Choroba wieńcowa jest jedną z głównych przyczyn zawału. Z jej powodu co roku w Polsce umiera ok. 40 tys. osób. Aby pomóc w leczeniu tej choroby firma SimpliCardiac opracowała opaskę SimpliRadial. Opaska służy do zamykania tętnicy promieniowej po cewnikowaniu serca w trakcie leczenia choroby wieńcowej.

CZYTAJ TEŻ: Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

Innowacyjne rozwiązanie

– Choroba ta to niedokrwienie mięśnia sercowego, a co za tym idzie, jego niedotlenienie i martwica. W przypadku nieleczenia może ona bardzo szybko doprowadzić np. do zawału. Specjaliści podkreślają, że preferowaną metodą leczenia jest tu przede wszystkim leczenie interwencyjne, polegające na udrożnieniu zablokowanej tętnicy doprowadzającej krew do serca za pomocą cewnika – tłumaczy prof. Mariusz Kruk, współzałożyciel firmy SimpliCardiac, która opracowała i opatentowała opaskę.

CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

– Ostatnim etapem takiego zabiegu jest zatamowanie krwi tętniczej. Do tej pory stosowano w tym celu opaski uciskające tętnicę pośrednio. Nasza opaska SimpliRadial wprowadza pionierskie podejście i uciska tętnicę bezpośrednio, co daje dużo lepsze efekty i mniej powikłań – podkreśla prof. Kruk.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up ma ładowarkę nowej generacji do aut elektrycznych

Cewnikowanie przez tętnicę promieniową generuje mniej powikłań i niższe koszty niż alternatywna metoda przez tętnicę udową. Jest też preferowane przez pacjentów, gdyż oznacza krótszy pobyt w szpitalu. Rozwiązanie SimpliRadial optymalizuje jeden z kluczowych elementów takiego zabiegu.

Globalny problem

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie liczba zgonów z powodu choroby wieńcowej wzrośnie w tym roku aż do 11,1 mln, z 7,1 mln w 2002 r. Optymalizacja jej leczenia jest więc jednym z największych wyzwań współczesnej kardiologii i medycyny.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

To wyzwanie podjęli polscy lekarze i przedsiębiorcy. – Już w 2015 roku pozyskaliśmy 1,2 mln zł finansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach pilotażowego programu Bridge Classic. Przeznaczyliśmy te pieniądze na prace badawczo-rozwojowe nad opaską uciskową oraz na finansowanie procedur patentowych. Obecnie nasze rozwiązanie opatentowane jest m.in. w Polsce, USA i Chinach – opowiada Andrzej Białkowski-Miler, prezes SimpliCardiac.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

– Pozyskane właśnie kolejne finansowanie i spłata pożyczki z NCBR wraz z 260 tys. zł odsetek pozwoli nam wejść na kolejny etap rynkowej ekspansji. Jesteśmy już w trakcie rozmów z kilkudziesięcioma firmami z całego świata zainteresowanymi naszą technologią. A w najbliższych miesiącach uruchamiamy prace nad kolejnymi urządzeniami medycznymi. Można powiedzieć, że nasz projekt z sukcesem przetarł szlak zwrotnych instrumentów finansujących R&D w Polsce – dodaje Andrzej Białkowski-Miler.