Rotacje pracowników i podwyżki. Ten sektor czekają duże zmiany

Pandemia sprawiła, że rok temu stabilizacja była na pierwszym miejscu potrzeb pracowników. Mniej chętnie zmieniali pracę i ze sporym zrozumieniem traktowali brak podwyżek. Teraz te trendy ulegają odwróceniu.

Publikacja: 26.04.2022 12:00

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 88 proc. wszystkich pracowników IT zwiększyło swoje oczekiwania finans

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 88 proc. wszystkich pracowników IT zwiększyło swoje oczekiwania finansowe.

Foto: puhhha

Jak wynika z najnowszych analiz firmy Antal, w branży IT możemy spodziewać się sporej rotacji pracowników, sięgającej nawet 25 proc. Obecnie niemal 9 na 10 specjalistów z branży IT deklaruje, że ich wymogi finansowe w ostatnich miesiącach wzrosły. Jako przyczynę podają przede wszystkim wysoką inflację. Eksperci Antal wskazują, że aby zatrzymać najlepszych kluczowe jest podwyższanie wynagrodzeń. Oczekiwań podwyżek sięgają nawet 4 tys. zł miesięcznie. 

– Niepewność panująca jeszcze niedawno na rynku pracy ustąpiła miejsca potrzebie wyższych zarobków i rozwoju zawodowego. Widać to szczególnie w najszybciej rozwijających się branżach, takich jak IT, gdzie niedobór specjalistów stał się już normą – mówi Artur Skiba, prezes Antal.

Jak zaznacza, w IT niemal wszyscy pracownicy zwiększyli swoje oczekiwania finansowe w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a prawie 7 na 10 zdążyło już porozmawiać o tym ze swoim pracodawcą.

Czytaj więcej

Opinia o szefie – to ona ma znaczenie przy wyborze miejsca pracy

– Niewielka część spotkała się z odmową co pokazuje, że potrzeba wyższych płac będzie postępować. Jednak nie tylko pieniądze są ważne dla specjalistów. Wybierają firmy, które nie tylko więcej płacą, ale stwarzają im możliwości rozwoju zawodowego i lepszego dopasowania do rynku. Jeśli nie znajdą tego w obecnej firmie, z łatwością zmienią pracę na inną – przekonuje. I dodaje, że dziś nie tylko najlepsi mogą przebierać w ofertach jak w ulęgałkach

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 88 proc. wszystkich pracowników IT zwiększyło swoje oczekiwania finansowe. Wzrosły one średnio o 2,9 tys. zł. Na największy wzrost płacy czekają osoby z najdłuższym doświadczeniem, z których część pyta o nawet 4 tys. zł dodatkowych pieniędzy miesięcznie.

Kadry & Płace
Duże zmiany w Kodeksie pracy. Prezydent podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Kadry & Płace
Od stycznia diety w delegacjach pracowników idą w górę
Kadry & Płace
W 2023 roku wzrośnie miminalne wynagrodzenie i inne świadczenia
Kadry & Płace
Trybunał w Strasburgu wydał wyrok ws. GPS w służbowych autach
Kadry & Płace
Będą wyższe dopłaty do pensji niepełnosprawnych pracowników
Kadry & Płace
Sejm zdecydował: home office na stałe w Kodeksie pracy. Co to oznacza dla firm?