Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Jeśli przedsiębiorcy w momencie nabycia samochodu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT oraz nie montował w tym aucie części składowych, które podnosiłyby jego wartość rynkową przy wycofaniu pojazdu z firmy nie powstaną obowiązki w VAT.

Publikacja: 13.08.2020 08:56

Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Foto: W praktyce gospodarczej zdarza się dość często, że przedsiębiorcy chcą wycofać z firmy (a więc i ze środków trwałych) wykorzystywane samochody. Co wtedy z VAT? Źródło: Adobe Stock

W praktyce gospodarczej zdarza się dość często, że przedsiębiorcy chcą wycofać z firmy (a więc i ze środków trwałych) wykorzystywane samochody. Czasem podatnicy wycofują auto z firmy i wykorzystują je prywatnie bądź chcą go podarować, np. komuś z rodziny, bo w przedsiębiorstwie nie jest już potrzebne. Wtedy pojawiają się wątpliwości co ze skutkami w zakresie podatków, a zwłaszcza VAT.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Konieczne jest łączne spełnienie warunków

W celu rozwiania tych wątpliwości konieczne jest sięgnięcie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z nich, że nieodpłatne przekazanie towaru (nieodpłatne przekazanie towaru na cele osobiste podatnika bądź darowizna członkowi najbliższej rodziny podatnika) podlega opodatkowaniu po łącznym spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, tj. jeżeli:

  • dokonujący nieodpłatnego przekazania jest podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.

CZYTAJ TEŻ: Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Ważne prawo do odliczenia

W konsekwencji nieodpłatne przekazanie towarów uznane będzie za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem, w tym części składowych. Przy czym w przypadku części składowych istotnym jest, czy ich wymiana spowodowała trwały wzrost wartości samochodu.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lub wytworzeniu towaru bądź części składowych towaru powodujących podwyższenie wartości towaru, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

CZYTAJ TEŻ: Nowy JPK_VAT ruszy w październiku

Podobne stanowisko prezentuje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej z najnowszych interpretacji – z 20 lipca 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.309.2020.1.JF).

W praktyce gospodarczej zdarza się dość często, że przedsiębiorcy chcą wycofać z firmy (a więc i ze środków trwałych) wykorzystywane samochody. Czasem podatnicy wycofują auto z firmy i wykorzystują je prywatnie bądź chcą go podarować, np. komuś z rodziny, bo w przedsiębiorstwie nie jest już potrzebne. Wtedy pojawiają się wątpliwości co ze skutkami w zakresie podatków, a zwłaszcza VAT.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Pozostało 80% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo i Podatki
Wiadomo już, ile wyniesie płaca minimalna w 2024 roku
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo i Podatki
Sposób na wypożyczalnię w sklepie już nie przejdzie. Jest wyrok Sądu Najwyższego
Prawo i Podatki
Zmiany w firmie zaopiniuje fiskus. Nowy obowiązek już od 15 września
Prawo i Podatki
Ważne zmiany w przepisach dla firm. Wchodzą w życie 1 września
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Prawo i Podatki
Użytkowanie wieczyste: przedsiębiorcy mogą już żądać wykupu gruntów
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej