Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu

Do Republiki Czeskiej można już wjechać w celach biznesowych, choć pod pewnymi warunkami.

Publikacja: 19.05.2020 13:31

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach – wjazd dla biznesu

Foto: Czechy to nasz drugi rynek eksportowy. Źródło: Adobe Stock

Czechy są naszym rynkiem eksportowym nr 2, zaraz po Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować do Niemiec podczas pandemii

W 2019 r. wyeksportowaliśmy do naszych południowych sąsiadów towary warte 62 mld zł. Również import z Czech jest bardzo ważny, gdyż w ubiegłym roku ściągnęliśmy stamtąd produkty warte 33,3 mld zł, co uplasowało Czechy na 7. miejscu jeśli idzie o import do naszego kraju.

Dalszemu rozwojowi tej współpracy nie pomagał w br. stan wyjątkowy wprowadzony przez czeski rząd z powodu epidemii wywołanej koronawirusem. Trwał on 66 dni, ale od 18 maja przestał obowiązywać.

Więcej swobody w przestrzeni publicznej

Czesi nie muszą się już poddawać samoizolacji. Mogą się swobodnie przemieszczać. Muszą jednak pamiętać o noszeniu maseczek w miejscach publicznych i zachowaniu pomiędzy sobą co najmniej dwumetrowego dystansu. W miejscach publicznych nie mogą się zbierać w grupy większe niż dziesięcioosobowe. Nakaz ten nie dotyczy członków gospodarstwa domowego, jak również pracowników w firmach i osób biorących udział w pogrzebach.

Natomiast w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, religijnych lub ceremoniach ślubnych liczba uczestników nie może większa niż 100. Od tygodnia bary i restauracje mogą otwierać letnie ogródki i tarasy, ale wnętrza nadal pozostają dla klientów niedostępne. Możliwe jest zamawianie posiłków z dowozem lub odbiorem w specjalnie do tego przeznaczonych okienkach.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. W Danii sprzedasz drożdże, w Szwecji kosmetyki

Od pewnego czasu otwarte są centra handlowe i sklepy. Przed wejściem do nich trzeba przestrzegać ścisłych reguł higieny, a sklepy spożywcze i drogerie w godzinach od 8 do 10 obsługują wyłącznie seniorów (powyżej 65 lat) i osoby niepełnosprawne (powyżej 50 lat).

Turysta do Czech wciąż nie wjedzie…

Czeski rząd, w odróżnieniu od polskiego, nie zezwolił na otwarcie hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych. Za to bez problemu obywatele Czech mogą opuścić swój kraj. Po powrocie muszą okazać potwierdzenie nie starsze niż 4 dni o tym, że nie są nosicielami wirusa. Brak takiego dokumentem skutkuje obowiązkową, 14-dniową kwarantanną.

CZYTAJ TAKŻE: Przyjaźniejsze ubezpieczenia eksportowe na czas pandemii

Zniesienie stanu wyjątkowego niewiele zmieniło w kwestii przekraczania czeskiej granicy przez cudzoziemców. Wjazd do Czech w celach turystycznych nadal jest niemożliwy. Wyjątek zrobiono dla pracowników transgranicznych, uczniów i studentów pobierających naukę, kierowców transportu międzynarodowego, personelu obsługującego infrastrukturę krytyczną.

…ale biznesmen już tak

Można za to już wjechać do Republiki Czeskiej w celach biznesowych. Jednak w tym przypadku pojawiają się dodatkowe wymagania. Pobyt nie może być dłuższy niż 72 godziny, a obcokrajowiec powinien posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na COVID-19 oraz dokumenty rejestracyjne firmy delegującej. Służby kontrolne będą się również domagać okazania zaproszenia, zamówienia lub umowy z czeskim kontrahentem.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe kierunki ekspansji wymagają zmiany myślenia

Przepisy na razie przewidują tylko jeden typ tranzytu przez terytorium Republiki Czeskiej – powrót do domu. Zatem można wrócić np. z Austrii do Polski przez Czechy, a do takiej podróży potrzebna jest nota wydana przez polskie służby konsularne. W drugą stronę (Polska-Austria) pozostaje okrężna droga lądowa przez Niemcy.

Źródła: www.vlada.cz; www.mvcr.cz; www.mzcr.cz

Czechy są naszym rynkiem eksportowym nr 2, zaraz po Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Co eksportować do Niemiec podczas pandemii

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Eksport
Zanosi się na eksport usług polskich ratowników medycznych na Wyspy Brytyjskie
Eksport
Niemcy oczekują spadku eksportu. Jak to wpłynie na polską sprzedaż zagraniczną?
Eksport
Piwo to jeden z polskich hitów eksportowych
Eksport
Kolejne opóźnienie w zaostrzeniu kontroli towarów na brytyjskiej granicy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Eksport
Rekord w handlu z Koreą Południową
Eksport
Baza wiedzy dla MŚP o zagranicznym e-handlu