Elity władzy w Uzbekistanie wydają się obecnie uznawać, że nadmiar własności państwowej w gospodarce jest niekorzystny dla jej funkcjonowania. Pod koniec lipca 2021 r. szef uzbeckiej Agencji Zarządzania Aktywami Państwowymi (UzSAMA) Akmalkhon Ortikow, udzielając wywiadu “bne IntelliNews”, powiedział: „Państwo nie jest dobrym zarządcą. Wysoki poziom udziału państwa w gospodarce – szacowany na 50 proc. lub więcej – utrudnia tworzenie konkurencyjnego rynku.”

Prywatyzacja w Uzbekistanie w liczbach

Za deklaracjami idą czyny. Pierwsza połowa 2021 r. przyniosła przyspieszenie procesu prywatyzacji w Uzbekistanie. W tym okresie sprzedano majątek państwowy o łącznej wartości ok. 105 mln USD.  To znacząca kwota, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w poprzednich czterech latach było to zaledwie 150 mln USD rocznie. „Na celowniku” kupujących państwowy majątek w Uzbekistanie w pierwszym półroczu roku znalazły się przede wszystkim nieruchomości. Może to osłabiać efekt prywatyzacji, której celem ma być zwiększenie konkurencyjności gospodarki i efektywności firm. Nabywcy tylko dziesięciu dużych nieruchomości zapłacili za nie w sumie 80 mln USD.

Jak kupić mienie państwowe i czego unikać?

Nadzieje na dalsze przyspieszenie procesu prywatyzacji, a przez to także wzrost dochodów budżetowych, rządzący łączą z wprowadzaniem nowych narzędzi cyfrowych. Od 1 września 2021 r. w Uzbekistanie ma zostać wprowadzona ujednolicona procedura aukcji na elektronicznej platformie obrotu E-auksion. Sama strona dostępna jest po rosyjsku, uzbecku i angielsku.

Czytaj więcej

Uzbekistan – co oferuje najludniejszy kraj Azji Centralnej?

Ogłoszenia o sprzedaży publikowane są na 30 dni przed datą aukcji. Przy uzbeckiej Agencji Zarządzania Aktywami Państwowymi działa przedsiębiorstwo państwowe „Centrum organizacji elektronicznych aukcji internetowych”.  Podmiot ten zdalnie i nieodpłatnie, udostępnia uczestnikom, w tym cudzoziemcom, certyfikat elektronicznego klucza podpisu cyfrowego umożliwiającego udział w aukcji. 

Od uczestników aukcji wymaga się uczciwości. W przypadku, gdy zwycięzca uchyla się od zapłaty, to zarówno on, jak i jego bezpośredni założyciele nie mogą więcej korzystać z aukcji na platformie handlu elektronicznego. W przypadku pierwszego nadużycia zaufania pozbawiają się szansy uczestnictwa w aukcji na jeden rok. Za drugim razem - na zawsze. 

Czytaj więcej

Kirgistan – co o nim wiadomo i czy warto tam inwestować?

Uzbeckie władze deklarują również walkę ze spekulacją. Zapowiadają walkę z tymi, którzy kupują udziały na aukcjach internetowych w celu szybkiej ich sprzedaży.

Polski know-how przy uzbeckiej prywatyzacji

Uzbeckim władzom w działaniach na rzecz ograniczania udziału państwa w gospodarce pomagają różne zagraniczne firmy konsultingowe. Do współpracy zaangażowano także doradców z Polski. Agencja liczy na to, że w ten sposób uda jej się wykorzystać doświadczenia prywatyzacyjne naszego kraju z początku lat 90-tych XX wieku, uważane w Taszkencie za udane. Zaangażowanie polskich ekspertów to bardzo dobry sygnał dla dwustronnych relacji gospodarczych. Im więcej różnorodnych płaszczyzn współpracy tym lepiej dla naszych rodzimych firm zainteresowanych wejściem na rynek uzbecki.

Czytaj więcej

Rosja – pięć porad jak działać na rosyjskim rynku