Do końca marca firmy muszą zadbać o ochronę pracowników wykonujących pracę w obniżonych temperaturach, ale również odpowiednio zabezpieczyć teren należący do przedsiębiorstwa.

- Podstawowym obowiązkiem pracodawcy, którego zespół wykonuje obowiązki na zewnątrz budynków, jest zapewnienie mu odpowiedniej odzieży zimowej, a jeśli warunki pracy tego wymagają - musi spełniać również wytyczne dotyczące odzieży roboczej lub ochronnej. Kolejnym elementem jest zapewnienie osobom pracującym na zewnątrz posiłków profilaktycznych i ciepłych napoi, a także możliwości ich spożywania w odpowiednich warunkach. Przepisy jasno wskazują również na konieczność przygotowania miejsca do ogrzania się, choć nie wolno zapominać też o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy zarówno biurowej, jak i magazynowo-produkcyjnej - wylicza Andrzej Bączkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy firmy doradczej W&W Consulting.

Czytaj więcej

Home office mniej popularny niż mogło się wydawać

Codziennym obowiązkiem pracodawcy powinno być również prawidłowe zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych terenu zewnętrznego firmy. Chodzi głównie o odśnieżanie chodników i dróg wewnętrznych, ale należy pamiętać również o usuwaniu pokrywy śnieżnej z dachów. – To obowiązek, którego część pracodawców nie jest świadoma, natomiast jego niewypełnienie grozi nawet katastrofą budowlaną. Dodatkowo, jeśli za ogrodzeniem zakładu pracy znajduje się chodnik leżący na gruncie firmy, ale jest używany do celów publicznych, firma również musi dbać o jego zabezpieczenie w porze zimowej – dodaje ekspert.