Znaki towarowe zarejestrowane w UE – co po brexicie?

Ochrona intelektualnej własności przemysłowej to kolejna dziedzina, w której definitywny brexit nastręcza polskim przedsiębiorcom problemy. Co z prawami do znaków towarowych? Rzecznik patentowy odpowiada.

Publikacja: 09.02.2021 11:21

Znaki towarowe zarejestrowane w UE – co po brexicie?

Foto: Znaki towarowe po brexicie – co z nimi? Źródło: Adobe Stock

Pytanie:

Co stanie się z posiadanymi przez mnie prawami do znaków towarowych i wzorów wspólnotowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej po brexicie? Czy będą one nadal ważne?

Odpowiedź:

Właścicielom praw własności intelektualnej zarejestrowanych w EUIPO przed 31 grudnia 2020 r. przyznano automatycznie nowe, równoważne prawa wyłączne na terytorium Wielkiej Brytanii, o ile nie skorzystali z opcji „opt-out” (rezygnacji z prawa). Zarejestrowane znaki towarowe i wzory przemysłowe są traktowane tak, jakby zostały zgłoszone i zarejestrowane zgodnie z prawem brytyjskim i posiadają taką sama datę zgłoszenia, rejestracji i datę pierwszeństwa (jeżeli było ono zastrzeżone) co prawa unijne. W przypadku znaków towarowych są także zarejestrowane dla takiego samego wykazu towarów i usług.

CZYTAJ TEŻ: Brexit. Przewodnik – jak robić biznes po brexicie?

Nowe, równoważne prawa wyłączne trzeba odnawiać zgodnie z brytyjskim prawem. Mogą one być przedmiotem roszczeń w postępowaniach przed sądami brytyjskimi (np. IPEC) oraz podstawą sporów przed trybunałem Urzędu ds. Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii (UKIPO), stanowić przedmiot obrotu oraz będzie można je licencjonować jako prawa krajowe.

Znaki towarowe powinny być aktywnie używane

Warto wspomnieć, że automatycznie przyznane równoważne brytyjskie znaki towarowe powinny być aktywnie używane na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Jednakże umowa o wystąpieniu z Unii Europejskiej określa pewne preferencyjne warunki. Otóż, każde użycie w Unii Europejskiej znaku towarowego, który został sklonowany na terytorium Królestwa, przed dniem wyjścia (tj. przed 1 stycznia 2021 r.), zarówno w Wielkiej Brytanii jak i poza nią, będzie uznane jako używanie „nowego” znaku brytyjskiego. W związku z powyższym, aby uniknąć ewentualnych kłopotów związanych z brakiem używania znaku towarowego sklonowanego do porządku prawnego w Wielkiej Brytanii, należy rozpocząć jego używanie dla wszystkich towarów i usług w ciągu 5 lat od daty wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

CZYTAJ TEŻ: Brytyjski rynek nie zniknie

Należy zaznaczyć, że analogiczne zasady znajdują zastosowanie w odniesieniu do rejestracji znaków towarowych i wzorów przemysłowych dokonanych w trybie międzynarodowym składanych w Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), w przypadku których ochrona została uznana na terytorium UE.

Urszula Nowak, rzecznik patentowy z Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.

Pytanie:

Co stanie się z posiadanymi przez mnie prawami do znaków towarowych i wzorów wspólnotowych zarejestrowanych w Unii Europejskiej po brexicie? Czy będą one nadal ważne?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Eksport
Polska i Katar chcą zacieśnić relacje gospodarcze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Eksport
Czy świetna passa ekonomiczna między Polską a Irlandią jest trwała?
Eksport
Fotoniczne czipy szyte na miarę trafiają z Polski na cały świat
Eksport
Biznes po arabsku. WhatsApp zastąpił maila
Eksport
Polsko-irlandzka wymiana gospodarcza rośnie jak na drożdżach