Nowy JPK_VAT ruszy w październiku

JPK_VAT będzie miał tylko i wyłącznie postać elektroniczną. Źródło: Adobe Stock

Od 1 października 2020 r. wszyscy przedsiębiorcy będą zobligowani do stosowania nowego JPK_VAT. To oznacza, że z początkiem października znikną dzisiejsze deklaracje VAT.

O nowym JPK_VAT przedsiębiorcy słyszą od dłuższego czasu i przygotowywali się do jego wdrożenia kilka miesięcy. Pierwsza jego odsłona – dla największych firm – miała bowiem ruszyć 1 kwietnia 2020 r. Kolejne przedsiębiorstwa, a więc średnie i małe, miały zacząć go stosować z początkiem lipca br. Te plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

CZYTAJ TEŻ: Nowa matryca stawek VAT – w wielu przypadkach stawka wzrosła

Resort finansów postanowił odroczyć stosowanie tych regulacji dla wszystkich przedsiębiorstw do jesieni. Przedsiębiorcy są zadowoleni z tej decyzji i odetchnęli z ulgą. Teraz bowiem walczą ze skutkami obostrzeń związanych z COVID-19. I trudno byłoby im rzetelnie wypełniać obowiązki związane z nowym JPK_VAT.

Przedsiębiorcy wnioskowali o odroczenie

MF podkreśla również, że przesunięcie wejścia w życie raportowania JPK_VAT z deklaracją VAT z 1 lipca na 1 października 2020 r. dla wszystkich przedsiębiorców to efekt ich licznych wniosków.

CZYTAJ TEŻ: Resort finansów zapowiada SLIM VAT. Ma on ułatwić firmom rozliczenia

Nowy termin określono przepisami ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, którą opublikowano 24 czerwca 2020 r. w Dzienniku Ustaw (art. 72 pkt 2 ustawy).

JPK_VAT – co to jest?

Przypomnijmy czym jest nowy JPK_VAT. JPK_VAT to dokumentacja związana z rozliczeniem VAT, na którą będą składać się część deklaracyjna i część ewidencyjna. Nowy JPK_VAT będzie miał tylko i wyłącznie postać elektroniczną.

Dwie opcje JPK_VAT

JPK_VAT w nowym wydaniu będzie miał dwie opcje. Pierwsza przewidziano dla przedsiębiorców rozliczających się miesięcznie – JPK_VATM. Druga dla tych, którzy rozliczają się kwartalnie – JPK_VATK.

CZYTAJ TEŻ: Na indywidualną interpretację podatkową poczekamy dużo dłużej

W przypadku rozliczeń miesięcznych nowy JPK_VAT będzie musiał trafić do skarbówki do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Przy rozliczeniach kwartalnych przedsiębiorcy JPK_VAT wypełnią jedynie część ewidencyjną za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału. Z kolei po zakończeniu kwartału wypełnią część ewidencyjną za 3. miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną JPK_VAT za cały kwartał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Faktoring dla małych i średnich firm w Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu oferuje nowość w swej ofercie. To faktoring dla małych i średnich ...

Ślagórski: Koronawirus może negatywnie wpłynąć na wymianę handlową z Niemcami

Negatywny efekt może wystąpić w przypadku naszej sprzedaży do Niemiec, dla których Chiny są ...

Kryzys nie oddzieli nas od Niemiec

Pandemia negatywnie odbije się na wymianie handlowej z naszym najważniejszym partnerem. Pojawią się jednak ...

Ryczałt za jazdy lokalne w dalszym ciągu opodatkowany

Firma, która podpisała umowę z pracownikiem na korzystanie przez niego z samochodu prywatnego do ...

Dwa akceleratory branży spożywczej startują w Warszawie

Będą szukać innowacyjnego jedzenia, opakowań, zarządzania śmieciami i zdrowych pomysłów na restauracje. FoodForward rusza ...

Polskie firmy za mało inwestują w Internet Rzeczy i Przemysł 4.0

Polski biznes wciąż nie jest 4.0

Pojęcia Internetu Rzeczy i Przemysł 4.0 są w ostatnich latach odmieniane przez wszystkie przypadki. ...