Startup Plenti przyciągnął inwestorów

Startup Plenti otrzyma wsparcie m.in. od funduszu inwestycyjnego AIP Seed, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Inwestycja na poziomie kilkuset tysięcy złotych pozwoli Plenti na dalszy rozwój. Startup oferuje aplikację mobilną Plenti umożliwiająca wypożyczenie sprzętu elektronicznego na żądanie.

Publikacja: 26.02.2020 09:28

Startup Plenti przyciągnął inwestorów

Foto: fot. Konrad Grymin

Startup Plenti przyciągnął inwestorów i pozyskał kilkaset tysięcy złotych na dalszy rozwój. Jak podkreśla startup, takie wsparcie finansowe pozwoli na zdynamizowanie prac nad oferowaną usługą. W tym na budowanie user experience oraz działania operacyjne i marketingowe.

CZYTAJ TAKŻE: PIT-28 za 2019 r. Ostatnie dni na rozliczenie

Plenti swoją usługę nazywa rewolucją w użytkowaniu sprzętu elektronicznego. Oferuje aplikację mobilną Plenti, która umożliwia wypożyczenie sprzętu elektronicznego na żądanie. Z dostawą pod wskazany adres nawet w ciągu kilkudziesięciu minut.

Dostęp do elektroniki użytkowej bez kupowania

Firma działa w obszarze access economy i oferuje dostęp do potrzebnych produktów elektroniki użytkowej bez konieczności ich posiadania, serwisowania i kupowania za cenę detaliczną. Projekt opiera się na zasadach gospodarki obiegu zamkniętego oraz tzw. logistyki odwrotnej.

Jest to model zarządzania cyklem życia produktu stawiający na ponowne wykorzystanie urządzeń, które np. trafiły do klientów, lecz zostały przez nich zwrócone do sklepu. Dzięki temu urządzenia elektroniczne wprowadzane są do ponownego obiegu.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyła akcja PIT 2019. Przedsiębiorcy rozliczają się sami

– Dla wielu producentów i sprzedawców zwroty produktów są rosnącym problemem. My natomiast widzimy w tym szansę na zbudowanie przewagi konkurencyjnej – wskazuje Wojciech Rokosz, CEO Plenti.

Plenti chce zmieniać nawyki zakupowe Polaków oraz maksymalizować wykorzystania produktów. Startup został doceniony w konkursach, m.in. SharOn Academy, Warsaw booster’19 czy Wolves Summit. Jest także laureatem ostatniej edycji organizowanego przez „Rzeczpospolitą” konkursu Orzeł Innowacji Startup.

Kompetentny zespół i usługa z potencjałem

Rundę akceleracyjną poprowadził fundusz AIP Seed. Do wspólnej inwestycji zaprosił m.in. twórców swojej poprzedniej inwestycji, QPony-Blix. A także, jak podaje spółka „jednego z kluczowych inwestorów w Polsce, który na razie pozostaje anonimowy”. Transakcja przewiduje także rundę kontynuacyjną na poziomie kilku milionów złotych.

– Do podjęcia decyzji o inwestycji przekonał nas przede wszystkim kompetentny zespół z dużym doświadczeniem oraz ogromny potencjał na rozwój usługi. Projekt ma szansę zmienić rynkowe zasady gry, ułatwiając dostęp do produktów bez konieczności ich posiadania i serwisu – mówi Dariusz Żuk, partner zarządzający AIP Seed.

– Docelowo chcemy zmienić przyzwyczajenia konsumentów i zwiększyć efektywność urządzeń szeroko rozumianej elektroniki użytkowej, co ma również wielki wpływ na aspekty środowiskowe – dodaje Dariusz Żuk.

CZYTAJ TAKŻE: Szansa na pieniądze i szkolenia dla start-upów medycznych

AIP Seed to fundusz inwestycyjny o najbogatszym portfolio w Polsce. Specjalizuje się w inwestycjach na wczesnym etapie rozwoju. Od 2009 roku wspiera spółki portfelowe w ekspansji międzynarodowej, partnerstwach z korporacjami i pozyskiwaniu rund inwestycyjnych.

Fundusz dotychczas zainwestował w 112 projektów. Wartość aktywów AIP Seed to ponad 21 mln zł. A szacowana wartość spółek przekracza 370 mln zł.

Cel: zminimalizowanie bariery w dostępie do produktów

Plenti promuje access economy, czyli ekonomię dostępu, w której klient, zamiast stać się właścicielem produktu, płaci za jego tymczasowe użytkowanie. Plenti zarządza platformą dostępową, na której oferuje najnowszy sprzęt elektroniczny. W tym m.in. gogle VR, kamery GoPro, konsole do gry, smartwatche, drony, projektory czy głośniki bezprzewodowe.

– Ta inwestycja jest dla nas bardzo ważna również ze względu na fakt, że realizujemy ją w nowym modelu inwestycyjnym AIP Seed 2.0. Model ten opiera się na doborze najlepszych co-inwestorów, którzy w znaczny sposób mogą przyczynić się do sukcesu całego projektu. W taki sposób do tego grona dołączyła firma QPony, która wcześniej również otrzymała naszą inwestycję i odniosła już znaczący sukces – podkreśla Dariusz Żuk.

CZYTAJ TAKŻE: Szansa na akcelerację dla polskich start-upów technologicznych

Aplikacja mobilna Plenti umożliwia wypożyczenie potrzebnych produktów z dostawą pod wskazany adres. Jak deklaruje startup, dostawę realizuje nawet w przeciągu kilkudziesięciu minut – bez konieczności wychodzenia z domu czy biura.

Aplikacja wykorzystuje system bezpiecznych płatności. A produkty, które oferuje, objęte są ubezpieczeniem w razie awarii czy zagubienia.

Obecnie platforma działa w centralnej części Warszawy. Jednak, Plenti zapowiada, że pracuje nad rozszerzeniem zasięgu na całą aglomerację warszawską. A na następnie na kolejne miasta.

– Dzięki zaufaniu inwestorów możemy stale dopracowywać naszą usługę. Powiększamy zespół oraz prowadzimy wywiady z użytkownikami, aby spełnić ich potrzeby. Naszym celem jest zminimalizowanie bariery w dostępie do produktów, dlatego koncentrujemy się na wygodzie, szybkości dostawy oraz niskiej cenie dostępu – podkreśla Wojciech Rokosz.

Startup Plenti przyciągnął inwestorów i pozyskał kilkaset tysięcy złotych na dalszy rozwój. Jak podkreśla startup, takie wsparcie finansowe pozwoli na zdynamizowanie prac nad oferowaną usługą. W tym na budowanie user experience oraz działania operacyjne i marketingowe.

CZYTAJ TAKŻE: PIT-28 za 2019 r. Ostatnie dni na rozliczenie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat
Start-Up
Nais, czyli kolejny sukces polskiego startupu