Vigo rośnie na innowacjach - kolejna inwestycja w startup

Rodzima spółka Vigo System rośnie jak na drożdżach. Poprzez Vigo Ventures, wehikuł inwestycyjny, zaangażowała się w finansowanie nowatorskiego projektu kamer multispektralnych wykorzystujących promienie rentgenowskie.

Publikacja: 29.11.2021 08:44

Ożarowska firma specjalizuje się w czujnikach podczerwieni.

Ożarowska firma specjalizuje się w czujnikach podczerwieni.

Foto: Dario Sabljak

Hiszpański producent tej technologii – firma Deep Detection – pozyskała 1 mln euro. A to nie pierwsza inwestycja Vigo w startupy. Na początku br. spółka ogłosiła inwestycję w KSM Vision, który - będąc integratorem - zajmuje się optyczną kontrolą jakości. Z początkiem ub.r. zaś w belgijski startup QustomDot, który rozwija innowacyjną technologię przyjaznych środowisku tzw. bezkadmowych kropek kwantowych.

- Głębokie zrozumienie potrzeb klientów branżowych pozwoli nam stworzyć kompleksową ofertę i poszerzyć grono międzynarodowych odbiorców - mówi Marek Kotelnicki, partner zarządzający Vigo Ventures.

Inwestycja w technologię Deep Detection dla spółki z Ożarowa Mazowieckiego jest istotna, gdyż projekt firmy z Półwyspu Iberyjskiego rozwiązuje problem wykrywania ciał obcych o małej gęstości, takich jak plastik czy kości, co można wykorzystać np. w przemyśle spożywczym. Rozwiązanie pozwala również weryfikować skład i strukturę produktów. - Deep Detection świetnie się wpisuje w nasze portfolio - przekonuje Kotelnicki.

Czytaj więcej

Ile zarabia się w polskich startupach?

KSM Vision i Deep Detection posiadają komplementarne rozwiązania dla odbiorców przemysłowych. Adam Piotrowski, prezes Vigo System, zaznacza, że mogą również współpracować z czujnikami podczerwieni, w których specjalizuje się ożarowska firma. - Liczymy na synergie w potencjale komercyjnym i badawczym tych podmiotów - dodaje.

Środki pozyskane przez Deep Detection będą przeznaczone na przyśpieszenie komercjalizacji rozwijanych przez spółkę kamer mulispektralnych, opartych o promienie rentgenowskie. Rozwiązanie umożliwi wykrycie ciał obcych i wad artykułów spożywczych oraz napojów. Kamery znajdą zastosowanie w kompleksowej kontroli wyrobów na liniach produkcyjnych. Co istotne, rejestrują one i analizują obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości w procesie ciągłym bez wpływu na czas produkcji. Oprogramowanie kamer jest wyposażone w samouczące się algorytmy.

Deep Detecion przygotowuje się do wprowadzenia na rynek swojego pierwszego produktu - kamery PhotonAi. Umieszczona na linii produkcyjnej wykorzystuje zliczanie fotonów do rozbijania zakresu promieni X do niskich wartości, generując rentgenowski odpowiednik wysokiej jakości kolorowego obrazu.

Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Akceleracja
EIT Community Booster szuka start-upów, które wpiszą się w New European Bauhaus
Start-Up
Startup UVera z prestiżową europejską nagrodą
Akceleracja
Ruszył nabór do programu 2022 Startup Accelerator
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie