Co dziewiątą firmę kryzys zmusił do zwolnień

Epidemia koronawirusa i lockdown sprawiły, że wiele firm, które znalazły się na krawędzi, musiało ratować się redukcją liczby zatrudnionych.

Publikacja: 27.07.2020 09:39

Co dziewiątą firmę kryzys zmusił do zwolnień

Foto: Widmo zwolnień ciągle wisi nad firmami, gdyż pandemia nie minęła i mamy do czynienia z pełzającym kryzysem. Źródło: Adobe Stock

Z ankiety przeprowadzonej przez Warsaw Equity Group wynika, że na taki ruch zdecydował się co dziewiąty badany (11 proc.). Raport „Nastroje w polskich firmach w II kwartale 2020 r.” pokazuje, iż najczęściej taką decyzję podejmowały firmy z przychodami od 2 do 5 mln zł (18,2 proc.) i powyżej 5 mln zł (17,9 proc.). Najbezpieczniej mogli się czuć pracownicy najmniejszych przebadanych firm, z przychodami poniżej 1 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: pracownik nie chce nosić maseczki, co wtedy?

Widmo zwolnień wciąż wisi

Jednak pracownicy nie mogą wciąż odetchnąć – widmo zwolnień ciągle wisi, gdyż potencjalną konieczność redukcji zatrudnienia uznaje za wyzwanie co siódme badane przedsiębiorstwo.

– Mamy do czynienia z pełzającym kryzysem, niepewność sytuacji na rynku przekłada się na obawy związane z utrzymaniem zespołów. Niepewność odczuwają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, którym często obniżono wymiar pracy. A co za tym idzie, wynagrodzenie. W tej sytuacji zarządzający firmami stoją przed ogromnym wyzwaniem zadbania jednocześnie o interes firmy oraz o nastroje członków zespołu. To on stoi przecież za osiąganymi wynikami – komentuje Dawid Bieńkowski, head of people & culture w grupie inwestycyjnej Warsaw Equity Group.

Niektórzy jednak zatrudniają

Z analiz wynika, że wśród firm, które nie musiały zmniejszać liczebności kadry, aż 24,6 proc. powiększyło zespół. Najczęściej liczba pracowników powiększała się o maksymalnie 5 proc.

Mimo że firmy z największymi przychodami zwalniały najczęściej, również tam było łatwiej znaleźć pracę. Aż 47,8 proc. firm z przychodami powyżej 5 mln zł (spośród tych, które nie przeprowadziły redukcji zatrudnienia) rozszerzyło zespół.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

– Niemal jedna czwarta ankietowanych przyznała, że rozbudowanie zespołu o ekspertów jest w obecnej sytuacji jednym z głównych czynników pozwalających odnieść sukces lub odbudować pozycję firmy – tłumaczy Dawid Bieńkowski.

Utrzymać motywację

Utrzymanie wysokiej motywacji zespołu okazało się trzecim, najpoważniejszym wyzwaniem dla ankietowanych firm – po obawach o utrzymanie sprzedaży i obniżeniu popytu na produkty lub usługi. Wskazało ją aż 42 proc. respondentów.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

– Dla pracowników najważniejsza jest transparentność i uczciwość ich pracodawców. Jestem przekonany, że wielu pracowników, jeżeli utożsamia się z pracodawcą, wizją i kierunkiem działań, doceni otwartą komunikację i okaże gotowość pójścia na wiele ustępstw – często kosztem swojego czasu i niejednokrotnie pensji – twierdzi ekspert z Warsaw Equity Group. Według niego, w sytuacji tak nieprzewidywalnej jak pandemia, gwałtowny spadek sprzedaży czy w obliczu zwolnień, zaufanie zawsze jest najmocniejszym argumentem jaki pracodawcy mają w rozmowie z pracownikami.

Kadry & Płace
Zapadł precedensowy i korzystny dla firm wyrok ws. rekrutacji pracowników
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kadry & Płace
Wiadomo już, ile wyniesie odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.
Kadry & Płace
Pracownik często się spóźnia po kilka minut? Sąd: można go zwolnić
Kadry & Płace
ZUS przypomina: to ostatnia szansa dla płatników składek na złożenie korekt
Kadry & Płace
Karty przedpłacone bez ZUS, ale nie dotyczy to wszystkich pracowników