Elity władzy w Uzbekistanie wydają się obecnie uznawać, że nadmiar własności państwowej w gospodarce jest niekorzystny dla jej funkcjonowania. Pod koniec lipca 2021 r. szef uzbeckiej Agencji Zarządzania Aktywami Państwowymi (UzSAMA) Akmalkhon Ortikow, udzielając wywiadu “bne IntelliNews”, powiedział: „Państwo nie jest dobrym zarządcą. Wysoki poziom udziału państwa w gospodarce – szacowany na 50 proc. lub więcej – utrudnia tworzenie konkurencyjnego rynku.”
Prywatyzacja w Uzbekistanie w liczbach
Za deklaracjami idą czyny. Pierwsza połowa 2021 r. przyniosła przyspieszenie procesu prywatyzacji w Uzbekistanie. W tym okresie sprzedano majątek państwowy o łącznej wartości ok. 105 mln USD. To znacząca kwota, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w poprzednich czterech latach było to zaledwie 150 mln USD rocznie. „Na celowniku” kupujących państwowy majątek w Uzbekistanie w pierwszym półroczu roku znalazły się przede wszystkim nieruchomości. Może to osłabiać efekt prywatyzacji, której celem ma być zwiększenie konkurencyjności gospodarki i efektywności firm. Nabywcy tylko dziesięciu dużych nieruchomości zapłacili za nie w sumie 80 mln USD.
Jak kupić mienie państwowe i czego unikać?
Nadzieje na dalsze przyspieszenie procesu prywatyzacji, a przez to także wzrost dochodów budżetowych, rządzący łączą z wprowadzaniem nowych narzędzi cyfrowych. Od 1 września 2021 r. w Uzbekistanie ma zostać wprowadzona ujednolicona procedura aukcji na elektronicznej platformie obrotu E-auksion. Sama strona dostępna jest po rosyjsku, uzbecku i angielsku.
Czytaj więcej
Spoglądając w stronę Azji Centralnej polscy przedsiębiorcy mogą znaleźć swe szanse w Uzbekistanie, który pomimo globalnego kryzysu spowodowanego pandemią utrzymał w 2020 r. wzrost gospodarczy na poziomie 1,6 proc. i który zmienia się gospodarczo.
Ogłoszenia o sprzedaży publikowane są na 30 dni przed datą aukcji. Przy uzbeckiej Agencji Zarządzania Aktywami Państwowymi działa przedsiębiorstwo państwowe „Centrum organizacji elektronicznych aukcji internetowych”. Podmiot ten zdalnie i nieodpłatnie, udostępnia uczestnikom, w tym cudzoziemcom, certyfikat elektronicznego klucza podpisu cyfrowego umożliwiającego udział w aukcji.
Od uczestników aukcji wymaga się uczciwości. W przypadku, gdy zwycięzca uchyla się od zapłaty, to zarówno on, jak i jego bezpośredni założyciele nie mogą więcej korzystać z aukcji na platformie handlu elektronicznego. W przypadku pierwszego nadużycia zaufania pozbawiają się szansy uczestnictwa w aukcji na jeden rok. Za drugim razem - na zawsze.
Czytaj więcej
Wiele barier i słabości systemowych Kirgistanu przekłada się na relatywnie niską pozycją w rankingu „Ease of Doing Business” Banku Światowego, w którym w 2019 r. republika zajęła 80. miejsce (na 190 uwzględnionych państw).
Uzbeckie władze deklarują również walkę ze spekulacją. Zapowiadają walkę z tymi, którzy kupują udziały na aukcjach internetowych w celu szybkiej ich sprzedaży.
Polski know-how przy uzbeckiej prywatyzacji
Uzbeckim władzom w działaniach na rzecz ograniczania udziału państwa w gospodarce pomagają różne zagraniczne firmy konsultingowe. Do współpracy zaangażowano także doradców z Polski. Agencja liczy na to, że w ten sposób uda jej się wykorzystać doświadczenia prywatyzacyjne naszego kraju z początku lat 90-tych XX wieku, uważane w Taszkencie za udane. Zaangażowanie polskich ekspertów to bardzo dobry sygnał dla dwustronnych relacji gospodarczych. Im więcej różnorodnych płaszczyzn współpracy tym lepiej dla naszych rodzimych firm zainteresowanych wejściem na rynek uzbecki.
Czytaj więcej
Rosja to wciąż ważny kierunek dla stale rosnącej grupy polskich eksporterów. W ciągu ostatnich pięciu lat roczna wartość eksportu z Polski do Rosji wzrosła o ok. 40 proc., czyli o ponad 9 mld zł pomimo wciąż obowiązujących sankcji i utrudnień w handlu.