W Abu Dhabi branżowa naftowa, gazowa i energetyczna znów spotka się na żywo

Warto, aby na targach ADIPEC pojawiły się też polskie MŚP i startupy. W tym celu rodzimi przedsiębiorcy mogą sięgnąć po dotacje unijne z PARP.

Publikacja: 30.09.2021 08:00

Muzeum Luwr w Abu Dhabi w ZEA.

Muzeum Luwr w Abu Dhabi w ZEA.

Foto: Adobe Stock

Rok 2021 jest kluczowy dla branży naftowej, energetycznej i gazowej, ponieważ podwaja ona wysiłki w zakresie wyzwań wynikających z konieczności zrównoważenia podaży i popytu, długoterminowego wzrostu zużycia energii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i nacisków na wypełnienie zobowiązań związanych ze zmianami klimatycznymi.

W 2020 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) były szóstym co do wielkości producentem ropy naftowej i czwartym co do wielkości producentem płynów naftowych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Sektor naftowy i gazowy ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przyczyniając się w znacznym stopniu do dochodów kraju.

Krajowy sektor naftowy i gazowy posiada znaczącą infrastrukturę, która pomaga krajowi w handlu z innymi częściami świata. Ponadto, w ramach strategii 2030 mającej na celu stworzenie bardziej rentownego sektora naftowego, kraj ten sformułował plany znacznego zwiększenia inwestycji w sektorach midstream i downstream w nadchodzących latach. W ramach strategii ekspansji downstream, Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) ogłosiło plany zainwestowania ok. 165 mld AED w sektor downstream.

Czytaj więcej

EXPO w Dubaju - co nas czeka w polskim pawilonie?

Ponadto, kilka ostatnich projektów, takich jak najnowszy rurociąg eksportowy z Habshan do Fujairah o długości 220 mil, może pomóc Zjednoczonym Emiratom Arabskim w bezpośrednim połączeniu bogatych złóż na zachodniej pustyni z Zatoką Omańską, jak również w prowadzeniu działalności na rynku globalnym. Kraj posiada również największy na świecie port bunkrowania w Fujairah, który ma rozszerzyć terminal poprzez dodanie prywatnych jednostek magazynowania zbiorników.

Oczekuje się, że niektóre z głównych projektów staną się ekonomicznie opłacalne przy pomocy inwestycji krajowych i zagranicznych, co będzie napędzać rynek ropy i gazu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

ADIPEC znów na żywo

Abu Dhabi International Petroleum Exhibition & Conference (ADIPEC), której gospodarzem jest Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), powraca do formatu wydarzenia na żywo. Tegoroczna edycja odbędzie się w Abu Dhabi w dniach 15-18 listopada.

ADIPEC działa od 1984 roku i jest jednym z największych wydarzeń związanych z ropą, gazem i energią na świecie, z powierzchnią wystawienniczą równą 160 000 m2, 2 200 wystawiającymi się firmami i odwiedzającymi przybywającymi ze 167 krajów. Wyłącznym przedstawicielem targów w Polsce jest firma MK Business Link.

- Jesteśmy zaszczyceni, że możemy reprezentować tak wyjątkowe i ważne globalnie dla branży wydarzenie. Podczas tegorocznej edycji ADIPEC MK Business Link wraz z Krajową Izbą Gospodarczą organizuje pawilon dla polskich przedsiębiorców, do udziału w którym serdecznie zapraszamy. Uczestnicząc w pawilonie polscy przedsiębiorcy otrzymają wyjątkowy walor promocyjny, marketingowy i biznesowy – mówi Małgorzata Panek-Kasińska, prezes MK Business Link.

Kogo i czego można spodziewać się na ADIPEC 2021?

·         100 tys. profesjonalistów z branży energetycznej,

·         2 200 firm wystawiających się,

·         51 NOCs, IOCs i IECs

·         28 wystawiających się międzynarodowych pawilonów narodowych (w tym Polski).

Korzyści dla polskich przedsiębiorców z uczestnictwa w targach ADIPEC

·         Zaufana marka i platforma, która w ciągu 4 dni wydarzenia w 2019 r. dostarczyła umowy biznesowe o wartości 18,9* mld USD.

·         Dostęp do rynków energetycznych na całym świecie. Możliwość zaprezentowanie swoich rozwiązań i usługi globalnej publiczności, w tym ministrom, dyrektorom generalnym, kluczowym liderom branży i kupującym.

·         Identyfikacja innowacyjnych pomysłów, wprowadzanie rewolucyjnych nowych produktów, budowanie zróżnicowanych partnerstw i prowadzanie interesów w erze energetycznej po COVID-19.

·         80 proc. uczestników to osoby podejmujące decyzje i nabywcy, jest więc to możliwość nawiązania kontaktów z ludźmi, którzy mają znaczenie.

·         Targi ADIPEC generują największą wartość i zwrot z inwestycji dla międzynarodowych, regionalnych i lokalnych firm oraz specjalistów z branży naftowej, gazowej i energetycznej.

·         ADIPEC 2021 będzie również świętem 50-lecia ADNOC.

*Dane liczbowe pochodzą z niezależnego badania przeprowadzonego przez firmę zewnętrzną.

- Targi ADIPEC stanowią jedno z najbardziej wpływowych wydarzeń na świecie dla przemysłu naftowo-gazowego, a więc ich tematyka łączy się ściśle z obszarem działalności PGNiG SA. Ze względu na fakt objęcia bloku koncesyjnego w ZEA i otwarciu tam Oddziału (PGNiG RAK Branch) zdecydowaliśmy się dołączyć do tego szerokiego grona specjalistów z całego świata, którzy spotykają się rokrocznie na ADIPEC. Nasz Oddział w ZEA prowadzi poszukiwania, rozpoznawanie i dokumentowanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na posiadanym przez Spółkę PGNiG obszarze koncesyjnym w emiracie Ras Al. Khaima - mówi Jolanta Milić, główny specjalista ds. projektów marketingowych w PGNiG.

Strefa offshore i marine

Odbywająca się jednocześnie z ADIPEC, wystawa i konferencja Offshore & Marine jest jednym z najważniejszych na świecie miejsc spotkań dla sektora offshore i morskiego, gdzie można zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi, poznać nowych nabywców i rozwinąć nowe możliwości biznesowe z NOCs, IOCs, IECs, firmami usługowymi, wykonawcami EPC, firmami zajmującymi się inżynierią podwodną i łańcuchem dostaw.

Czytaj więcej

Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia przede wszystkim na biznes

Unikalne nabrzeże, które przylega do hali, daje wystawcom i uczestnikom możliwość odwiedzenia i zdobycia doświadczenia z pierwszej ręki w zakresie rozwiązań dostępnych w całym łańcuchu dostaw, w tym zakotwiczonych wzdłuż wystawy i konferencji maszyn. Zwiedzanie z przewodnikiem jest dostępne dla wszystkich uczestników.

Strefa cyfryzacji

Dedykowana Strefa Cyfryzacji na ADIPEC 2021 zaprezentuje ponad 100 firm technologicznych, startupów i MŚP. Globalny pokaz technologii przyszłości od sztucznej inteligencji do technologii Blockchain, Big Data, Machine Learning, Sensory Equipment, Cloud & Edge Computing, Cyberbezpieczeństwo, Robotyka, Drony i IoT. Zaprezentowane rozwiązania technologiczne, pomogą branży odblokować niewykorzystaną wartość i możliwości, ponieważ cyfryzacja staje się coraz bardziej zintegrowana ze wszystkimi aspektami działalności biznesowej.

Wystawcy Strefy Cyfryzacji będą mieli możliwość spotkania i prowadzenia interesów z kluczowymi graczami, którzy chcą oszczędzać koszty, rozwijać kapitał ludzki, tworzyć wartości poprzez wzrost produktywności, poprawiać środki i aplikacje z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska.

Dlaczego MŚP i startupy powinny się wystawiać?

Cyfryzacja jest kluczem do przyszłego wzrostu i zwiększenia efektywności sektora naftowego, gazowego i energetycznego. Zaprezentowane zostaną nowe technologie, a dyskusje i debaty skupią się na konsekwencjach cyfryzacji dla branży oraz najlepszych sposobach wykorzystania nowych technologii. Eksperci branżowi i przedsiębiorstwa mogą doświadczyć całego spektrum cyfryzacji, aby uzyskać najlepszy wgląd w swój potencjał i ocenić, co działa dla nich najlepiej w celu optymalizacji wydajności i produktywności. Cała branża energetyczna zmierza w kierunku pełnego wykorzystania możliwości, jakie oferują nowe technologie.

Czytaj więcej

Za co, jak i kiedy polskie firmy mogą promować się w ZEA?

- Zawsze z ogromną przyjemnością biorę udział w ADIPEC, ponieważ jest to jedno z największych zgromadzeń sektora energetycznego na świecie. Ponieważ Eni ma silne związki z Abu Dhabi, nigdy nie przegapimy takiej okazji, aby podzielić się naszymi przemyśleniami i planami z naszymi partnerami i klientami w tak pozytywnym otoczeniu, co jest jeszcze bardziej cenne w dzisiejszych czasach, biorąc pod uwagę globalne wyzwania, jakie stoją przed nami w scenariuszu pandemicznym – mówi Claudio Descalzi, CEO Eni.

Od dotacji po przyjazd na targi

Na promocję towarów i usług eksportowych na rynkach pozaunijnych polskie firmy mogą pozyskać fundusze UE. Tak jest też w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich i targów ADIPEC.

Umiędzynarodowienie krajowych klastrów kluczowych to zdecydowanie najmniej znane działanie, które realizuje wyselekcjonowana grupa podmiotów jaką są krajowe klastry kluczowe. Te wyspecjalizowane w kreowaniu innowacji konsorcja przedsiębiorstw prowadzone przez koordynatorów uzyskały możliwość finansowania przedsięwzięć proeksportowych dla swoich członków. Konkurs dla klastrów organizuje PARP.

Interesujący jest fakt, że uczestnicy klastrów nie muszą składać wniosków o dofinansowanie. Z dotacji mogą skorzystać zarówno firmy z sektora MŚP, jak i przedsiębiorstwa duże. Dotacje wynoszą od 50 do 70 proc. Maksymalna wartość dofinansowania to ok. 850 tys. zł dla jednego uczestnika.

Czytaj więcej

Biura KOWR wesprą za granicą polskie firmy rolno-spożywcze. Rusza ich pilotaż

Przykładem działań ukierunkowanych na rynek ZEA jest projekt prowadzony przez Klaster Logistyczno Transportowy „Północ-Południe” z Gdańska (http://www.klasterlogtrans.pl/40th-gitex-technology-week/) we współpracy z firmą MK Business Link z Warszawy. W ramach przedsięwzięcia odbywają się misje gospodarcze oraz wyjazdy na targi w latach 2020-2022, w tym właśnie na ADIPEC 2021.

- Polskie przedsiębiorstwa mogą otrzymać do 70 proc. dofinasowania na udział w targach ADIPEC indywidualnie, jak i na uczestnictwo w pawilonie MK Business Link i Krajowej Izby Gospodarczej. To okazja, z której naprawdę warto skorzystać – zachęca Małgorzata Panek-Kasińska.

Rok 2021 jest kluczowy dla branży naftowej, energetycznej i gazowej, ponieważ podwaja ona wysiłki w zakresie wyzwań wynikających z konieczności zrównoważenia podaży i popytu, długoterminowego wzrostu zużycia energii, zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i nacisków na wypełnienie zobowiązań związanych ze zmianami klimatycznymi.

W 2020 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) były szóstym co do wielkości producentem ropy naftowej i czwartym co do wielkości producentem płynów naftowych w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). Sektor naftowy i gazowy ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przyczyniając się w znacznym stopniu do dochodów kraju.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wsparcie Ekspansji
PAIH i IGE będą współdziałać na rzecz eksportu poprzez e-handel
Chiny
Podpatrujmy chiński e-handel. Tam powstają światowe wzorce
Moja Firma
Glov – polska marka, która zawojowała świat
Eksport
Okna i drzwi warte miliardy trafiają na Zachód i do USA
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Eksport
Jak skorzystać na wolnym handlu z Wietnamem?