Nowy JPK_VAT ruszy w październiku

JPK_VAT będzie miał tylko i wyłącznie postać elektroniczną. Źródło: Adobe Stock

Od 1 października 2020 r. wszyscy przedsiębiorcy będą zobligowani do stosowania nowego JPK_VAT. To oznacza, że z początkiem października znikną dzisiejsze deklaracje VAT.

O nowym JPK_VAT przedsiębiorcy słyszą od dłuższego czasu i przygotowywali się do jego wdrożenia kilka miesięcy. Pierwsza jego odsłona – dla największych firm – miała bowiem ruszyć 1 kwietnia 2020 r. Kolejne przedsiębiorstwa, a więc średnie i małe, miały zacząć go stosować z początkiem lipca br. Te plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Resort finansów postanowił odroczyć stosowanie tych regulacji dla wszystkich przedsiębiorstw do jesieni. Przedsiębiorcy są zadowoleni z tej decyzji i odetchnęli z ulgą. Teraz bowiem walczą ze skutkami obostrzeń związanych z COVID-19. I trudno byłoby im rzetelnie wypełniać obowiązki związane z nowym JPK_VAT.

Przedsiębiorcy wnioskowali o odroczenie

MF podkreśla również, że przesunięcie wejścia w życie raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich przedsiębiorców to efekt ich licznych wniosków.

CZYTAJ TEŻ: Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Nowy termin określono przepisami ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, którą opublikowano 24 czerwca 2020 r. w Dzienniku Ustaw (art. 72 pkt 2 ustawy).

JPK_VAT – co to jest?

Przypomnijmy czym jest nowy JPK_VAT. JPK_VAT to dokumentacja związana z rozliczeniem VAT, na którą będą składać się część deklaracyjna i część ewidencyjna. Nowy JPK_VAT będzie miał tylko i wyłącznie postać elektroniczną.

Dwie opcje JPK_VAT

JPK_VAT w nowym wydaniu będzie miał dwie opcje. Pierwsza przewidziano dla przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie – JPK_VATM. Druga dla tych, którzy rozliczają się kwartalnie – JPK_VATK.

CZYTAJ TEŻ: Na indywidualną interpretację podatkową poczekamy dużo dłużej

W przypadku rozliczeń miesięcznych nowy JPK_VAT będzie musiał trafić do skarbówki do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Przy rozliczeniach kwartalnych przedsiębiorcy JPK_VAT wypełnią jedynie część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału. Z kolei po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za 3. miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe warunki udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom

Po wsparcie w ramach polityki nowej szansy można udać się do Agencji Rozwoju Przemysłu. ...

Dematerializacja akcji. Zmiany dla kilkunastu tysięcy firm

W 2021 r. wchodzi w życie obowiązkowa dematerializacja akcji. Teoretycznie czasu jest sporo. Ale ...

Co po wpłacie ponad 15 tys. zł na niewłaściwe konto

Przedsiębiorca, który po 1 stycznia 2020 r. zapłaci za fakturę ponad 15 tys. zł ...

AI Challenge dla wszystkich, także MŚP

Ruszyła inicjatywa AI Challenge. Ma ona przybliżać Polakom temat sztucznej inteligencji. Pomysłodawca, Fundacja Digital ...

Małe i średnie firmy wybierają leasing. W Europie górą linia kredytowa

Leasing napędza małe i średnie firmy w Polsce. W całej Unii Europejskiej jest inaczej. ...

Czas trwania budowy a powstanie zakładu zagranicznego we Włoszech

W myśl konwencji włosko-polskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania plac budowy nie stanowi zakładu zagranicznego, ...