanSAT. Będzie to pierwszy polski satelita, który dostarczy obrazy multispektralne użyteczne w wielu sektorach nauki i przemysłu.

Publikacja: 20.11.2019 13:55

Polski satelita ScanSAT coraz bliżej orbity

Foto: fot. Scanway

Wrocławska spółka Scanway rozpoczyna kolejny etap prac nad satelitą ScanSAT. Powstaje on na bazie autorskich rozwiązań optoelektronicznych firmy. Scanway współpracuje przy tym z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Plan zakłada, że satelita ScanSAT zostanie wystrzelony na orbitę Ziemi na przełomie 2020 i 2021 roku. Będzie to pierwszy polski satelita, który dostarczy dokładne obrazy multispektralne. Można je wykorzystywać w wielu sektorach nauki i przemysłu.

W drodze na orbitę

ScanSAT to mikrosatelita konstruowany na podstawie uniwersalnego standardu CubeSat. Jego najdłuższy wymiar nie przekroczy 34 cm. Prace nad ScanSAT wkraczają właśnie w czwarty etap – budowę inżynierskiego modelu satelity.

Jest to etap integracji i testów, pozwalający na zbudowanie modelu lotnego i wystrzelenie satelity na orbitę w ciągu kilku, a maksymalnie kilkunastu miesięcy. Od innych satelitów tego typu ScanSAT będzie się wyróżniał wszechstronnością oraz dokładnością osiąganą dzięki autorskim rozwiązaniom optycznym i elektronicznym Scanway.

CZYTAJ TAKŻE: Potrójne kosmiczne dofinansowanie dla Creotech Instruments

– ScanSAT, mimo tego że jest niewielki, w wielu aspektach nie będzie ustępował dużym satelitom. Jego największą zaletą jest precyzyjna, zminiaturyzowana i odporna na zmiany temperatury konstrukcja optyczna – mówi Mikołaj Podgórski ze Scanway.

–  ScanSAT będzie wyposażony w wysoce zaawansowany technologicznie multispektralny sensor, zintegrowany z autorskim teleskopem optycznym typu Ritchey-Chretien ­­– dodaje.

Dzięki temu rozwiązaniu ScanSAT będzie obserwował Ziemię z rozdzielczością bardzo wysoką jak na mikrosatelity.

""

fot. Scanway

firma.rp.pl

Nowe rozdziały w obserwacji Ziemi

Rozwój technologii obserwacyjnej to jedno z większych wyzwań ludzkości. W ciągu ostatnich dwóch dekad przekroczyliśmy już wiele barier technicznych związanych z projektowaniem instrumentów do obserwacji Ziemi.

Zdaniem jego konstruktorów, ScanSAT pokona kolejną taką barierę. Mikrosatelita wrocławskiej firmy, połączy wysoką rozdzielczość i multispektralność w masie satelity poniżej 20 kg.

– Od początku prac projektowych nad teleskopem ScanSATa naszym celem było osiągnięcie rozdzielczości poniżej 5m/px – mówi Agnieszka Przybylska, specjalistka ds. projektowania układów optycznych w Scanway.

– Postawiliśmy na teleskop wykorzystujący układ optyczny Ritchey-Chretien, zbudowany wyłącznie z luster. Dzięki temu unikniemy problemów, takich jak aberracja chromatyczna oraz sferyczna, czyli deformacji obrazu. A także uzyskamy szerokie pole widzenia oraz bardzo dobrą jakość i rozdzielczość obrazu – opowiada Agnieszka Przybylska.

Rozwiązanie skalowalne

Teleskop ScanSAT jest też rozwiązaniem skalowalnym, co oznacza, że możliwe jest szybkie przeskalowanie go do innych, większych platform satelitarnych. Jest on też doskonałą bazą dla niezliczonej ilości aplikacji satelitarnych.

Urządzenie będzie pracowało w szerokim spektrum optycznym, np. w podczerwieni. Dzięki temu umożliwi m.in. teledetekcję zasobów wody czy surowców naturalnych w górnictwie odkrywkowym.

CZYTAJ TAKŻE: CloudFerro z kontraktem dla niemieckiej agencji kosmicznej

To jednak nie jedyne możliwości zastosowania danych, które dostarczy ScanSAT. Obserwacje przez niego prowadzone mogą przysłużyć się w badaniach geologicznych, rolnictwie, górnictwie czy też analizowaniu zmian klimatycznych.

– Ulepszenie obserwacji Ziemi to rękawica rzucona branży kosmicznej m.in. przez różne sektory przemysłu. My ją podjęliśmy. Ilość procesów, które można przyśpieszyć, udoskonalić dzięki obserwacjom z orbity stale rośnie. A projekty oparte na dużych satelitach nie są już w stanie nadążyć w dostarczaniu potrzebnych informacji. Małe satelity, takie jak nasz ScanSAT, mogą ten proces zdecydowanie usprawnić – podkreśla Jędrzej Kowalewski, prezes Scanway.

Dla projektu ScanSAT listopad był zwieńczeniem kolejnego ważnego etapu. Mikrosatelita rozpoczął testy integracyjne wszystkich dotychczasowych komponentów, we współpracy z berlińskim startupem German Orbital Systems.

""

fot. Scanway

firma.rp.pl

Przed zintegrowanym urządzeniem są teraz m.in. testy środowiskowe. Zakończenie prac integracyjnych modelu inżynierskiego planowane jest na marzec 2020 roku. Niezwykle dokładny polski satelita obserwacyjny jest więc na najlepszej drodze ku orbicie ziemskiej.

Scanway jest polską firmą działająca w sektorze kosmicznym. Specjalizuje się w pomiarach 3D, systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów i obserwacjach zdalnych.

Dziś Scanway zatrudnia ponad 20 inżynierów i naukowców. Realizuje zarówno duże projekty dla branży kosmicznej, jak i szyte na miarę wdrożenia w polskich i zagranicznych zakładach produkcyjnych.

Wrocławska spółka Scanway rozpoczyna kolejny etap prac nad satelitą ScanSAT. Powstaje on na bazie autorskich rozwiązań optoelektronicznych firmy. Scanway współpracuje przy tym z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Plan zakłada, że satelita ScanSAT zostanie wystrzelony na orbitę Ziemi na przełomie 2020 i 2021 roku. Będzie to pierwszy polski satelita, który dostarczy dokładne obrazy multispektralne. Można je wykorzystywać w wielu sektorach nauki i przemysłu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jakich benefitów pracownicy pragną najbardziej?
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?