Zielona Księga na temat fundacji rodzinnej tuż, tuż

Jeszcze we wrześniu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikuje tzw. Zieloną Księgę nt. fundacji rodzinnej – zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister Marek Niedużak.

Publikacja: 06.09.2019 11:05

Zielona Księga na temat fundacji rodzinnej tuż, tuż

Foto: Źródło: MPiT

– W resorcie trwają prace związane z problematyką sukcesji w spółkach oraz fundacji rodzinnej, której wprowadzenie postulują przedstawiciele środowisk firm rodzinnych. Przygotowujemy Zieloną Księgą nt. fundacji rodzinnej, w której chcielibyśmy przedstawić rozwiązania obowiązujące w innych krajach oraz propozycje rozwiązań w Polsce. Dokument, który zamierzamy opublikować do połowy września, będzie punktem wyjścia do dyskusji i dalszych prac – zapowiedział w Krynicy Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

Rozwiązanie dotyczące fundacji rodzinnej funkcjonuje w wielu krajach europejskich. Na fundację przenosi się majątek firmy. Należy to zrobić jeszcze za życia, a najpóźniej w testamencie. Generalnym celem jest nie tylko sukcesja, ale też akumulacja i ochrona kapitału, niedopuszczenie do rozdrobnienia firmy.

– MPiT podejmuje aktywne działania na rzecz firm rodzinnych. Przygotowaliśmy ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Z jej rozwiązań chętnie korzystają przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2019 r. do kosztów uzyskania przychodów można zaliczać  koszty pracy małżonka i małoletniego dziecka. To rozwiązanie z tzw. Pakietu MŚP – mówił w Krynicy Niedużak.

Znaczenie firm rodzinnych w polskiej gospodarce ostatnio wyraźnie wzrosło. Z badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z 2009 r. wynikało, że takie przedsiębiorstwa wytwarzały ponad 10 proc. polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18 proc. polskiego PKB, co przełożyło się na ok. 322 mld zł. To, że firmy rodzinne są ważnym filarem przedsiębiorczości w Polsce potwierdzają też przeprowadzone w 2019 r. analizy Fundacji Firmy Rodzinne. Wynika z nich, że niemal 60 proc. firm prywatnych założonych w 1989 r. funkcjonuje z powodzeniem do dziś. Obecnie jest ich dokładnie 15 376.

Eksperci są za

– Przez ostatnie cztery lata, Instytut Biznesu Rodzinnego, we współpracy z pozostałymi organizacjami wspierającymi przedsiębiorczość rodzinną w Polsce pracował nad wspólnym projektem wypracowania założeń do ustawy umożliwiającej zakładanie w fundacji rodzinnych. Dlatego cieszę się na rozpoczęcie dyskusji nad nowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi możliwości zakładania w Polsce fundacji rodzinnych. W końcu otwiera nam się długo oczekiwany dialog nad nowelizacją polskich przepisów prawnych, które mogą odmienić rzeczywistość średnich i dużych polskich przedsiębiorstw rodzinnych, naszych eksportowych gospodarczych wizytówek, które mogą zyskać dodatkowe wzmocnienie swojej szansy na skuteczną sukcesję i stabilny rozwój w kolejnych pokoleniach – komentuje Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

– Z Polski zniknęło już wystarczająco dużo kapitału, który wskutek braku możliwości prawnych zmuszony był szukać skutecznych rozwiązań za granicą. Firmy rodzinne w Polsce, to tak naprawdę ostatni rodzimy kapitał prywatny. Stawka, w obliczu panującej u nas na ogromną skalę pierwszej fali zmiany pokoleniowej, jest bardzo duża. To stawka większa niż biznes – dodaje Lewandowska, która doradza w sprawie strategii i sukcesji w firmach rodzinnych.

I jak wskazuje, główną intencją fundacji rodzinnej jest umożliwienie wyłączenia rodzinnego majątku (w tym firmy rodzinnej albo grupy spółek) spod zasad prawa spadkowego celem zachowania integralności majątku i eliminacji możliwości podziału poprzez spadkobierców. Innymi słowy, jej celem jest zabezpieczenie firmy przed konfliktami w gronie spadkobierców czy rozdrobnieniem majątku w wyniku dziedziczenia między licznych członków rodziny. Oznacza to, że majątek przekazywany jest na własność fundacji, która jako samoistna, nie posiadająca właściciela osoba prawna, sama w sobie nie podlega dziedziczeniu. Rodzina, często przy pomocy ekspertów, ustanawia mechanizmy ładu rodzinnego, które regulują sposób i zakres pełnionych funkcji.

Znane nazwiska z fundacjami

Jak wskazuje Adrianna Lewandowska wśród przykładów firm rodzinnych z takimi fundacjami, wymienić można zarządzaną już przez czwarte pokolenie Oetkerów firmę dr Oetker czy giganta przemysłu meblarskiego – Ikeę. Nieżyjący już Ingvar Kamprad, twórca tej sieci meblowej, zarządzanie biznesem powierzył Stichting INGKA Foundation z siedzibą w Holandii.

W 2016 r. na przekazanie całego majątku fundacji rodzinnej zdecydował się Giorgio Armani, jeden z najbardziej znanych na świecie projektantów mody. Powodem był brak spadkobierców w prostej linii. Tworząc Giorgio Armani Foundation projektant zabezpieczył nie tylko warty wówczas 2,6 mld euro rodzinny biznes przed podziałami, ale także zadbał o finansowe bezpieczeństwo dalszej rodziny, którą ustanowił beneficjentami fundacji.

Podobnie uczynił Hans Wilsdorf, twórca znanej na całym świecie marki zegarków Rolex. Nie pozostawiając po sobie spadkobierców zarządzanie firmą powierzył fundacji własnego imienia.

Ponad rok temu Marek Piechocki, prezes LPP, największej firmy odzieżowej w Polsce, ogłosił plan na przyszłość swojego biznesu, który ma trwać przez pokolenia. W 2018 r. większościowym akcjonariuszem firmy została rodzinna fundacja Semper Simul. Marek Piechocki poszedł więc w ślady biznesmenów, którzy powierzyli dzieła swego życia fundacjom z intencją długowieczności. Na taki krok zdecydowali się wcześniej nie tylko Georgio Armani, Ingvar Kamprad, ale też rodzina Wallenbergów (Electrolux, SAAB, Ericsson, bank SEB i in.) oraz nieżyjący już były najbogatszy Polak – Jan Kulczyk.

Kolejna ułatwienia od 2020 r.

– Również w Pakiecie Przyjazne Prawo, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. wprowadziliśmy kolejne zmiany ułatwiające sukcesję firm. Jest to np. zasada przejęcia koncesji, zezwoleń, licencji oraz pozwoleń w przypadku zmiany właściciela przedsiębiorstwa osoby wpisanej do CEIDG – przypomniał w Krynicy wiceminister Niedużak. Rozwiązuje ona dotychczasowy problem braku możliwości korzystania z decyzji administracyjnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, gdy przedsiębiorca sprzedaje firmę albo przekazuje ją nieodpłatnie swojemu następcy.

– W resorcie trwają prace związane z problematyką sukcesji w spółkach oraz fundacji rodzinnej, której wprowadzenie postulują przedstawiciele środowisk firm rodzinnych. Przygotowujemy Zieloną Księgą nt. fundacji rodzinnej, w której chcielibyśmy przedstawić rozwiązania obowiązujące w innych krajach oraz propozycje rozwiązań w Polsce. Dokument, który zamierzamy opublikować do połowy września, będzie punktem wyjścia do dyskusji i dalszych prac – zapowiedział w Krynicy Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa