100 mln zł dla firm z woj. opolskiego

Adobe Stock

Niemal 500 lokalnych biznesów – aż 375 mikroprzedsiębiorców oraz 75 małych firm – sięgnęło w Opolskiem po wsparcie z funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy w tym regionie łącznie otrzymali już ponad 100 mln zł preferencyjnych pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Firmy, której najchętniej sięgały po finansową pomoc, to reprezentanci branż przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz opieki i pomocy zdrowotnej. Podsumowanie wsparcia przygotował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza tymi środkami.

– Wspieramy sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla wielu z nich preferencyjne pożyczki ze środków europejskich stają się prawdziwym motorem rozwoju. Unijne wsparcie docenią szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy np. nie mają historii kredytowej i dlatego mają mniejszą możliwość uzyskania kredytu w banku komercyjnym. Przedsiębiorcy z województwa opolskiego doskonale te zalety zrozumieli i wykorzystują to w swoim biznesie – komentuje Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Jak podkreśla, przedsiębiorcy ubiegający się o pożyczkę unijną mogą liczyć na niskie oprocentowanie, długi okres spłaty, możliwość karencji oraz brak dodatkowych opłat. Dzięki dodatkowym środkom można sfinansować najbardziej potrzebne inwestycje, jak np. zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń lub wdrożenie innowacyjnych procesów. To może z kolei przekładać się na większą konkurencyjność oraz na wprowadzenie nowych produktów i usług.

Z mikropożyczki dla osób planujących założyć działalność gospodarczą skorzystała m.in. Anna Jeleń, właścicielka gabinetu kosmetycznego „Studio de Baute” w Nysie.

– Założyłam i prowadzę działalność, w której początkach pomogło mi wsparcie z pożyczki unijnej. Kupiłam wyposażenie do mojego gabinetu i mogę powiedzieć, że dzięki bogatej ofercie, którą udało mi się sfinansować, cały czas przybywa mi klientów. Myślę, że decyzja o wzięciu pożyczki to był symboliczny krok ku niezależności zawodowej i recepta na robienie w życiu tego, co lubię – mówi Anna Jeleń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grzegorz Kołodko o paradoksie globalizacji

– Paradoksalnie teraz to Chiny są wielkim zwolennikiem globalizacji w przeciwieństwie do USA, które ...

Nowy rok przyniesie kolejną pulę dotacji z UE dla firm

Na co najmniej 3 mld zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój mogą w przyszłym ...

Tajemnica chińskich norm GB

Chiński rynek rolny, rolno-spożywczy i spożywczy regulują, obok norm o ustawowych, również specjalne normy ...

Studenci wytypowali najlepszych pracodawców. Kto jest liderem?

Młodzi ludzie marzą o pracy w renomowanych, znanych firmach, ważna jest dla nich możliwość ...

Czy już czas na łagodzenie kryteriów kredytowych przez banki?

Zapewnienie finansowania działalności gospodarczej w ostatnich dwóch kwartałach jest dla wielu firm wyzwaniem, które ...

PAIH razem z biznesem w strefach. Agencja pomoże firmom

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zachęcona dobrym odbiorem wydarzenia PAIH Forum Biznesu przenosi tę ...