Leasing napędza małe i średnie firmy w Polsce. W całej Unii Europejskiej jest inaczej. Najczęściej wykorzystywanym przez MŚP instrumentem finansowania zewnętrznego jest tam linia kredytowa.
Dostęp do zewnętrznego finansowania nie jest głównym zmartwieniem ani polskich, ani europejskich małych i średnich firm (MŚP). Jak się okazuje, jest to problem dla zaledwie 6 proc. polskich firm z sektora MŚP.
Gorzej pod tym względem mają firmy działające w Grecji. Tam problem z dostępem do zewnętrznego finansowania zgłasza 21 proc. małych i średnich firm. Na Malcie i na Litwie jest to 13 proc. A przy tym średnia europejska wynosi 7 proc.
Leasing liderem w Polsce
Badanie przeprowadziła Komisja Europejska we wszystkich krajach Unii Europejskiej pod koniec 2019 roku. Pokazuje ono też, że najbardziej istotnym źródłem finansowania małych i średnich firm w Polsce jest leasing. Wskazuje go dla 63 proc. takich przedsiębiorstw.
Na drugim miejscu znalazła się linia kredytowa (ważna dla 56 proc. polskich MŚP). A podium uzupełnia kredyt kupiecki (istotny dla 43 proc. MŚP)
CZYTAJ TAKŻE: Leasing nigdy nie wyglądał lepiej
Na kolejnych miejscach znalazły się kredyty udzielane firmom przez banki oraz dotacje. Od zeszłego roku swoje wyniki znacząco poprawiły jedynie leasing (wzrost o 4 proc.) oraz dotacje (plus 5 proc.).
Z takiego wyniku badania rynk zadowolony jest Związek Polskiego Leasingu (ZPL). – Dane Komisji Europejskiej korespondują z wynikami polskiej branży leasingowej, która w ostatnich latach rozwijała się w tempie dwucyfrowym, w przeciwieństwie do innych wymienionych przez KE instrumentów – komentuje Andrzej Sugajski, dyrektor generalny ZPL.
Obraz całej Unii
Nieco inaczej sytuacja wygląda w całej Unii Europejskiej. Otóż w 2019 r. dla europejskich firm z sektora MŚP najbardziej istotnymi źródłami zewnętrznego finansowania były linie kredytowe, ważne dla 51 proc. Dalej jest leasing (istotny dla 47 proc. europejskich firm) i kredyty bankowe (istotne dla 46 proc. europejskich MŚP).
Badanie przeprowadzone przez KE pokazuje, że linie kredytowe najczęściej były otwierane przez firmy działające w Finlandii, na Malcie, w Danii i Irlandii. Z leasingu najczęściej korzystały firmy działające w Polsce, Estonii, Finlandii, Szwecji, Niemczech i na Łotwie. Natomiast po kredyty bankowe najchętniej sięgały firmy belgijskie, francuskie i słoweńskie.
CZYTAJ TAKŻE: Ważna odsłona walki z zatorami płatniczymi
Pozyskane finansowanie MŚP działające w Europie przeznaczały najczęściej na inwestycje (40 proc. wskazań). Na zapasy i kapitał obrotowy postawiło 35 proc. takich firm. A 22 proc. z nich sfinansowało rekrutacje i szkolenia pracowników. Natomiast 20 proc. – rozwój nowych produktów i usług.
W przypadku polskich firm na pierwszym miejscu znalazły się zapasy i kapitał obrotowy (41 proc. deklaracji), na drugim inwestycje (36 proc.). Zaś na kolejnych – procesy rekrutacyjno-szkoleniowe (23 proc.) i refinansowanie zobowiązań (21 proc.).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.