Najnowszym przykładem jest umowa na rozbudowę Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe w Angoli pomiędzy rządem tego kraju a polską Grupą Quenda, która jako generalny wykonawca będzie odpowiedzialna za całe przedsięwzięcie. W celu realizacji projektu stworzono grupę polskich eksporterów, w którym rolę partnera konsorcjum pełni gdyńska firma Torhamer, odpowiedzialna m.in. za dostawy wyposażenia obiektów.
KUKE zabezpiecza
Udział krajowych firm w inwestycji jest wsparty obecnością KUKE, która jako agencja kredytów eksportowych, gwarantuje spłatę finansowania udzielonego władzom Angoli przez konsorcjum banków kierowane przez brytyjski Standard Chartered.
Czytaj więcej
Jako jedyna agencja wsparcia eksportu w całej Unii Europejskiej ubezpieczamy handel z Ukrainą, z którą zresztą jako kraj notujemy rekordowe wyniki w wymianie handlowej - mówi Janusz Władyczak, prezes KUKE.
- Inwestycja w Angoli pokazuje, że polskie firmy są w stanie zdobywać kontrakty na rynkach, na których ich dotychczasowa obecność była marginalna. Co więcej, potrafią samodzielnie podjąć się realizacji projektów infrastrukturalnych na dużą skalę. W przypadku transakcji z Angolą KUKE spełniła ważną rolę, łącząc uczestników projektu i zabezpieczając jego finansowanie - mówi prezes KUKE Janusz Władyczak. I jak przypomina, to kolejne, po projekcie budowy oddziałów ginekologiczno-położniczych w Wybrzeżu Kości Słoniowej, przedsięwzięcie z udziałem polskich podmiotów, które ma pozytywny wpływ na społeczeństwo, tym razem w obszarze edukacji. Ten aspekt jest dla nas niezmiernie ważny, gdyż chcemy, aby międzynarodowa ekspansja była zarówno motorem rozwoju naszych firm, jak i przyczyniała się do podnoszenia poziomu życia lokalnych społeczności.
Z Pomorza do Afryki
Polscy wykonawcy będą odpowiedzialni za trzeci etap rozbudowy uczelni Namibe i jej wyposażenia. Tak też było z dwoma poprzednimi etapami. Budowa i uruchomienie Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Angoli była i jest największą polską inwestycją w Afryce, a zarazem największym projektem edukacyjnym Unii Europejskiej na tym kontynencie. Polska wsparła projekt budowy uczelni morskiej kredytami: 14 mln dolarów w I etapie i 60 mln euro w II etapie. Bezpośrednio za inwestycję odpowiadała pomorska spółka Navimor, a koncepcję organizacyjną i edukacyjną stworzyła Akademia Morska w Gdyni. Z kolei Ministerstwo Finansów oraz Bank Gospodarstwa Krajowego realizowały swe obowiązki wynikające z zawartych z rządem Angoli umów kredytowych.