ffVC Tech and Gaming, czyli 100 mln zł dla start-upów

Totalizator Sportowy stworzył nowy fundusz CVC. To ffVC Tech and Gaming. Fundusz chce zainwestować m.in. w polskie start-upy do 100 mln zł.

Publikacja: 15.12.2020 13:11

ffVC Tech and Gaming, czyli 100 mln zł dla start-upów

Foto: Fundusz ffVC Tech & Gaming będzie szukał m.in. start-upów w branży dronów.

Do 100 mln zł czeka na start-upy z branż gier, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, dronów, robotyki, enterprise software, RegTech czy FinTech w nowo utworzonym funduszu corporate venture capital – ffVC Tech & Gaming. Fundusz powstał z inicjatywy Totalizatora Sportowego oraz partnerów zarządzających ffVC przy wsparciu PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Po co Totalizatorowi fundusz CVC?

– Stworzenie funduszu corporate venture capital to realizacja jednej z zapowiadanych inicjatyw strategicznych przewidzianych na lata 2017-2020. Kontynuacja transformacji technologicznej Totalizatora Sportowego wymaga od nas już nie tylko współpracy ze światowymi gigantami rynku gamingowego, lecz także otwarcia na wdrażanie produktów i usług dostarczanych przez młode innowacyjne firmy, w tym polskie start-upy. Liczymy, że wsparcie tego potencjału przyniesie nam wszystkim ogromne korzyści i przede wszystkim możliwość dalszego rozwoju – mówi Olgierd Cieślik, prezes Totalizatora Sportowego.

CZYTAJ TEŻ: UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

Fundusz powołano w ramach programu PFR NCBR CVC współtworzonego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. ffVC Tech & Gaming skupi się na start-upach, które otworzą perspektywy oferowania ich produktów i usług na rynku amerykańskim. Zespół zarządzający planuje zainwestować do końca 2023 roku w 15-20 spółek.

Amerykańscy eksperci

Totalizator Sportowy do współpracy przy tworzeniu CVC wybrał polsko-amerykański zespół funduszu ff Venture Capital, którego główna siedziba znajduje się w Nowym Jorku. Zespół zarządzający wybrano w otwartym postępowaniu.

– ffVC to kolejny międzynarodowy zespół, który sprowadzamy do kraju. Już wkrótce doświadczenia z kolebki rynku venture capital zasilą nasz lokalny ekosystem. Cieszy dobór branż, w których aktywny będzie nowy CVC. Doświadczeni producenci gier przyciągają ogromne zainteresowanie na warszawskim parkiecie, teraz startujące dopiero studia i projekty mogą liczyć na alternatywny kapitał – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

CZYTAJ TEŻ: Model myśliwego i farmera – sprzedawaj tak jak start-upy

– Wprowadzamy na polski rynek nowy fundusz CVC ukierunkowany na branże, które – co widzimy w naszych innych programach i inicjatywach – bardzo skutecznie absorbują wsparcie na B+R, przekuwając je w produkty z potencjałem na międzynarodową komercjalizację – podkreśla Przemysław Kurczewski, wicedyrektor NCBR.

W jakie firmy zainwestuje ffVC Tech and Gaming?

Strategia ffVC Tech & Gaming zakłada inwestycje głównie w start-upy i spółki z międzynarodowym potencjałem będące w fazie szybkiej ekspansji. Jedna spółka w ramach pierwszej inwestycji może otrzymać od 1 do 8 mln zł. W ramach inwestycji kontynuacyjnej może to być już nawet do 15 mln zł. Fundusz będzie inwestował w spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Spółki portfelowe zostaną połączone z ekosystemem ffVC w USA. Będą również miały dostęp do sieci kontaktów oraz zasobów Totalizatora Sportowego, w tym możliwość testowania wybranych rozwiązań u partnera korporacyjnego. Z kolei sieć kontaktów ffVC umożliwi im ekspozycję w USA, m.in. podczas wydarzeń organizowanych przez fundusz oraz spotkań z amerykańskimi inwestorami.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

– Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą działalność i rozpocząć inwestycje w Polsce. Stworzyliśmy silny międzynarodowy zespół, aby wyszukiwać najlepsze polskie spółki, które dzięki pomocy ffVC oraz Totalizatora Sportowego mają szansę stać się liderami w swoich branżach – mówi John Frankel, założyciel i partner ffVC. – Rynek venture capital w Polsce od lat dynamicznie się rozwija i uważamy, że rynek wchodzi w fazę rozwoju, po której polskie startupy będą osiągać globalną skalę działalności – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Inteligentny kosz na śmieci trafi na polski rynek

W ciągu ostatnich dwunastu lat fundusz ffVC współinwestował m.in. z Adobe, Amazon, AXA, BDMI, Bloomberg, Citi Group, Goldman Sachs, KPMG, Mastercard, Microsoft, Nationwide, Qualcomm, Randstad, Reuters, Salesforce, Samsung, Santander, TD Bank, Time Warner, Two Sigma, Wells Fargo, Western Technology Investment. Dzięki tym doświadczeniom ffVC może stać się pomostem do pozyskiwania przez polskie spółki finansowania VC z całego świata.

Do 100 mln zł czeka na start-upy z branż gier, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, dronów, robotyki, enterprise software, RegTech czy FinTech w nowo utworzonym funduszu corporate venture capital – ffVC Tech & Gaming. Fundusz powstał z inicjatywy Totalizatora Sportowego oraz partnerów zarządzających ffVC przy wsparciu PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Po co Totalizatorowi fundusz CVC?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat