EXPO w Dubaju - co nas czeka w polskim pawilonie?

Przez 6 miesięcy, licząc od 1 października br., na EXPO odbędzie się niemal 1000 wydarzeń o charakterze gospodarczym i kulturalnym, z których najważniejsze to: Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze.

Publikacja: 23.09.2021 19:35

Polski pawilon na EXPO w Dubaju widziany z zewnątrz.

Polski pawilon na EXPO w Dubaju widziany z zewnątrz.

Foto: PAIH

Polski pawilon na EXPO w Dubaju będzie główną areną prezentacji naszego kraju. Jego otwarcie nastąpi 1 października br., tak jak i całej Wystawy Światowej, która po raz pierwszy odbędzie się w kraju arabskim.

11 listopada br. w Dzień Niepodległości naszego państwa odbędzie się koncert muzyki szopenowskiej. I jak zapowiada Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na EXPO 2020 w Dubaju tego dnia Burdż Chalifa, czyli najwyższy budynek świata, o wysokości 828 metrów, zostanie podświetlony na biało-czerwono.

„Polskie” EXPO to mocny grudzień

6 grudnia br. odbędzie się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze. Ma się ono przyczynić do rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską, a krajami arabskimi. Już teraz udział w forum zadeklarowało ponad czterystu polskich przedsiębiorców.

- Na Bliskim Wschodzie zainteresowanie np. polskimi meblami, żywnością czy jachtami jest wręcz ogromne. Chcemy mocniej współpracować z gospodarzami EXPO i pozostałymi krajami Zatoki Arabskiej, ale dynamicznie rozwijamy też współpracę z innymi państwami arabskimi, jak choćby Egiptem, a więc najważniejszym krajem arabskim w Afryce Północnej – mówi Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.

W Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym udział wezmą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz liczne grono przedsiębiorców, również tych korzystających ze wsparcia w ramach programu Go to Brand EXPO 2020.

Czytaj więcej

Polska na EXPO 2020 w Dubaju stawia przede wszystkim na biznes

Jednym z najważniejszych wydarzeń na EXPO, wręcz kulminacją obecności Polski na Wystawie Światowej, będzie Narodowy Dzień Polski, który zaplanowano zaraz po Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym, bo już na 7 grudnia br. Tego dnia nasz kraj zaprezentuje się szerokiemu gronu międzynarodowej publiczności zwiedzającej Wystawę. Zaplanowano prestiżowe wydarzenia kulturalne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Co ciekawe, Dzień Polski przypadnie w okresie świętowania tygodnia Złotego Jubileuszu, tj. 50. rocznicy zjednoczenia ZEA jako państwa.

Z kolei 24 grudnia br. w naszym pawilonie na EXPO odbędzie się Festiwal Świąt Bożego Narodzenia. Stanie się tak pomimo odmienności religijnej i kulturowej względem gospodarzy Wystawy Światowej.

Szczyt Polska - Afryka

Kolejnym międzynarodowym wydarzeniem o charakterze biznesowym będzie Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. Odbędzie się ono 23 lutego 2022 r. Forum jest organizowane w ramach programu gospodarczego Polski na EXPO 2020. Jego głównym celem jest promocja wzajemnych kontaktów gospodarczych, prezentacja polskich doświadczeń i potencjału w dziedzinie eksportu produktów i usług, w szczególności z branż związanych z tematyką EXPO, jak również zapewnienie możliwości nawiązania współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów afrykańskich.

 - Skupiamy się na Bliskim Wschodzie, ale i Afryce. Chodzi nam przede wszystkim o rynki pozaeuropejskie. Wystawa Światowa, jak i oba fora gospodarcze mają budować wizerunek polskich firm jako solidnych i innowacyjnych. Właściwie już zaczęliśmy obecność na rynkach arabskich i afrykańskich. Trwa cykl seminariów na ten temat realizowany przez Agencję. Światowa wystawa w Dubaju będzie początkiem polskiej ekspansji na Bliski Wschód i do Afryki - zapowiada Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która koordynuje polskie działania na EXPO w Dubaju.

Polish Games Show

To nie koniec gospodarczej ofensywy Polski na EXPO. Na początku marca 2022 r. w ramach tygodniowego cyklu wydarzeń, obejmującego zarówno prezentację polskich gier i producentów, jak i konkursy i warsztaty z projektowania gier zaprezentowany zostanie potencjał polskiej branży gamedev. Zarówno w ujęciu komercyjnym, jak i artystycznym.

Czytaj więcej

Brexit - pełne kontrole graniczne z Wielką Brytanią przesunięte

Ponadto, w trakcie półrocznej obecności Polski na EXPO odbędą się liczne wydarzenia o charakterze kulturalnym i naukowym. Do wizyty w Pawilonie Polskim zapraszani są nie tylko dorośli, ale i dzieci, dla których przygotowano wiele atrakcji, w tym warsztaty edukacyjne.  

Program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych obejmuje m.in.:

             codzienne koncerty chopinowskie;

             koncert z okazji Dnia Niepodległości;

             koncert muzyki polskiej z okazji Dnia Polski na EXPO;

             warsztaty programowania i kodowania;

             warsztaty malowania ceramiki;

             warsztaty astronomiczne ;

             Festiwal Świąt Bożego Narodzenia;

             Dzień Unii Europejskiej;

             Dzień Kobiet;

             Dzień Dziecka.

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym uczestnictwa Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai

Polski pawilon na EXPO w Dubaju będzie główną areną prezentacji naszego kraju. Jego otwarcie nastąpi 1 października br., tak jak i całej Wystawy Światowej, która po raz pierwszy odbędzie się w kraju arabskim.

11 listopada br. w Dzień Niepodległości naszego państwa odbędzie się koncert muzyki szopenowskiej. I jak zapowiada Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na EXPO 2020 w Dubaju tego dnia Burdż Chalifa, czyli najwyższy budynek świata, o wysokości 828 metrów, zostanie podświetlony na biało-czerwono.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Moja Firma
Glov – polska marka, która zawojowała świat
Eksport
Polska-Czechy – jakimi towarami handlujemy?
Eksport
Mrożone truskawki polskim hitem eksportowym
Eksport
Polski drób bezkonkurencyjny na Litwie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
EXPO
„Promocja marki innowacyjności MŚP (Expo 2025 w Japonii)” - to szansa na granty dla MŚP
EXPO
Jest wreszcie firma, która zbuduje pawilon Polski na Expo w Osace