100 mln zł dla firm z woj. opolskiego

Adobe Stock

Niemal 500 lokalnych biznesów – aż 375 mikroprzedsiębiorców oraz 75 małych firm – sięgnęło w Opolskiem po wsparcie z funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy w tym regionie łącznie otrzymali już ponad 100 mln zł preferencyjnych pożyczek z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Firmy, której najchętniej sięgały po finansową pomoc, to reprezentanci branż przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz opieki i pomocy zdrowotnej. Podsumowanie wsparcia przygotował Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza tymi środkami.

– Wspieramy sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dla wielu z nich preferencyjne pożyczki ze środków europejskich stają się prawdziwym motorem rozwoju. Unijne wsparcie docenią szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy np. nie mają historii kredytowej i dlatego mają mniejszą możliwość uzyskania kredytu w banku komercyjnym. Przedsiębiorcy z województwa opolskiego doskonale te zalety zrozumieli i wykorzystują to w swoim biznesie – komentuje Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Jak podkreśla, przedsiębiorcy ubiegający się o pożyczkę unijną mogą liczyć na niskie oprocentowanie, długi okres spłaty, możliwość karencji oraz brak dodatkowych opłat. Dzięki dodatkowym środkom można sfinansować najbardziej potrzebne inwestycje, jak np. zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń lub wdrożenie innowacyjnych procesów. To może z kolei przekładać się na większą konkurencyjność oraz na wprowadzenie nowych produktów i usług.

Z mikropożyczki dla osób planujących założyć działalność gospodarczą skorzystała m.in. Anna Jeleń, właścicielka gabinetu kosmetycznego „Studio de Baute” w Nysie.

– Założyłam i prowadzę działalność, w której początkach pomogło mi wsparcie z pożyczki unijnej. Kupiłam wyposażenie do mojego gabinetu i mogę powiedzieć, że dzięki bogatej ofercie, którą udało mi się sfinansować, cały czas przybywa mi klientów. Myślę, że decyzja o wzięciu pożyczki to był symboliczny krok ku niezależności zawodowej i recepta na robienie w życiu tego, co lubię – mówi Anna Jeleń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PARP. Program Go to brand: klęska urodzaju

Do programu ułatwiającego zagraniczną ekspansję prowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości zgłosiło się 1400 ...

Sprzedaż żywności do Chin – krok po kroku. Część 1.

Sprzedaż żywności w Chinach poprzedza drobiazgowa procedura rejestracyjna. To, co nam się wydaje na ...

Koszty pracy specjalistów to jeszcze nasz atut

Na tle krajów regionu w Polsce zatrudnienie specjalisty jest stosunkowo tanie, także pod względem ...

Jest pierwszy w Polsce kredyt z gwarancją „Kreatywna Europa”

Anshar Studios jako pierwsza firma na polskim rynku skorzystała z kredytu z gwarancją „Kreatywna ...

Koronawirus. EXPO 2020 odbędzie się rok później

Oficjalna decyzja o przełożeniu EXPO ma być ogłoszona po 21 kwietnia br. Wszystko jednak ...

Gdynia szykuje się do E(x)plory Week 2019

Gdynia E(x)plory Week promuje nowe technologie i naukę. To okazja także dla start-upów i ...