Bony na innowacje mogą ułatwić życie

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaangażowała się w realizację programu „Dostępność Plus”. Aktualnie trwają dwa konkursy na dotacje dla firm, których oferta uwzględnia potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych.

Publikacja: 05.11.2019 14:55

Bony na innowacje mogą ułatwić życie

Foto: Źródło: Adobe Stock

– Dostępność kojarzy się nam przede wszystkim z likwidacją barier architektonicznych. Program „Dostępność Plus” idzie jednak dużo dalej. Liczymy na aktywną współpracę z przedsiębiorcami, którzy mają pomysły na takie innowacje, które posłużą przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Przygotowaliśmy specjalną ofertę konkursową dla firm, które chcą przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożyć ich wyniki właśnie w obszarze dostępności – mówi Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) zaoferowała cztery rodzaje dotacji dedykowanych dostępności. Przyjmowanie wniosków w konkursach na dwa z nich (badanie na rynek i design dla przedsiębiorców) już zakończono. Firmy wciąż jednak mogą sięgnąć po dwa rodzaje grantów znanych od lat pn. „Bony na innowacje dla MSP”.

Dwa etapy konkursu

– To dotacje o charakterze dwuetapowym. W pierwszym etapie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie proinnowacyjnych usług badawczo-rozwojowych, w wyniku których powstanie, we współpracy z jednostką naukową, opracowanie koncepcji przedsiębiorcy na innowacyjny wyrób lub usługę – wyjaśnia Anna Forin, dyrektor Departamentu Usług Proinnowacyjnych w PARP.  – Po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia, gdy jako PARP zaakceptujemy wniosek o płatność końcową, przedsiębiorcy ci mogą aplikować w drugim konkursie o kolejne środki. Tym razem na wdrożenie rozwiązań będących przedmiotem opracowania w pierwszym etapie – dodaje Forin.

Pieniądze można przeznaczyć na zakup od jednostki naukowej usługi polegającej na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego, który przyczyni się do zwiększenia dostępności bądź zniesienia barier dla osób np. z niepełnosprawnościami.

CZYTAJ TAKŻE: Będą dotacje dla producentów urządzeń grzewczych

Z programu mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność gospodarczą na terytorium Polski (potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru). Wartość projektu może wynieść od 60 do 400 tys. zł. Maksymalne dofinansowanie to 340 tys. zł. Budżet konkursu to 5 mln zł. Na projekty na Mazowszu zarezerwowano 486 tys. zł. Na pozostałą piętnastkę województw przypada 4,5 mln zł. Wnioski o granty można składać do 28 listopada br.

Celem drugiego etapu jest sfinansowanie wdrożenia pomysłu na innowację technologiczną opracowaną przez jednostkę naukową w pierwszym etapie konkursu. Ponownie chodzi o zaspokojenie potrzeb osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi, poznawczymi). Dotację można przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia innowacji technologicznej opracowanej przez jednostkę naukową oraz zakup patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.

W drugim etapie przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet więcej pieniędzy, bo maksymalnie 560 tys. zł. Całkowity koszt projektu musi zamknąć się w 800 tys. zł. Wnioski do PARP można składać do 7 stycznia 2020 r.

Podobne wymagania

Gros wymagań zapisanych w dokumentacjach konkursowych nie zmienia się w stosunku do konkursów standardowych, ogłaszanych zresztą jednocześnie z konkursami związanymi z programem „Dostępność Plus”.

– Przedsiębiorcy mający już na koncie sukcesy w pozyskiwaniu dotacji w ramach tego działania nawet nie dostrzegą różnic w stosunku do poprzednich naborów, o ile dobrze opiszą koncepcję projektu – zachęca Anna Forin.

CZYTAJ TAKŻE: 350 mln zł na innowacje dla MŚP

Przykłady już są

Przedsiębiorcy mają już pierwsze doświadczenia z dotacjami w obszarze dostępności. Jednym z projektów wspierających ułatwienia, dzięki pieniądzom z POIR, jest ten związany z systemem sztucznej inteligencji wspomagającym osoby z dysfunkcją wzroku – Toucan Eye. System ma za zadanie obserwować otoczenie, analizować obraz i przekazywać informacje użytkownikowi z problemami narządu wzroku. Pełniąc rolę inteligentnego asystenta będzie w stanie np. podać numer nadjeżdżającego autobusu, godziny odjazdów środków komunikacji publicznej, numer pokoju w urzędzie czy nazwę ulicy, po której porusza się użytkownik.

Inny przykład to innowacyjny wózek inwalidzki. Może on pełnić funkcję fotela kierowcy samochodu osobowego. Technologia użyta w konstrukcji wózka ma odpowiadać potrzebom osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności. Ma zapewnić im samodzielność i komfort przy używaniu pojazdu. Projekt ma wyeliminować konieczność asysty osób trzecich w trakcie prowadzenia auta i w efekcie likwidować bariery w mobilności.

Materiał powstał we współpracy z PARP

""

firma.rp.pl

– Dostępność kojarzy się nam przede wszystkim z likwidacją barier architektonicznych. Program „Dostępność Plus” idzie jednak dużo dalej. Liczymy na aktywną współpracę z przedsiębiorcami, którzy mają pomysły na takie innowacje, które posłużą przede wszystkim osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Przygotowaliśmy specjalną ofertę konkursową dla firm, które chcą przeprowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożyć ich wyniki właśnie w obszarze dostępności – mówi Jerzy Kwieciński, minister finansów, inwestycji i rozwoju.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Finanse
Inflacja wciąż rośnie. Mniej gwałtownie, ale dalej zauważalnie
Finanse
Płatności w biznesie powinny być terminowe, ale i uwzględniać specyfikę branż
Finanse
Opóźnienia w płatnościach uderzają w zaufanie między partnerami biznesowymi
Finanse
Cyberprzestępcy czyhają na branżę e-commerce. Jak chronić firmę przed atakami
Materiał Promocyjny
Rewolucja w Rozliczeniach Podatkowych - Krajowy System e-Faktur (KSeF) już wkrótce obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców!
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?