Polscy przedsiębiorcy i turyści mogą już swobodnie latać na Wyspy

Wielka Brytania kończy z obostrzeniami w lotnictwie pasażerskim. To dobra informacja dla polskich eksporterów, turystów i rodaków tam pracujących. Jednak to nie koniec problemów branży awiacyjnej.

Publikacja: 18.03.2022 11:57

Regularne loty pasażerskie z Polski odbywają się do ok. 20 brytyjskich lotnisk.

Regularne loty pasażerskie z Polski odbywają się do ok. 20 brytyjskich lotnisk.

Foto: Markus Mainka

Nastąpił długo oczekiwany koniec obostrzeń w podróżach samolotami do Wielkiej Brytanii związanych z Covid-19. Anulowano je, a decyzja weszła w życie 18 marca o godzinie 4:00 rano czasu lokalnego.

14 marca brytyjski minister transportu Grant Shapps ogłosił na Twitterze: "Wszelkie pozostające w mocy regulacje związane z pandemią koronawirusa, w tym formularz lokalizacji pasażera oraz testy dla przylotów ze wszystkich kierunków, zostają zniesione w Zjednoczonym Królestwie od 18 marca o godzinie 4:00 rano. Zmiany te umożliwiła sprawność i skuteczność programu szczepień, a oznaczają one więcej wolności w czasie poprzedzającym Wielkanoc."

Satysfakcję z tej decyzji wyrazili liczni pasażerowie, a także przedstawiciele linii lotniczych. Wraz ze zniesieniem wszelkich obostrzeń Wielka Brytania staje się jednym z większych w świecie rynków wolnych od Covid-19, co ma potencjał pozytywnego wpływu na turystykę i ogólne ożywienie gospodarcze. Jednak nie oznacza to końca ani nawet znaczącego zmniejszenia kłopotów branży lotniczej w najbliższym czasie. Na skutek wzrostów cen ropy naftowej podrożało paliwo lotnicze, co przekłada się na tendencje do podnoszenia cen biletów, choć część przewoźników korzysta jeszcze z paliwa zakupionego wcześniej po niższych cenach.

Czytaj więcej

Brexit - pełne kontrole graniczne z Wielką Brytanią przesunięte

John Holland-Kaye, szef londyńskiego lotniska Heathrow, powiedział niedawno, że wydobywanie się lotnictwa pasażerskiego z trudnej sytuacji, w której od dłuższego czasu się znajduje pozostaje "w cieniu wojny i niepewności pandemicznej". Linie Air France-KLM oraz bardzo popularny m.in. wśród Polaków podróżujących na Wyspy tani przewoźnik Ryanair nie kryją, że wzrost cen biletów jest nieunikniony. Zakres tego wzrostu ma być uzależniony od wpływu wojny  w Ukrainie i rosnących kosztów utrzymania gospodarstw domowych na zachowania konsumenckie. Aktualnie ten pierwszy czynnik jest na tyle istotny, że spowodował np. decyzję brytyjskiego taniego przewoźnika Jet2.com o tymczasowym zawieszeniu połączeń pomiędzy Birmingham, Glasgow, Leeds, Manchesterem i Newcastle a Krakowem. Anulowano wszystkie loty na tych trasach zaplanowane na okres od 24 marca do 26 maja br.

Z Polski nie tylko do Londynu

Regularne loty pasażerskie z Polski odbywają się do ok. 20 brytyjskich lotnisk. Wielka Brytania od wielu lat pozostaje w ścisłej czołówce krajów najchętniej wybieranych przez pasażerów linii lotniczych podróżujących z Polski, a z danych przedstawionych niedawno przez Urząd Lotnictwa Cywilnego wynika, że obecnie jest na samym szczycie takiego zestawienia.

Pandemia koronawirusa oraz planowanie i utrzymywanie przez poszczególne państwa związanych z nią restrykcji w podróżowaniu miały i wciąż mają negatywny wpływ na odbudowę ruchu pasażerskiego. Według (nieuwzględniającej jeszcze wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę) prognozy przedstawionej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników Lotniczych IATA, najwcześniej w 2024 roku ogólna liczba podróżnych drogą lotniczą osiągnie 4 miliardy, nieznacznie przekraczając tym samym rekordowe liczby osób, które skorzystały z podróży lotniczej w 2019 roku, czyli tuż przed globalnym rozprzestrzenieniem się Covid-19.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa