Rekord w handlu z Koreą Południową

Wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Koreą Południową osiągnęła w 2022 roku rekordowy poziom. Korea stała się też największym azjatyckim inwestorem w Polsce.

Publikacja: 15.07.2023 14:39

Busan, drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej ubiega się o organizację Światowej Wystawy

Busan, drugie co do wielkości miasto w Korei Południowej ubiega się o organizację Światowej Wystawy Expo 2030.

Foto: Adobe Stock

W ciągu ostatnich 20 lat zarówno polski eksport do Republiki Korei, jak i import koreańskich produktów wzrósł ponad dwudziestokrotnie. Polska ma coraz mocniejsze relacje gospodarcze z azjatycką potęgą. A warto przypomnieć, że Korea Południowa jest aktualnie 7. największym eksporterem towarów na świecie odpowiadającym za 2,8 proc. światowego eksportu ogółem. Według szacunków Ministerstwa Strategii i Finansów Korei obroty handlu zagranicznego stanowią aż ok. 85 proc. koreańskiego PKB, a gospodarka Republiki Korei jest w najwyższym stopniu, wśród krajów OECD, uzależniona od jego wyników. Głównymi odbiorcami koreańskich produktów w 2022 r. były: Chiny (22,8 proc.), USA (16,1 proc.), Wietnam (8,9 proc.), Japonia (4,5 proc.) i Hongkong (4 proc.).

Czytaj więcej

Południowokoreański biznes i kultura. Jak przygotować się do spotkania?

Coraz więcej południowokoreańskich towarów trafia też jednak i nad Wisłę. Według danych koreańskich (KITA), w 2022 r. obroty handlowe Polski i Korei wyniosły łącznie 8,95 mld dolarów. Przy czym wartość koreańskiego eksportu do Polski sięgnęła 7,9 mld dolarów wzrastając o 19 proc. Oznacza to, że Polska była trzecim odbiorcą koreańskiego eksportu w Unii Europejskiej (zaraz po Niemczech i Niderlandach). Z kolei wartość eksportu polskich produktów do Korei wyniosła ok. 1,1 mld dolarów. Polska niezmiennie od 2015 r. notuje deficyt w wymianie handlowej z Koreą, który od 2017 r. stale się powiększa osiągając z roku na rok rekordowy poziom. Korea wiele jednak importuje, choć niekoniecznie z Polski. Według danych za 2022 r. Korea była 9. importerem towarów na świecie (2,9 proc. światowego importu ogółem), a jej głównymi partnerami w imporcie były: Chiny (21,1 proc.), USA (11,2 proc.), Japonia (7,5 proc.), Australia (6,1 proc.) i Arabia Saudyjska (5,7 proc.).

Koreańskie inwestycje nad Wisłą

Republika Korei jest też jednym z najważniejszych globalnych inwestorów. Kraj ten inwestuje m.in. w: USA, Chinach, Singapurze, Wietnamie, Kanadzie, Indonezji, Japonii i Brazylii. W Polsce Korea Płd. stała się największym azjatyckim inwestorem. W okresie styczeń 2002 – marzec 2023 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zakończyła 69 projektów koreańskich o łącznej wartości 7,2 mld euro z niemal 30 tys. deklarowanych miejsc pracy. Koreańskie inwestycje koncentrują się głównie w takich branżach jak: motoryzacyjna, elektromobilna (m.in. dzięki koreańskim firmom produkującym w Polsce tj. LG Chem, SK Innovation, KET, Foosung, Polska stała się jednym z wiodących eksporterów baterii litowo-jonowych wśród państw UE), elektroniczna (w szczególności elektronika użytkowa i sprzęt AGD) i elektrotechniczna. Do największych koreańskich firm operujących nad Wisłą można zaliczyć: LG, Samsung i Hyundai.

Czytaj więcej

Korea Południowa, czyli ciastko z fasoli może być słodkością

Jak wskazywał w piątek w Warszawie Suk Yeol Yoon, prezydent Republiki Korei (podczas Forum Gospodarczego Korea-Polska), Polska to baza dla koreańskich firm na rynku Unii Europejskiej oraz ważny partner w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas forum podpisano ponad 30 porozumień o współpracy, w tym umowy dwustronne pomiędzy Samsung i KGHM oraz Hyundai i Grupą Azoty, a także instytucjami finansowymi jak np. Bank Gospodarstwa Krajowego i Korea Eximbank. Porozumienia te mają ułatwić nawiązywanie kontaktów firmom z obu krajów. Polscy przedsiębiorcy chcący eksportować do Korei mogą skorzystać z usług zagranicznego biura handlowego PAIH w Seulu.

Eksport
Czas na dobry sezon trójmiejsko-brytyjski w biznesie
Eksport
Wielka Brytania to wicelider odbiorców polskiej żywności
Eksport
Polska wołowina i wieprzowina trafią na ponad stumilionowy rynek
Eksport
Nastroje eksportowe w Niemczech nieco lepsze
Eksport
Dwucyfrowe wzrosty i duża korzyść dla Polski w handlu z Wielką Brytanią