Ułatwienie dla podróżujących drogą lotniczą z Polski do Wielkiej Brytanii

Na warszawskim Lotnisku Chopina powstał punkt wydawania paszportów tymczasowych. Polscy podróżni, w tym przedsiębiorcy, zmierzający na Wyspy Brytyjskie po spełnieniu pewnych warunków mogą tam szybko otrzymać tymczasowy dokument.

Publikacja: 11.05.2023 13:34

Panorama Liverpoolu, w którym 13 maja 2023 r. odbędzie się „Polskie Merseyside”.

Panorama Liverpoolu, w którym 13 maja 2023 r. odbędzie się „Polskie Merseyside”.

Foto: Adobe Stock

Taka możliwość dotyczy także osób, które na razie nie zamierzają skorzystać z tego portu lotniczego. Warto przypomnieć, że wszyscy podróżujący z Polski do Wielkiej Brytanii, czy to przedsiębiorcy w interesach czy to turyści, od wielu miesięcy zobowiązani są do posługiwania się wyłącznie paszportami. Teraz będą mogli się posłużyć paszportem tymczasowym, który wyrobią szybko na miejscu na lotnisku w stolicy.

Paszport tymczasowy – jak go otrzymać?

Aby móc wyrobić paszport na Lotnisku Chopina należy mieć obywatelstwo polskie i dysponować dokumentem ze zdjęciem pozwalającym ustalić tożsamość jego posiadacza, np. dowodem osobistym lub prawem jazdy. Co ważne, trzeba mieć ze sobą również ważny bilet lotniczy na podróż w danym dniu lub tuż po nim. Fotografię do nowego dokumentu można zrobić na miejscu. Aktualnie koszt uzyskania paszportu tymczasowego to jedynie 30 zł, przy czym płatności przyjmowane są wyłącznie kartą. Punkt wydawania paszportów tymczasowych znajduje się w strefie ogólnodostępnej w budynku Terminalu A. Czynny jest w dni powszednie w godzinach 08:00-20:00. Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej niż przez 12 miesięcy od daty wydania.

Czytaj więcej

Skutki brexitu dokuczają polskim eksporterom i usługobiorcom, ale część zyskuje

Aby kwalifikować się do otrzymania paszportu tymczasowego na warszawskim lotnisku trzeba posiadać bilet na podróż samolotem, która jednak nie musi rozpoczynać się w tym porcie lotniczym, a w którymkolwiek w Polsce. To otwiera szanse dla osób, które zamierzają lecieć na Wyspy np. z Łodzi czy z Modlina i uważają, że opłaca się im przyjechać na Lotnisko Chopina, aby w trybie ekspresowym zaopatrzyć się w dokument podróży, którego bardzo potrzebują, a z powodu zagubienia, zapomnienia czy niezauważonego przekroczenia ważności poprzedniego paszportu albo dowodu osobistego nie mają innego sposobu szybkiego pozyskania dokumentu, żeby „uratować” swój wyjazd biznesowy czy też urlop. Oprócz wymienionych powodów jest co najmniej jeszcze jeden, wciąż przydarzający się zarówno polskim turystom, jak i przedsiębiorcom podróżującym w interesach. Chodzi mianowicie o brak świadomości, że obecnie, poza nielicznymi wyjątkami, posługiwanie się ważnym paszportem, by przemieścić się drogą lotniczą do Wielkiej Brytanii, jest nieodzowne.

Dni Dziedzictwa Polskiego w maju i czerwcu

W maju i czerwcu w kilkudziesięciu miastach Wielkiej Brytanii odbywają się, organizowane od 2017 roku, Polish Heritage Days, czyli Dni Dziedzictwa Polskiego. Są to zwykle jednodniowe wydarzenia, tematycznie skupiające się na historii, kulturze i edukacji, często z bogatą ofertą gastronomiczną, bo w tej sferze oczywiście mamy czym się pochwalić i to nie tylko na Wyspach. W niektórych przypadkach imprezy te zawierają element integracyjny dla środowisk biznesowych. Mogą tam nawiązać współpracę i wymienić się pomysłami nie tylko lokalni przedsiębiorcy polskiego pochodzenia, ale też i ci, którzy w stosownym momencie dotrą tam z Polski i łącząc przyjemne z pożytecznym otworzą sobie lokalne ścieżki na brytyjski rynek.

Czytaj więcej

Protokół Północnoirlandzki dotyczy także firm z Polski

W tym roku taki ekonomiczny aspekt ma się pojawić np. 13 maja w Liverpoolu („Polskie Merseyside”) – do którego to miasta można dolecieć bezpośrednio z kilku polskich lotnisk – czy 4 czerwca w Centrum Edukacyjno-Kulturalnym (Educational and Cultural Centre) w Swindon, miejscowości oddalonej zaledwie o kilkadziesiąt mil od Bristolu mającego solidną siatkę połączeń lotniczych właściwie ze wszystkimi częściami Polski.

Wielka Brytania niezmiennie pozostaje jednym z głównym kierunków eksportowych Polski. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego za pierwsze dwa miesiące br. kraj ten plasuje się aktualnie na czwartej pozycji w naszym eksporcie zaraz za Niemcami, Czechami i Francją. Eksport z Polski do Wielkiej Brytanii w okresie styczeń-luty 2023 r wyniósł 13,3 mld zł. Jednocześnie w tym samym okresie import z Wielkiej Brytanii wyniósł 3,2 mld zł. Oznacza to, że w obustronnym handlu Polska notuje znaczącą nadwyżkę (w omawianym okresie było 10,1 mld zł).

Nowe Rynki
Zielona wiosna w Polsce w stosunkach handlowych z Irlandią
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Rynki
Czy Francja wstrzyma rozmowy o wolnym handlu z Mercosur?
Nowe Rynki
Gdzie zagranicą mogą inwestować polskie firmy?
Nowe Rynki
Końcówka 2023 roku z irlandzkim impulsem dla Polaków
Nowe Rynki
Listopadowe polsko-brytyjskie wydarzenia biznesowe