Badania przeprowadzone Hays Poland pokazują, że najważniejsze powody, dla których rozważamy zmianę pracy to oczywiście wynagrodzenie (65 proc. deklaracji), a także brak możliwości rozwoju (42 proc.), zbytnie obciążenie pracą (18 proc.), czy brak równowagi między życiem prywatnym i zawodowym (16 proc.). Dla 15 proc. ankietowanych kluczowe są jednak w tym wypadku relacje z bezpośrednim przełożonym. Eksperci podkreślają, iż kwestia nie najlepszych relacji z szefem wielu motywuje do odejścia z dotychczasowego miejsca pracy, jak i uważnego przyjrzenia się potencjalnemu menedżerowi w nowej firmie.

Jak zauważa Agnieszka Kolenda, dyrektor wykonawcza w Hays Poland, aktualne jest powiedzenie, że „pracownicy przychodzą do firmy, a odchodzą od szefa”. – Jeśli między przełożonym i podwładnym jest porozumienie i tzw. chemia to ryzyko utraty cennego pracownika znacznie maleje – przekonuje.

Czytaj więcej

Szkolenie pracownika poza godzinami pracy - co z czasem pracownika?

Badania wskazują, że dla niemal dwóch trzecich kandydatów do pracy potencjalny przełożony odgrywa istotną rolę w decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu oferty.