Targi dotyczące łańcuchów dostaw odpowiedzią Chin

Chiński rząd znalazł sposób, jak w przyszłości utrzymać oraz wesprzeć łańcuchy dostaw w sektorach najbardziej perspektywicznych.

Publikacja: 03.08.2023 12:07

W targach China International Import Expo w Szanghaju biorą m.in. udział chińskie instytucje finanso

W targach China International Import Expo w Szanghaju biorą m.in. udział chińskie instytucje finansowe. Zapewne tak samo będzie w Pekinie na targach China International Supply Chain Expo

Foto: Adobe Stock

Pandemia SARS-Cov-2 uświadomiła wszystkim, że wszelkie zaburzenia lub co gorsze przerwanie łańcuchów dostaw rodzi bolesne skutki w globalnym oraz w krajowym biznesie i taka sytuacja nie może się już powtórzyć, a w najgorszym razie straty należy zminimalizować.

Zagrywka va banque

Chińska gospodarka, która jest największym na świecie producentem towarów na potrzeby niemal każdej gałęzi przemysłu również doświadczyła znacznego obniżenia produkcji i do dziś nie może wyjść na tak zwaną prostą. Z najnowszych danych Chińskiego Państwowego Biura Statystycznego (CPBS) dotyczących zdolności produkcyjnych wynika, że w II kwartale 2023 roku były one wykorzystane w 74,5 proc. Choć w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku jest to o 0,2 procenta więcej, to widać, że ożywienia nie ma. Co ciekawe, w czasie pandemii od czwartego kwartału 2020 roku do czwartego kwartału 2021 roku ten parametr kształtował się w przedziale 77,4-78,0 proc. W 2022 roku widoczny był postępujący jego spadek.

Choć chińska gospodarka ma od lat nierozwiązane problemy strukturalne, to jednocześnie kolejne chińskie rządy stawiają na rozwój nowoczesnych technologii, które mają być kołem zamachowym. I taki kierunek nie jest zaskakujący. Z jednej strony Chiny podążają za pomysłami i trendami, które są na innych rynkach, jak np. w Unii Europejskiej czy w USA, a z drugiej same kreują nowe rozwiązania lub rozwijają już przedstawione. Jeszcze przed pandemią, takie obszary jak inteligentne samochody, zielone i ekologiczne rolnictwo, niskoemisyjna gospodarka, czysta energia, technologie cyfrowe były wskazywane jako cele teraźniejsze i kierunki działania w przyszłości. Na drodze ku temu, w pewnym sensie, stanęła pandemia. W poszukiwaniu przezwyciężenia problemu chiński rząd zebrał dane o skutkach gospodarczych pandemii, zanalizował je i poszukał rozwiązań w kontekście perspektywicznych kierunków rozwoju, które będą mieć wpływ na utrzymanie w przyszłości zdolności produkcyjnych, nie tylko w Państwie Środka, ale również w skali globalnej.

Czytaj więcej

Rekordowa wartość handlu transgranicznego Chin

Jednym z rozwiązań zapobiegających ekonomicznym perturbacjom mają być targi dla łańcuchów dostaw. Eksperci China Council for the Promotion of International Trade CCPIT (odpowiednik polskiej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu) wymyślili nowe targi – China International Supply Chain Expo (CISCE), które mają skupić się na procesie zarządzania dostawami w obszarze nowoczesnych technologii i nowych (przyszłych) kierunków gospodarczego rozwoju. Pierwsza ich edycja odbędzie się w Pekinie na przełomie listopada-grudnia br.

Istotne dla MŚP

Koncepcja targów jest prosta. Całkowicie opiera na fundamentach gospodarki niskoemisyjnej i dotyczy pięciu obszarów: 1 - inteligentne samochody, 2 - zielone rolnictwo, 3 - czysta energia, 4 - technologie cyfrowe i 5 - zdrowe życie, a więc tego, co według ekspertów, władz Unii Europejskiej, jak i rządów krajów rozwiniętych wskazywane jest jako przyszłość (np. strategia Nowego Zielonego Ładu przedstawiona przez Komisję Europejską), którą należy realizować już od dziś. Innymi słowy są to targi dotyczące jednego aspektu biznesowego dla pięciu obszarów gospodarki.

Czytaj więcej

Chiny otworzyły swój rynek na polską wołowinę

Targi CISCE nie są skierowane tylko do globalnych producentów i usługodawców. Organizator podkreśla, że są one skierowane również do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), bo – jak pokazuje praktyka gospodarcza – z jednej strony samodzielnie kreują one rozwiązania, a z drugiej uczestniczą w pracach innowacyjnych na różnych etapach dla różnych podmiotów. Poza tym sektor MŚP jest silnie obecny w każdej z pięciu kategorii.

Nitki biznesu w jednym kraju

Od 2018 roku w Szanghaju odbywają się, z inicjatywy chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, China International Import Expo. Targi te mają za cel wsparcie literalizacji handlu i globalizacji gospodarczej oraz aktywnego otwarcia chińskiego rynku na świat. Ponadto, mają ułatwiać krajom i regionom na całym świecie wzmocnienie współpracy gospodarczej i handlu.

Z kolei targi China International Supply Chain Expo są wydarzeniem sprofilowanym na pięć obszarów wokół procesu zarządzania dostawami. Chiński rząd tymi dwoma wydarzeniami plasuje Chiny na lidera w globalnym biznesie, dając w ten sposób do zrozumienia, że w świetle postępującego rozwoju właśnie w tym kontekście należy poszukać możliwości biznesowych.

Pandemia SARS-Cov-2 uświadomiła wszystkim, że wszelkie zaburzenia lub co gorsze przerwanie łańcuchów dostaw rodzi bolesne skutki w globalnym oraz w krajowym biznesie i taka sytuacja nie może się już powtórzyć, a w najgorszym razie straty należy zminimalizować.

Zagrywka va banque

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Chiny
Bank Pekao stracił w Chinach swego żubra
Chiny
Polscy eksporterzy wołowiny powinni działać. Rynek chiński czeka
Chiny
Chiny stają się trudnym rynkiem dla polskich eksporterów mleka
Chiny
Rekordowa wartość handlu transgranicznego Chin
Chiny
Chiny wydały wytyczne importowe dla polskiej borówki i karmy dla zwierząt domowych