Kolejny zwrot akcji w sprawie nowej ulgi na składki

Przedsiębiorca może odliczyć wpłatę na ubezpieczenie zdrowotne od przychodu, ale nie wpłynie to na wysokość samej składki – brzmi stanowisko Ministerstwa Zdrowia.

Publikacja: 27.07.2022 12:06

Kolejny zwrot akcji w sprawie nowej ulgi na składki

Foto: Adobe Stock

Wprowadzona w nowelizacji Polskiego Ładu ulga pozwala przedsiębiorcom na ryczałcie odliczać od przychodu połowę składek zdrowotnych. Dzięki temu zapłacą niższy podatek (liczony od przychodu). Nowelizacja weszła 1 lipca, ale odliczyć można też składki zdrowotne zapłacone w pierwszej połowie roku.

Czy od pomniejszonego o ulgę przychodu uzależniona jest też wysokość składki zdrowotnej? Głos zabrało Ministerstwo Zdrowia, jego stanowisko jest niekorzystne dla biznesu.

Wynika z niego, że przychód obliczany na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej ryczałtowca nie może być pomniejszony o składki zdrowotne. Podkreślono, że ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej nie przewiduje możliwości odliczenia składek zdrowotnych. Nie zawiera też odesłania do odliczeń przewidzianych w ustawie o ryczałcie.

Ministerstwo Zdrowia odniosło się też do rozliczenie ulgi u przedsiębiorców na liniowym PIT, którzy mogą zaliczyć składki zdrowotne do kosztów albo odliczyć od dochodu (w 2022 r. do 8,7 tys. zł). Lepszą opcją jest rozliczenie w kosztach. Dzięki temu przedsiębiorcy mają niższy dochód. A u przedsiębiorców na liniowym PIT dochód jest nie tylko podstawą opodatkowania, ale także podstawą wymiaru składki zdrowotnej. Rozliczając się w ten sposób zmniejszają więc podatek i wpłatę do ZUS.

- Konsekwencją zaliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodu będzie pomniejszenie podstawy do wyliczenia składki zdrowotnej – potwierdza Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj więcej

Nowa ulga nie obniży składki zdrowotnej w firmie na ryczałcie
ZUS
Będzie rewolucja w składce zdrowotnej. Ma być prostsza i niższa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
ZUS
Rząd zdecydował: będą wakacje od ZUS. Kto i jak z nich skorzysta
ZUS
Współpraca z firmą byłego prezesa nie wyklucza preferencyjnego ZUS
ZUS
Więcej firm skorzysta z wakacji składkowych. Rząd zmienia projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
ZUS
Składka zdrowotna dla przedsiębiorców do zmiany. Oto dwie propozycje rządu