Praca zdalna okazuje się mniej powszechna niż można było sądzić. Niemal 3/4 Polaków pracuje wyłącznie z biura. Na pracę zdalną w wymiarze co najmniej jednego dnia w tygodniu ma przyzwolenie 23 proc. pracowników – wynika z badania zleconego przez Gamfi.

Home office popularny jest głównie wśród prowadzących własną działalność lub osób pracujących w usługach. Eksperci Personnel Service podkreślają, że home office dotyczy tylko wycinka pracowników i - chociaż z założenia był tymczasowym rozwiązaniem, wymuszonym przez obostrzenia - pozostał w wielu firmach do tej pory. Możliwość pracy zdalnej zależy obecnie od kilku czynników, m.in. branży, wielkości firmy, a także formy zatrudnienia.

Czytaj więcej

Polacy chcą pracować mniej. Taki pomysł nie wszystkim się jednak podoba

- W mijającym roku firmy miały możliwość zastanowić się nad tym, jaki model pracy jest dla nich optymalny. Wiadomo już, że nie ma jednej ścieżki dla wszystkich. Jedni wrócą na stałe do biur, inni przejdą całkowicie na pracę zdalną, zwłaszcza w komunikacji czy IT, a najwięcej firm zdecyduje się na model mieszany, bo jednak home office spopularyzował się na tyle, że nie będzie benefitem, a standardem - komentuje Krzysztof Inglot z Personnel Service.

Badania wskazują, że prawie co dziesiąty Polak pracuje całkowicie zdalnie, natomiast na pracę częściowo z biura i z domu wskazuje 14 proc. zatrudnionych. Aż 83 proc. zatrudnionych w sektorze produkcyjnym pracuje wyłącznie stacjonarnie.