Jednak ostatnio pojawiła się jeszcze jedna ważna korzyść wynikająca bezpośrednio z digitalizacji. Jak wynika z raportu „Accounting Software Market” firmy Fortune Business Insights, klienci coraz częściej wybierają biura rachunkowe, które proponują oprogramowanie dostarczające na bieżąco dane dotyczące ich biznesu. W efekcie wzrasta zapotrzebowanie na platformy do zarządzania danymi, a jak wskazują eksperci, główną przewagą obecnych systemów jest szybkie przetwarzanie i raportowanie danych w czasie rzeczywistym.

Księgowość cyfrowa lepsza?

– Bieżący dostęp pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się warunki otoczenia gospodarczego. Przedsiębiorcy posiadający wiedzę mogą podejmować lepsze decyzje i być bardziej konkurencyjni – wylicza Anita Gołębiewska, Chief Operating Officer w CashDirector.

CZYTAJ TEŻ: Składki ZUS na 2022 r., czyli kolejna duża podwyżka

Do niedawna takie nowoczesne technologie wykorzystywały głównie duże korporacje. Małe firmy, korzystające z usług biur rachunkowych, jedyną informacją, jaką otrzymywały od księgowej, była wysokość podatków do zapłaty. Wyliczenie odbywało się na bazie dokumentacji dostarczonej osobiście. Kalkulacja była przygotowywana ok. 20 dnia kolejnego miesiąca. Informacja ta, otrzymywana z dużym opóźnieniem oraz mało obrazująca stan, w jakim jest firma, nie pozwalała na podjęcie skutecznych kroków optymalizujących biznes.

CZYTAJ TEŻ: Składka zdrowotna – najbardziej stracą firmy na liniowym PIT

– Dzięki robotyzacji wdrożonej w księgowości i księgowaniu dokumentów w czasie rzeczywistym możliwe stało się generowanie raportów pozwalających kontrolować działanie firmy – zaznacza Gołębiewska.

Niewątpliwym jest więc, że księgowość w MŚP też się zmienia za sprawą digitalizacji.