Expo 2025 w Osace - od wysypiska śmieci po wystawę światową

Równo za dwa lata - 13 kwietnia 2025 r. – ruszy Światowa Wystawa Expo 2025 w japońskiej Osace. Polska też weźmie udział w tym półrocznym wydarzeniu, choć już teraz widać, że będzie to niełatwe przedsięwzięcie.

Publikacja: 13.04.2023 19:53

Expo 2025 w Osace potrwa od 13 kwietnia do 13 października 2025 r.

Expo 2025 w Osace potrwa od 13 kwietnia do 13 października 2025 r.

Foto: Adobe Stock

Światowa Wystawa Expo 2025 ma ruszyć dokładnie za dwa lata, czyli 13 kwietnia 2025 r. Podobnie jak w przypadku poprzednich tzw. dużych wystaw, także tej ostatniej w Dubaju, potrwa sześć miesięcy. Datę zakończenia wyznaczono więc na 13 października 2025 r. Miejsce gdzie odbędzie się Expo 2025 to sztuczna wyspa Yumeshima w Osace (region Kansai). Głównym tematem Wystawy Światowej Expo 2025 będzie "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia" (ang. Designing future society for our lives).

Expo na dawnym wysypisku śmieci

Na wystawę w Japonii przeznaczono znacznie mniejszy obszar niż Dubaju, bo jedynie 155 ha. Tereny wystawowe zlokalizowano na sztucznej wyspie usypanej w latach 70. XX wieku w celach przemysłowych. Swego czasu było tam nawet wysypisko śmieci. Japończycy spodziewają się 175 wystawców ze 150 krajów. Ma tam trafić 28,2 mln odwiedzających, w tym 3,5 mln gości zagranicznych. Ta ostatnia liczba może wskazywać, że z założenia Wystawa będzie kierowana głównie do Japończyków, gdyż gości z zagranicy może być nie stać na drogą i daleką podróż do kraju kwitnącej wiśni oraz wysokie koszty pobytu w Japonii.

- Dziś Japończycy podają, że 150 państw deklaruje swą obecność w Osace. Finalnie może być ich jednak mniej ze względu na wysokie koszty pobytu w Japonii. Już teraz pojawiają się pogłoski, że kilka krajów chce się wycofać – mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, komisarz generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 w Osace.

Czytaj więcej

Expo w Dubaju za Polską. Expo w Osace przed Polską

Japończycy zrobią jednak zapewne wiele, aby przyciągnąć zarówno wystawców, jak i zwiedzających. Podobnie jak zrobili to Emiratczycy na wystawie Expo w Dubaju, sfinansują wspólne pawilony dla krajów afrykańskich, czy szerzej państw rozwijających się. Z drugiej strony wiadomo już, że w Osace nie będzie pawilonu Rosji (w Dubaju był on jednym z bardziej obleganych, nawet już po ataku Rosji na Ukrainę), która została wykluczona z największego i najważniejszego wydarzenia gospodarczo-kulturalnego na świecie jakim za dwa lata będzie niewątpliwie Expo w Osace. Za to na pewno obecna będzie Ukraina, której Japończycy pomagają tak przy przygotowaniach do Expo, jak i przede wszystkim w walce z agresorem.

Polska ma koncepcję, ale nie brak i wyzwań

Również nasz kraj będzie obecny w Osace. Uczestnicząc w Expo, Polska chce wzmocnić swój wizerunek na arenie międzynarodowej i nawiązać nowe kontakty gospodarcze. Za przygotowanie obecności Polski na Expo w Osace odpowiada (podobnie jak to miało miejsce na wystawie w Dubaju) Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) podległa Ministerstwu Rozwoju i Technologii (MRiT).

- Wybraliśmy już koncepcję pawilonu, choć będziemy musieli ją zapewne nieco skorygować. Musimy dostosować wizję architektów do realnych kosztów. Może będą to tańsze materiały, bez używania połączeń metalowych (gwoździ, śrub) w myśl japońskiej sztuki budowlanej. Japończycy uznali bowiem, że mogą tam budować tylko japońskie, wyspecjalizowane firmy wykonawcze. Jest to teren aktywny sejsmicznie i narażony na występowanie tajfunów. Nie możemy więc wybrać samodzielnie firmy budującej pawilon. To zasadnicza różnica w porównaniu np. właśnie z Dubajem. Dostaliśmy jako kraj listę potencjalnych japońskich wykonawców – tłumaczy Grzegorz Piechowiak.

Czytaj więcej

Kolejna nagroda dla Polski na EXPO 2020. Polski pawilon ze srebrnym medalem

W przypadku pawilonu wybrano koncepcję architektoniczną autorstwa Alicji Kubickiej i Boriji Martineza. Zaproponowany do realizacji projekt narodził się z fascynacji architektów geometrią spirali występującej w przyrodzie we wszystkich jej skalach. Koncepcja swą formą podkreśla też metaforycznie znaczenie nieodłącznego Polakom „genu kreatywności”, który rozprzestrzenia się ponad granicami kraju. Ma to być pawilon drewniany o lekkiej konstrukcji (ze sklejki drewnianej) właśnie w kształcie spirali. Ma on mieć 781 m2 powierzchni, a więc będzie to obiekt mniejszy od tego w Dubaju.

- Aktualnie Polska jest jednym z państw najbardziej zaawansowanych w pracach nad Expo. To się jednak zapewne niestety wkrótce zmieni, bo trzeba będzie zastosować zamówienia publiczne, których procedury są długotrwałe podczas gdy kilka zachodnich państw będzie działało w trybie z wolnej ręki – mówi wiceminister Piechowiak. Polska zastosuje tryb negocjacji bez ogłoszenia. Trwają już rozmowy z potencjalnym wykonawcą.

Wiceminister Piechowiak wskazuje, że terminarz prac nie tylko nad polskim pawilonem, ale nad całym Expo będzie bardzo napięty zważywszy na fakt, że Japończycy zamierzają wkrótce formalnie, ustawowo skrócić tygodniowy czas pracy z de facto 7 do 5 dniowego. Poza tym chcą zredukować nadgodziny, które są tam powszechne.

– W świetle tych zmian mam obawy co do terminarza prac nad całym Expo. Tym bardziej, że każdy kraj będzie chciał mieć swój pawilon na czas, a wszystkim zajmą się wyłącznie japońskie firmy. Z drugiej strony Japończycy znani są właśnie z pracowitości oraz perfekcjonizmu – mówi przedstawiciel kierownictwa MRiT.

Na co stawia Polska?

Jak wskazuje Eliza Klonowska-Siwak, zastępca komisarza generalnego sekcji polskiej Wystawy Światowej Expo 2025 w Osace i jednocześnie dyrektor departamentu Expo Osaka w PAIH nasz kraj zaprezentuje w Japonii hasło „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość” (ang. Poland. Heritage that drives the future). Ma to być hasło nakierowane na przyszłość, ale czerpiące jednocześnie z naszej przeszłości, tradycji, dziedzictwa.

- Pawilon Polski będzie przypominał nam nie tylko o wspaniałych dokonaniach, ale także wskazywał zagadnienia, które są kluczowe dla przyszłości kolejnych pokoleń – tłumaczy Klonowska-Siwak.

Czytaj więcej

Polska doceniona - polski pawilon z główną nagrodą na Expo 2020 w Dubaju

- Chcemy też mówić o wybitnych jednostkach, Polakach, którzy byli pionierami idei zdecydowanie wyprzedzającymi swoje czasy - wybitnych artystach światowej klasy, polskich innowatorach, wizjonerach, naukowcach, ale też przedsiębiorcach wybijających się na międzynarodową skalę. Najlepszym przewodnikiem po polskiej kreatywności skierowanej na przyszłość jest dla nas Fryderyk Chopin znakomicie rozpoznawalny w Japonii - dodaje przedstawicielka PAIH.

Głównym tematem nadchodzącego Expo będzie „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia”. Motyw przewodni realizowany będzie poprzez trzy podtematy: 1 - Ratowanie życia, 2 - Wzmacnianie życia oraz 3 - Łączenie życia z innymi.

Pawilon Polski umiejscowiony będzie w strefie Ratowanie życia. Podtemat ten dotyczy wsparcia zdrowia nowoczesną technologią, wzmacniania bezpieczeństwa oraz ratowania dobrostanu mentalnego i harmonijnego współistnienia człowieka z naturą.

Światowa Wystawa Expo 2025 ma ruszyć dokładnie za dwa lata, czyli 13 kwietnia 2025 r. Podobnie jak w przypadku poprzednich tzw. dużych wystaw, także tej ostatniej w Dubaju, potrwa sześć miesięcy. Datę zakończenia wyznaczono więc na 13 października 2025 r. Miejsce gdzie odbędzie się Expo 2025 to sztuczna wyspa Yumeshima w Osace (region Kansai). Głównym tematem Wystawy Światowej Expo 2025 będzie "Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia" (ang. Designing future society for our lives).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
EXPO
Jest wreszcie firma, która zbuduje pawilon Polski na Expo w Osace
EXPO
W Emiratach powstała Polska Rada Biznesu
EXPO
Droga polskich firm na Expo w Osace
EXPO
Światowa Wystawa Expo 2030 odbędzie się w Rijadzie
EXPO
Rusza program partnerski dla firm zainteresowanych Expo 2025 w Osace