Szybką ścieżką po 500 mln zł na projekty badawcze na Mazowszu

Resort funduszy zaktualizował harmonogram konkursów o unijne dotacje na 2020 r. Efekt to nowy nabór wniosków na projekty badawczo-rozwojowe na Mazowszu.

Publikacja: 03.03.2020 00:17

Szybką ścieżką po 500 mln zł na projekty badawcze na Mazowszu

Foto: Źródło: Adobe

Aktualizację harmonogramu konkursów w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (POIR) na 2020 r. zatwierdziło już Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kierowane przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosińska-Jedynak: Chcemy rozszerzyć definicję MŚP

Więcej konkursów

Nowy harmonogram poszerza ofertę konkursów ogłaszanych w br. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach poddziałania 1.1.1. POIR zwanego potocznie szybką ścieżką.

Najbliższy planowany konkurs, który Centrum ma ogłosić już 9 marca br., dotyczy finansowania projektów „Szybkiej ścieżki dla Mazowsza”. Jego budżet to 500 mln zł. Nabór wniosków od firm o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych potrwa od 9 kwietnia do 14 maja br.

Mazowsze choć nie tylko

– Co ciekawe, konkurs ten będzie dostępny nie tylko dla woj. mazowieckiego (region lepiej rozwinięty) ale również dla pozostałych części kraju (regiony słabiej rozwinięte). Dziś jeszcze nie wiemy co to dokładnie oznacza z perspektywy np. alokacji budżetu pomiędzy województwa lepiej i słabiej rozwinięte – mówi Łukasz Pupek, partner w firmie doradczej SAS Advisors.

– Dokumentację konkursu poznamy już 9 marca. Wtedy dowiemy się jakimi faktycznie środkami mogą zostać wsparte projekty w woj. mazowieckim. Niezależnie od tego udostępnienie przez NCBR środków dla Mazowsza to zdecydowanie dobry krok. Oznacza bowiem szanse na wsparcie bardzo dobrych i potrzebnych prac B+R dla przedsiębiorstw działających w regionie centralnym. Nie zawsze na terenie Warszawy i okolic, ale też np. w Płocku, Radomiu czy Nowym Dworze Mazowieckim – dodaje ekspert. I jak przypomina, na jesieni 2019 r. NCBR również udostępniło środki na projekty B+R dla Mazowsza (ze środków krajowych a nie funduszy UE jak tym razem). I pomimo bardzo krótkiego okresu na przygotowanie przedsiębiorcy złożyli 211 wniosków, co ewidentne wskazuje na potrzeby w tym zakresie.

– Obserwując zainteresowanie tylko naszych klientów uważam że w br. wniosków będzie nawet więcej – prognozuje Łukasz Pupek.

CZYTAJ TAKŻE: Szybka ścieżka po dotacje nie tylko szybka, ale i prostsza

Kolejny konkurs w tym schemacie pomocy (poddziałaniu 1.1.1 POIR) będzie przeznaczony dla przedsiębiorców oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych), realizujących projekty w ramach ścieżki tematycznej pn. odnawialne źródła energii w transporcie. NCBR ogłosi go 31 marca br. Wnioski będzie można składać od 30 kwietnia do 10 lipca br.

Inne zmiany

Nowy harmonogram konkursów w krajowym programie operacyjnym kierowanym głównie do firm to także inne zmiany. Pierwsza polega na wydłużenie naboru w poddziałaniu 1.1.1. w konkursie Szybka ścieżka „Urządzenia grzewcze” do 30 kwietnia br.

CZYTAJ TAKŻE: Będą dotacje dla producentów urządzeń grzewczych

Druga na zmianie daty drugiego w br. konkursu „Szybkiej ścieżki” (ogłoszenie konkursu: 1 lipca, a nabór w terminie 3 sierpnia – 14 września br.). Ponadto, zmienia się data konkursu w poddziałaniu 4.1.4. Projekty aplikacyjne (ogłoszenie konkursu: 1 czerwca, a nabór w dniach 1-31 lipca br.). I wreszcie zmienia się wartość budżetu przeznaczonego na konkurs ogłoszony 3 lutego br. przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy w działaniu 4.2 Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki. Teraz chodzi o 500 mln zł.

Aktualizację harmonogramu konkursów w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój (POIR) na 2020 r. zatwierdziło już Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej kierowane przez Małgorzatę Jarosińską-Jedynak.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosińska-Jedynak: Chcemy rozszerzyć definicję MŚP

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
PARP pomoże polskim firmom wypromować się w Azji
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Finanse
Druga szansa na dofinansowanie inwestycji w branży HoReCa
Finanse
Czy polskie firmy są gotowe na unijny Data Act?
Finanse
KPO: więcej czasu na realizację inwestycji w zakresie wsparcia dla firm
Finanse
Pieniądze z KPO dla firm na transformację ekologiczną