W obliczu zamkniętych rynków wschodnich KUKE i ARP wspólnie pomogą eksporterom

Obie instytucje będą razem oferować rozwiązania finansowe dla polskich firm oraz wspierać rodzimy biznes w jego działaniach na międzynarodowych rynkach.

Publikacja: 06.04.2022 00:02

Polski eksport boryka się z coraz większą liczbą przeszkód. Agresja Rosji na Ukrainę oznacza zatrzym

Polski eksport boryka się z coraz większą liczbą przeszkód. Agresja Rosji na Ukrainę oznacza zatrzymanie handlu z trzema wschodnimi sąsiadami.

Foto: Kalyakan

Rosyjska agresja na Ukrainę uniemożliwia sprzedaż polskich produktów do Rosji, na Ukrainę i Białoruś. To poważny problem, bo sprzedaż na te trzy wschodnie rynki wyniosła łącznie ok. 6 proc. polskiego eksportu w 2021 r.

W tych okolicznościach Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), która wprowadziła w ubiegłym roku system wsparcia eksportu, i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisały porozumienie o współpracy dotyczące wspólnego oferowania polskim firmom rozwiązań finansowych w celu wzmocnienia ich możliwości konkurowania na rodzimym i zagranicznych rynkach. W palecie dostępnych instrumentów dla obsługiwanych przez ARP przedsiębiorców są różnego typu gwarancje i ubezpieczenia zabezpieczające m.in. finansowanie inwestycji krajowych generujących eksport, a także finansowanie obrotowe.

- W tak wymagającym otoczeniu polscy przedsiębiorcy radzą sobie znakomicie, wystarczy przypomnieć, że w styczniu nasz eksport wzrósł w euro o 13,5 proc. rok do roku. Jednak stają oni przed coraz poważniejszymi wyzwaniami będących m.in. konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainie i zjawisk makroekonomicznych, jak wysoka inflacja skutkująca coraz wyższym oprocentowaniem kredytów, rosnącymi kosztami pracy, trudnościami w dostępie do komponentów i materiałów z powodu zaburzonych łańcuchów dostaw. W tej sytuacji uzgodniliśmy z KUKE warunki współpracy i możliwości wsparcia przedsiębiorców z aspiracjami proeksportowymi – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

KUKE rozwija proeksportową współpracę z bankami

W ostatnich miesiącach KUKE podpisała z sześcioma bankami krajowymi i jednym zagranicznym umowy o udostępnieniu instrumentów z systemu wsparcia eksportu.

- Mamy już efekty w postaci podpisanych i negocjowanych umów o gwarantowaniu finansowania krajowych eksporterów przez banki. W obecnej sytuacji podwyższonego ryzyka i zwiększonej niepewności takie wsparcie ze strony KUKE jest jeszcze bardziej potrzebne, by instytucje finansujące odważniej podchodziły do udostępniania środków na działanie i rozwój polskich przedsiębiorców nastawionych na internacjonalizację swojego biznesu. Jednocześnie cieszymy się z dalszego zacieśnienia współpracy w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju i że to ARP jest pierwszym niebankowym podmiotem, który będzie korzystał z naszych rozwiązań dla eksporterów - podkreśla Janusz Władyczak, prezes KUKE S.A.

- Nasza dotychczasowa współpraca skoncentrowana w dużej mierze na rynku krajowym, w tym pomiędzy ARP a naszą spółką zależną KUKE Finance w zakresie oferowania rozwiązań faktoringowych, przechodzi na wyższy poziom – dodaje szef KUKE, który ostatnio brał też udział w Polsko-Afrykańskim Forum Gospodarczym w Dubaju promując tam instrumenty KUKE we współpracy z krajami afrykańskim, m.in. z Nigerią będącą najludniejszym państwem afrykańskim (215 mln mieszkańców).

Czytaj więcej

O handlu między Polską a Afryką w Dubaju. Trwa Forum Gospodarcze Polska-Afryka

Jak wspólnie wskazują eksperci ARP i KUKE można oczekiwać, że najczęściej wykorzystywanymi rozwiązaniami przez rodzimych przedsiębiorców będą gwarancje finansowania inwestycji krajowych generujących eksport oraz gwarancje finansowania obrotowego udostępnianego eksporterom przez ARP. Rozwiązania z systemu wsparcia eksportu przynoszą korzyści zarówno eksporterom, jak i finansującym ich instytucjom, które używając regwarancji KUKE, zabezpieczających do 80 proc. przyjętego zobowiązania, mogą zwiększyć poziom finansowania klientów. W efekcie eksporterzy są w stanie więcej zainwestować w rozwój potencjału produkcyjnego i zintensyfikować zewnętrzną ekspansję.

W ubiegłym roku polski eksport towarów ogółem wyniósł ponad 285,8 mld zł. Z kolei import ponad 286,3 mld euro. Niezmiennie głównym kierunkiem naszego eksportu pozostają rynki europejskie. Do pozostałych państw UE trafia ok. 80 proc. polskiego eksportu.

Materiał powstał we współpracy z KUKE.

Wsparcie Ekspansji
PAIH otworzyła kolejne biuro regionalne, tym razem w Lublinie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Wsparcie Ekspansji
KUKE i Credit Agricole Bank Polska wspólnie wesprą eksporterów
Wsparcie Ekspansji
Nowe zagraniczne biuro PAIH w Wilnie
Wsparcie Ekspansji
Polskie MŚP coraz lepiej radzą sobie na emirackim rynku żywności
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Wsparcie Ekspansji
Czy polskie MŚP skorzystają na uczestnictwie Wielkiej Brytanii w programie Horyzont Europa?