Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu

Do Republiki Czeskiej można już wjechać w celach biznesowych, choć pod pewnymi warunkami.

Publikacja: 19.05.2020 13:31

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu

Foto: Czechy to nasz drugi rynek eksportowy. Źródło: Adobe Stock

Czechy są naszym rynkiem eksportowym nr 2, zaraz po Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować do Niemiec podczas pandemii

W 2019 r. wyeksportowaliśmy do naszych południowych sąsiadów towary warte 62 mld zł. Również import z Czech jest bardzo ważny, gdyż w ubiegłym roku ściągnęliśmy stamtąd produkty warte 33,3 mld zł, co uplasowało Czechy na 7. miejscu jeśli idzie o import do naszego kraju.

Dalszemu rozwojowi tej współpracy nie pomagał w br. stan wyjątkowy wprowadzony przez czeski rząd z powodu epidemii wywołanej koronawirusem. Trwał on 66 dni, ale od 18 maja przestał obowiązywać.

Więcej swobody w przestrzeni publicznej

Czesi nie muszą się już poddawać samoizolacji. Mogą się swobodnie przemieszczać. Muszą jednak pamiętać o noszeniu maseczek w miejscach publicznych i zachowaniu pomiędzy sobą co najmniej dwumetrowego dystansu. W miejscach publicznych nie mogą się zbierać w grupy większe niż dziesięcioosobowe. Nakaz ten nie dotyczy członków gospodarstwa domowego, jak również pracowników w firmach i osób biorących udział w pogrzebach.

Natomiast w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, religijnych lub ceremoniach ślubnych liczba uczestników nie może większa niż 100. Od tygodnia bary i restauracje mogą otwierać letnie ogródki i tarasy, ale wnętrza nadal pozostają dla klientów niedostępne. Możliwe jest zamawianie posiłków z dowozem lub odbiorem w specjalnie do tego przeznaczonych okienkach.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. W Danii sprzedasz drożdże, w Szwecji kosmetyki

Od pewnego czasu otwarte są centra handlowe i sklepy. Przed wejściem do nich trzeba przestrzegać ścisłych reguł higieny, a sklepy spożywcze i drogerie w godzinach od 8 do 10 obsługują wyłącznie seniorów (powyżej 65 lat) i osoby niepełnosprawne (powyżej 50 lat).

Turysta do Czech wciąż nie wjedzie…

Czeski rząd, w odróżnieniu od polskiego, nie zezwolił na otwarcie hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych. Za to bez problemu obywatele Czech mogą opuścić swój kraj. Po powrocie muszą okazać potwierdzenie nie starsze niż 4 dni o tym, że nie są nosicielami wirusa. Brak takiego dokumentem skutkuje obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

CZYTAJ TAKŻE: Przyjaźniejsze ubezpieczenia eksportowe na czas pandemii

Zniesienie stanu wyjątkowego niewiele zmieniło w kwestii przekraczania czeskiej granicy przez cudzoziemców. Wjazd do Czech w celach turystycznych nadal jest niemożliwy. Wyjątek zrobiono dla pracowników transgranicznych, uczniów i studentów pobierających naukę, kierowców transportu międzynarodowego, personelu obsługującego infrastrukturę krytyczną.

…ale biznesmen już tak

Można za to już wjechać do Republiki Czeskiej w celach biznesowych. Jednak w tym przypadku pojawiają się dodatkowe wymagania. Pobyt nie może być dłuższy niż 72 godziny, a obcokrajowiec powinien posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 oraz dokumenty rejestracyjne firmy delegującej. Służby kontrolne będą się również domagać okazania zaproszenia, zamówienia lub umowy z czeskim kontrahentem.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe kierunki ekspansji wymagają zmiany myślenia

Przepisy na razie przewidują tylko jeden typ tranzytu przez terytorium Republiki Czeskiej – powrót do domu. Zatem można wrócić np. z Austrii do Polski przez Czechy, a do takiej podróży potrzebna jest nota wydana przez polskie służby konsularne. W drugą stronę (Polska-Austria) pozostaje okrężna droga lądowa przez Niemcy.

Źródła: www.vlada.cz; www.mvcr.cz; www.mzcr.cz

Czechy są naszym rynkiem eksportowym nr 2, zaraz po Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować do Niemiec podczas pandemii

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Eksport
Czas na dobry sezon trójmiejsko-brytyjski w biznesie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Eksport
Wielka Brytania to wicelider odbiorców polskiej żywności
Eksport
Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek
Eksport
Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Eksport
Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią