Koronawirus. Specustawa zawiesi kontrole fiskusa

Stan epidemii spowodował, że prowadzenie postępowań i kontroli podatkowych jest niemożliwe. Stąd projekt specustawy przewiduje ich zawieszenie. Opóźnią się także interpretacje podatkowe.

Publikacja: 27.03.2020 09:01

Fiskus zawiesi postępowania i kontrole podatkowe

Fiskus zawiesi postępowania i kontrole podatkowe

Foto: AdobeStock

Postanowienie w sprawie zawieszenia postępowań i kontroli ma wywoływać skutki prawne już od chwili jego wydania.

Organ wydający postanowienie o zawieszeniu procedury będzie miał obowiązek doręczenia tego postanowienia niezwłocznie. Jeśli nie będzie to możliwe, postanowienie o zawieszeniu zostanie doręczone najpóźniej w terminie doręczenia postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania albo kontroli

Minister określi zakres

Zawieszenie postępowań i kontroli będzie mogło nastąpić na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów. W rozporządzeniu minister określi zakres terytorialny zawieszenia, rodzaje postępowań i kontroli podlegających zawieszeniu. A także okres, na który następuje zawieszenie, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, oraz skutki nimi wywołane.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Ministerstwo Finansów ma pakiet wsparcia dla podatników

Rozporządzenie może dotyczyć zawieszenia postępowań i kontroli prowadzonych zarówno przez organy Krajowej Administracji Skarbowej, np. naczelników urzędów skarbowych, naczelników urzędów celno-skarbowych i dyrektorów izb administracji skarbowej, jak i samorządowych organów podatkowych np. burmistrzów i prezydentów miast.

Do terminów postępowań i kontroli nie będzie się wliczać okresów ich zawieszenia.

Na interpretację trzeba będzie poczekać dłużej

W projekcie specustawy przewidziano przedłużenie terminu na wydanie interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego o miesiąc w celu zminimalizowania negatywnych skutków związanych z wystąpieniem COVID-19. To oznacza, że przedsiębiorcy na uzyskanie odpowiedzi ze skarbówki będą czekać 4 miesiące.

""

Koronawirus spowoduje wydłużenie terminu na wydanie interpretacji podatkowych, AdobeStock

firma.rp.pl

Ma to uchronić organy podatkowe przed tzw. milczącymi interpretacjami. Jeśli bowiem urząd nie wyda interpretacji w terminie, obowiązuje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o interpretację.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

To niestety nie koniec. Minister Finansów otrzyma możliwość przedłużenia terminu (wydania interpretacji indywidualnej z 3 do 4 miesięcy) o okres do 3 miesięcy. Jednak takie wydłużenie będzie możliwe tylko raz. Ostatecznie w drodze rozporządzenia będzie możliwe przedłużenie terminu o nie więcej niż 3 miesiące.

Pożyczki bez podatku

Zaciąganie pożyczek może stanowić źródło finansowania działalności przedsiębiorców w okresie spowolnienia gospodarczego. Dlatego w projekcie specustawy zaproponowano zwolnienie z podatku takich umów, co ma mieć pozytywny wpływ na ich płynność finansową. Dziś umowa pożyczki jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. kwoty pożyczki.

Inne zmiany w podatkach

Nadal zawieszona będzie ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnik nie będzie musiał płacić podatku za okresy rozliczeniowe lipiec–grudzień 2020.

Również odroczony będzie nowy JPK_VAT. Zacznie być on obowiązkowy dla dużych firm od 1 lipca 2020 r.

Jak już informowaliśmy, koronawirus ma być argumentem, którym będą mogli posłużyć się przedsiębiorcy we wnioskach o odroczenie lub rozłożenie płatności podatków na raty.

Zazwyczaj od tych ulg pobierana jest opłata prolongacyjna. Specustawa przewiduje jej zniesienie.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa