BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje specjalne rozwiązania dla firm w związku z koronawirusem. Pomoc dla firm, które znajdą się w trudnej sytuacji, obejmie m.in. zwiększenie dostępu do kredytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych.

Publikacja: 13.03.2020 16:52

Eksperci wskazują obszary działania biznesu wymagające specjalnych rozwiązań w związku z koronawirus

Eksperci wskazują obszary działania biznesu wymagające specjalnych rozwiązań w związku z koronawirusem

Foto: AdobeStock

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zapowiedział, że opracowuje systemowe rozwiązania, które mają na celu pomoc przedsiębiorcom w przetrwaniu w trudnego okresu spowodowanego przez koronawirusa. Bank przygotowuje dwa rozwiązania, które zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłaszając pakiet pomocowy dla firm.

Więcej o przygotowywanych przez resort rozwoju propozycjach pomocowych dla przedsiębiorców piszemy tu.

Wyższa gwarancja de minimis

Pierwsze rozwiązanie polega na zwiększeniu maksymalnej wysokości gwarancji de minimis do 80 proc. kwoty kredytu. Obecnie jest to do 60 proc. kwoty kredytu i maksymalnie 3,5 mln zł. Przy czym ta druga wartość nie zmieni się. Dodatkowo BGK zrezygnuje z prowizji przy udzieleniu gwarancji, która obecnie wynosi 0,5 proc. wartości gwarancji.

– Od kilku dni wszystkie instytucje, od których zależą decyzje dotyczące rozwiązań dla przedsiębiorców, pracują w trybie nadzwyczajnym. O udostępnieniu programu przedsiębiorcom będziemy informować. Robimy wszystko, aby nastąpiło to jak najszybciej – mówi cytowana w komunikacie Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Od strony proceduralnej zgodę na zmiany w programie wydaje Komisja Nadzoru Finansowego. Wdrożenie zmian wymaga też zaangażowania banków kredytujących, z którymi BGK na bieżąco współpracuje. A jest to konieczne choćby ze względu na dostosowanie parametrów w systemach IT.

Może skorzystać każda mała i średnia firma

Ze zwiększonych gwarancji będzie mogła skorzystać każda firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, która dotychczas spełniała kryteria określone w programie gwarancji de minimis. Niezależnie od branży, w której działa.

Gwarancje de minimis ułatwiają zaciągnięcie kredytu obrotowego lub inwestycyjnego w jednym z dwudziestu banków współpracujących z BGK. Zmiana w programie gwarancji de minimis obejmie tylko wysokość gwarancji, pozostałe zasady uzyskania gwarancji nie zmienią się.

BGK tworzy i proponuje rozwiązania systemowe dla sektora bankowego. Już dziś gwarancje de minimis umożliwiają bankom kredytującym zaakceptowanie wyższego ryzyka przy udzielaniu kredytu przedsiębiorcy. Zwiększenie wysokości gwarancji do 80 proc. kwoty kredytu powinno wpłynąć na jeszcze większą dostępność kredytów dla sektora MŚP

Dopłaty do oprocentowania kredytów

Drugie rozwiązanie, nad którym pracuje BGK, to system dopłat do oprocentowania kredytów, których udziela przedsiębiorcom sektor bankowy.

– Jako bank rozwoju mamy doświadczenie w mechanizmach, które polegają na dopłatach do kredytów. Rozważamy różne scenariusze i możliwości szybkiego wdrożenia takiego mechanizmu – wskazuje Beata Daszyńska-Muzyczka.

– Z pewnością będą wymagane zapisy ustawowe, ale na tym etapie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Najważniejsze jest dla nas to, jak BGK może wspomóc firmy i sektor bankowy, aby banki mogły udzielać kredytów na lepszych warunkach poprzez mechanizm dopłaty do odsetek. Przygotowanie tego rozwiązania zajmie więcej czasu, ale wszystkie zaangażowane instytucje działają w trybie nadzwyczajnym. Dodatkowo sektor bankowy już dzisiaj rozważa możliwość odroczenia spłat kredytów przedsiębiorcom, którzy mają kłopoty w związku z epidemią – podaje prezes BGK.

Warto także przypomnieć, że firmy mogą ująć w kosztach wydatki poniesione na ochronę przed koronawirusem. O szczegółach piszemy tu.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zapowiedział, że opracowuje systemowe rozwiązania, które mają na celu pomoc przedsiębiorcom w przetrwaniu w trudnego okresu spowodowanego przez koronawirusa. Bank przygotowuje dwa rozwiązania, które zapowiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ogłaszając pakiet pomocowy dla firm.

Więcej o przygotowywanych przez resort rozwoju propozycjach pomocowych dla przedsiębiorców piszemy tu.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse
Inflacja wciąż rośnie. Mniej gwałtownie, ale dalej zauważalnie
Finanse
Płatności w biznesie powinny być terminowe, ale i uwzględniać specyfikę branż
Finanse
Opóźnienia w płatnościach uderzają w zaufanie między partnerami biznesowymi
Finanse
Cyberprzestępcy czyhają na branżę e-commerce. Jak chronić firmę przed atakami
Materiał Promocyjny
Rewolucja w Rozliczeniach Podatkowych - Krajowy System e-Faktur (KSeF) już wkrótce obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców!
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?