100 mln zł dla firm z woj. opolskiego

Adobe Stock

Niemal 500 lokalnych biznesów – aż 375 mikroprzedsiębiorców oraz 75 małych firm – sięgnęło w Opolskiem po wsparcie z funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy w tym regionie łącznie otrzymali już ponad 100 mln zł preferencyjnych pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Firmy, której najchętniej sięgały po finansową pomoc, to reprezentanci branż przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz opieki i pomocy zdrowotnej. Podsumowanie wsparcia przygotował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza tymi środkami.

– Wspieramy sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla wielu z nich preferencyjne pożyczki ze środków europejskich stają się prawdziwym motorem rozwoju. Unijne wsparcie docenią szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy np. nie mają historii kredytowej i dlatego mają mniejszą możliwość uzyskania kredytu w banku komercyjnym. Przedsiębiorcy z województwa opolskiego doskonale te zalety zrozumieli i wykorzystują to w swoim biznesie – komentuje Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Jak podkreśla, przedsiębiorcy ubiegający się o pożyczkę unijną mogą liczyć na niskie oprocentowanie, długi okres spłaty, możliwość karencji oraz brak dodatkowych opłat. Dzięki dodatkowym środkom można sfinansować najbardziej potrzebne inwestycje, jak np. zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń lub wdrożenie innowacyjnych procesów. To może z kolei przekładać się na większą konkurencyjność oraz na wprowadzenie nowych produktów i usług.

Z mikropożyczki dla osób planujących założyć działalność gospodarczą skorzystała m.in. Anna Jeleń, właścicielka gabinetu kosmetycznego „Studio de Baute” w Nysie.

– Założyłam i prowadzę działalność, w której początkach pomogło mi wsparcie z pożyczki unijnej. Kupiłam wyposażenie do mojego gabinetu i mogę powiedzieć, że dzięki bogatej ofercie, którą udało mi się sfinansować, cały czas przybywa mi klientów. Myślę, że decyzja o wzięciu pożyczki to był symboliczny krok ku niezależności zawodowej i recepta na robienie w życiu tego, co lubię – mówi Anna Jeleń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uzupełnij swoje dane o rachunek bankowy. Inaczej możesz mieć kłopoty

Przedsiębiorcy, którzy nie podali w zgłoszeniu rejestracyjnym działalności gospodarczej lub w urzędzie skarbowym firmowego ...

Polisa bez granic dotyczy aż 165 krajów.

Polisa bez granic. KUKE zabezpiecza interes eksporterów

Polisa bez granic to nowe ubezpieczenie eksportowe z gwarancją Skarbu Państwa obejmujące sprzedaż do ...

Co dziewiątą firmę kryzys zmusił do zwolnień

Epidemia koronawirusa i lockdown sprawiły, że wiele firm, które znalazły się na krawędzi, musiało ...

Rynek pracy zachowuje się teraz spokojniej niż podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa.

Rynek pracy – podczas drugiej fali pandemii jest spokojniej

Na drugą falę pandemii na rynku pracy pracodawcy reagują dużo spokojniej niż wiosną i ...

Szukają pomysłów na aplikacje do walki ze skutkami pandemii

Akcelerator Accelpoint szuka nowych pomysłów na aplikacje usprawniające działania placówek medycznych. I zachęca startupy ...

Polskie firmy idą w świat. Mają coraz większe ambicje

Chociaż duży krajowy rynek ogranicza chęci wielu przedsiębiorstw do zagranicznej ekspansji, to coraz więcej ...