Dotacje dla dużych firm – ostatni dzwonek w 2020 r.

Źródło: Adobestock

W przyszłym roku większość grantów z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój trafi, jak zawsze, do sektora MŚP. Jednak i duże firmy będą mogły uszczknąć co nieco z dotacyjnego „tortu”.

– W 2020 r. duże przedsiębiorstwa wciąż będą mogły liczyć na znaczące, jeśli chodzi o liczbę konkursów i dostępny budżet, wsparcie ze środków publicznych. Należy podkreślić, że duzi przedsiębiorcy są dla instytucji rozdzielających pieniądze unijne priorytetem ponieważ to dla nich w pierwszej kolejności będą rozdysponowywane środki – mówi Łukasz Pupek, partner w firmie doradczej SAS Advisors.

Na co więc mogą liczyć duże firmy w przyszłym roku?

– Jeśli chodzi o instrumenty wsparcia potencjalnie najbardziej interesujące dla dużych firm umożliwiające sfinansowanie zarówno działalności badawczo-rozwojowej, w tym wymyślania nowych produktów, jak również budowy pilotażowych linii produkcyjnych szczególnej uwadze polecamy tzw. szybką ścieżkę, projekty aplikacyjne oraz dotacje na tworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych firm – wskazuje ekspert z SAS Advisors.

Szybka ścieżka

„Szybka Ścieżka” to poddziałanie 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Chodzi o projekty badawczo-rozwojowe o dowolnej tematyce, bez istotnego górnego limitu wartości projektu i kwoty dofinansowania. Granty te rozdziela Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wnioski o dofinansowanie można składać w okresie od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r. oraz od 3 do 21 sierpnia 2020 r. Odbędą się więc dwa konkursy. Łączny budżet dla całej „Szybkiej ścieżki” to 1,2 mld zł. Dopiero w późniejszym terminie dojdzie do wyodrębnienia budżetu dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy rok przyniesie kolejną pulę dotacji z UE dla firm

Projekty aplikacyjne

Projekty aplikacyjne to z kolei poddziałanie 4.1.4 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W tym schemacie unijnej pomocy chodzi o projekty badawczo-rozwojowe realizowane w konsorcjach złożonych z przedsiębiorców i jednostek naukowych. Te dotacje również przyznaje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. I również w tym przypadku odbędą się dwa konkursy. W pierwszym ogłoszonym jeszcze w grudniu br. konsorcja będą mogły składać wnioski od 3 lutego do 3 kwietnia, a w drugim od 1 do 31 lipca 2020 r. Budżet pierwszego z tych konkursów jest już znany i wynosi 150 mln zł. A dla naboru aplikacji trwającego od 1 lipca 2020 r. NCBR określi budżet w późniejszym terminie.

CZYTAJ TAKŻE: 400 mln zł dla małych i średnich firm na wschodzie kraju

Centra badawczo – rozwojowe

Pieniądze na centra badawczo – rozwojowe pochodzą z działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. W ramach tego mechanizmu przewidziane jest wsparcie tworzenia lub rozwoju centrów badawczo-rozwojowych przedsiębiorców. To granty rozdzielane bezpośrednio przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort konkurs ogłosi 2 marca 2020 r., a wnioski przedsiębiorcy będą mogli składać od 14 kwietnia do 11 maja 2020 r. Pula oferowana firmom to 350 mln zł.

Choć w 2020 r. będzie kilka szans dla dużych firm to jednocześnie widać, że środki unijne dla przedsiębiorstw stopniowo się wyczerpują, co pokazują m.in. znacząco zmniejszone budżety w przewidzianych konkursach względem roku 2020 – podkreśla Łukasz Pupek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ZUS zwróci składki, ale konieczna może być korekta kosztów

Przedsiębiorcy, którzy zapłacili składki ZUS i ujęli je w kosztach uzyskania przychodów, a następnie ...

Koronawirus. Co daje tarcza antykryzysowa 2.0

Prezydent podpisał drugą specustawę związaną z pandemią koronawirusa. Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wejdzie ...

Tarcza 4.0: Nowelizacja ustawy o zatorach płatniczych

Przeciwdziałając skutkom pandemii rząd wprowadza zmianę w ustawie o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach ...

Koronawirus. Co specustawa oferuje przedsiębiorcom

Specustawa ma pomóc firmom przetrwać pandemię koronawirusa i utrzymać miejsca pracy. Propozycje mają przede ...

Koronawirus. Wsparcie rządu będzie zależeć od wielkości firmy i branży

Na wsparcie przedsiębiorstw w celu złagodzenia skutków koronawirusa rząd planuje przeznaczyć 74,2 mld zł. ...

Firmy jednoosobowe - takich podmiotów w styczniu br. przybyło

Firmy jednoosobowe – ich sytuacja nie napawa optymizmem

Aktualna rzeczywistość to z jednej strony przerwa w działalności firm, a z drugiej upadłości. ...