Seniorzy nie rezygnują z dorabiania pomimo pandemii

Złota rączka, opiekunka do dzieci oraz pracownik gastronomii – to najbardziej opłacalne zawody dla emerytów w dobie pandemii. Zarobić mogą w nich od 13 do nawet 35 zł netto na godzinę.

Publikacja: 23.10.2020 08:23

Seniorzy nie rezygnują z dorabiania pomimo pandemii

Foto: Pracownik gastronomii – to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów dla emerytów w dobie pandemii. Źródło: Adobe Stock

Seniorzy, emeryci wciąż pracują, ale koronawirus odcisnął jednak wyraźne piętno na rynku pracy dla nich. W porównaniu do początku br. z listy potencjalnych stanowisk zniknęło kilka zawodów o podwyższonym ryzyku zakażeniem – wynika z danych Personnel Service.

Złota rączka w cenie

Dane GUS wskazują, że w II kwartale br. było w Polsce ok. 16,8 mln osób aktywnych zawodowo. Wśród tej grupy 8,3 pro. to osoby w wieku emerytalnym, czyli kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po 65. roku życia. To o 0,3 pp. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. W sumie ok. 1,39 mln Polaków w wieku emerytalnym jest aktywnych zawodowo.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Z analiz Personnel Service wynika, że na najlepsze zarobki może liczyć tzw. złota rączka. Osoba, która podejmuje się drobnych napraw czy remontów (co wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej) może zarobić od 20 do 35 zł netto za godzinę pracy. Nieco mniejsze pieniądze otrzyma opiekun lub opiekunka do dzieci (od 18 do 25 zł netto/godz.). Pracownik w branży gastronomicznej (np. pomocnik kuchenny) może z kolei zarobić od 12,8 do 17 zł netto za godzinę.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

– Pozytywną wiadomością dla seniorów jest to, że w żadnym ze wskazanych na liście zawodów średnie zarobki od stycznia nie zmniejszyły się, a pracownik zajmujący się sprzątaniem jest w stanie zarobić nawet nieco więcej niż na początku roku. Może być to efekt zwiększonego ryzyka w tej branży w kontekście pandemii. Ta wpłynęła także na zmianę puli zawodów, które seniorzy chcą wykonywać – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Seniorzy – cześć zawodów już nie dla nich

Z powodu epidemii koronawirusa na liście przygotowanej przez Personnel Service nie znalazły się wymieniane we wcześniejszych zestawieniach stanowiska, takie jak kierowca, kolporter ulotek czy pracownik hotelu. Wszystko to z uwagi na fakt, że w tych zawodach trzeba liczyć się ze zwiększoną liczbą kontaktów z innymi ludźmi, co w związku z pandemią jest niewskazane dla seniorów.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

Zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998 r., osoby, które podejmują aktywność zawodową w wieku emerytalnym, nie muszą się obawiać o zmniejszenie przysługującej im renty i emerytury. To oznacza, że niezależnie od dodatkowych dochodów, otrzymują także 100 proc. przysługujących świadczeń emerytalnych lub rentowych.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa