Jak może wyglądać gospodarka po pandemii

Katastrofa gospodarcza może być bardziej przerażająca niż skutki samej pandemii. Konieczne były regulacje, które z jednej strony będą hamowały rozprzestrzenianie się wirusa. A z drugiej, pozwolą na wznowienie pracy w fabrykach i biurach – pisze z Shenzhen specjalnie dla serwisu firma.rp.pl Arnold Adamczyk, który prowadzi firmę w Chinach.

Publikacja: 07.04.2020 12:00

W Shenzhen wzrasta postpandemiczna aktywność gospodarcza

W Shenzhen wzrasta postpandemiczna aktywność gospodarcza

Foto: fot. Arnold Adamczyk

W pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa w Chinach, wraz z lękiem o zdrowie i życie pojawiły się obawy o funkcjonowanie firm. Przedsiębiorcy zaczęli zdawać sobie sprawę, że stan zagrożenia pandemiologicznego nie będzie trwał kilka tygodni, lecz wiele miesięcy. Może nawet ponad rok.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Już teraz w Chinach mija trzeci miesiąc i nadal szkoły nie funkcjonują, kina i teatry są zamknięte. Nie odbywają się imprezy masowe. Wydarzenia sportowe zostały zawieszone. A turystyka zagraniczna zupełnie zamarła.

Jak uniknąć paraliżu przedsiębiorstw

Taki stan nie mógł przenieść się na cały przemysł. I stało się oczywiste, że ograniczenia nie mogą sparaliżować funkcjonowania wszystkich przedsiębiorstw. Bo katastrofa ekonomiczna może być bardziej przerażająca niż skutki samej pandemii.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gdzie znaleźć tekst specustawy

Konieczne były regulacje, które z jednej strony będą hamowały rozprzestrzenianie się wirusa. A z drugiej, pozwolą na wznowienie pracy w fabrykach i biurach.

""

W Shenzhen biznes budzi się do życia po pandemii, fot. Arnold Adamczyk

firma.rp.pl

Pierwotnie planowano, że każdy pracownik powracający z dalekiej prowincji (a było to w czasie szczytu pandemii w Chinach) byłby zobligowany do odbycia 14-dniowej kwarantanny w hotelu pracowniczym znajdującym się pod nadzorem firmy. Szybko z tego wymogu zrezygnowano, gdyż oznaczałby on paraliż całego przemysłu.

Azja stawia na stosowanie maseczek ochronnych

Wprowadzono inne standardy funkcjonowania linii produkcyjnych, o których szerzej w następnym tekście. Standardy te mają na celu ograniczenie przypadków osób podejrzanych o zakażenie w zespole pracowniczym, a jeśli takie wystąpią to wyeliminowanie ryzyka zarażenia innych.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Główny nacisk położono na stosowanie maseczek ochronnych, gdyż niezależne badania wykazały, że stosowanie dobrze dopasowanych masek zmniejsza ryzyko zarażenia nawet 100-krotnie. Stosowanie masek ochronnych jest azjatycką strategią walki z pandemią, która nadal spotyka się z krytyką WHO oraz krajów zachodnich.

Chiński sposób na przemysł w warunkach pandemii

Tu ważna uwaga, która wyjaśnia, dlaczego chińskie fabryki są zdolne do funkcjonowania w warunkach pandemii. Otóż dlatego, że w sąsiedztwie większości z nich ulokowane są tzw. miasteczka pracownicze. Razem tworzą tzw. park przemysłowy.

CZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów

Są to odgrodzone samowystarczalne osiedla wraz z pełną infrastrukturą. Czyli sklepami, stołówkami, kawiarniami, przychodnią lekarską, pocztą, biurami administracyjnymi itd.

Nad takimi osiedlami można sprawować pełną kontrolę i zabronić pracownikom opuszczania terenu w okresie podwyższonego stanu zagrożenia. Także w ramach tych osiedli wydzielane są strefy z przeznaczeniem na kwarantannę dla osób, u których istnieje podejrzenie zachorowania oraz osób zarażonych z lekkim przebiegiem choroby.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Skutki dla chińskich firm

Takich warunków nie mają rzecz jasna kraje europejskie. Ale można spróbować zorganizować rozproszoną strefę zamkniętą, zapewniając bezpieczny transport pomiędzy miejscem zamieszkania pracowników, a fabryką.

W pierwszych tygodniach pandemii koronawirusa w Chinach, wraz z lękiem o zdrowie i życie pojawiły się obawy o funkcjonowanie firm. Przedsiębiorcy zaczęli zdawać sobie sprawę, że stan zagrożenia pandemiologicznego nie będzie trwał kilka tygodni, lecz wiele miesięcy. Może nawet ponad rok.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kto dostanie postojowe od państwa

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Chiny
Bank Pekao stracił w Chinach swego żubra
Chiny
Polscy eksporterzy wołowiny powinni działać. Rynek chiński czeka
Chiny
Chiny stają się trudnym rynkiem dla polskich eksporterów mleka
Chiny
Targi dotyczące łańcuchów dostaw odpowiedzią Chin
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Chiny
Rekordowa wartość handlu transgranicznego Chin
Chiny
Chiny wydały wytyczne importowe dla polskiej borówki i karmy dla zwierząt domowych