Już teraz zresztą ta grupa jest poszukiwana wśród pracodawców. Silversi to osoby czynne zawodowo, które nie myślą o przejściu na emeryturę. - Motywacje tych osób do pozostania na rynku pracy są różne. Część postanawia kompletnie zmienić profesję lub dopiero teraz znajduje czas, by się dokształcać i zdobywać nowe kompetencje. W naszym kraju nie brakuje również osób, które chcą pozostać na rynku pracy jak najdłużej, bo wiedzą, że z przyczyn finansowych nie mogą pozwolić sobie na szybkie przejście na emeryturę - wylicza Agnieszka Surowiec, dyrektor HR w firmie Intrum.

Czytaj więcej

We wrześniu br. podwyżki wynagrodzeń deklarowały głównie firmy budowlane (19 proc.).
Które firmy planują podwyżki wynagrodzeń pracowników?

Według niej pracodawcy chętnie szukają silversów, bo ci mają przynajmniej trzydzieści lat doświadczenia zawodowego, a to wartość nie do przecenienia. Do tego dochodzą cechy, jak konsekwencja w działaniu, umiejętność organizacji czasu pracy i opanowanie, których brak młodym. Na plus pracowników powyżej 50 roku życia działają też odpowiedzialność i zaangażowanie (co jest m.in. efektem ustabilizowanego życia rodzinnego). Potwierdzają to badania Pracuj.pl – wynika z nich, że pracodawcy u silversów cenią wysoki poziom wykonywanej pracy (58 proc.), otwartość i gotowość do dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem z młodszymi pracownikami (57 proc.), znaczącą lojalność wobec obecnych pracodawców (54 proc.).

Czytaj więcej

Azjaci często pracują w Polsce w branży gastronomicznej.
Coraz więcej Azjatów do pracy nad Wisłą

Dziś pracownicy w wieku 50+ stanowią ok. 15 proc. wszystkich pracujących w naszym kraju. Ten odsetek będzie z pewnością wyższy – nie tylko z uwagi na demografię, ale również rosnące potrzeby rynkowe. Z najnowszego badania HSBC Navigator wynika, że firmy spodziewają się zwiększyć zatrudnienie średnio o 13 proc. w ciągu kolejnych 12 miesięcy. 42 proc. przedsiębiorstw planuje uzupełnienie zasobów kadrowych nawet o ponad jedną piątą. To oznacza konieczność walki o dobrego pracownika, bo – jak wskazują dane HSBC – globalnie siedem na dziesięć podmiotów planuje rekrutację dodatkowego personelu (tylko 12 proc. deklaruje zamiar redukcji zatrudnienia).