Cztery startupy z Polski w półfinałach prestiżowych konkursów

Poznaliśmy półfinalistów dwóch flagowych europejskich konkursów dla innowatorów w sektorze ochrony zdrowia. Chodzi o Headstart oraz EIT Health Catapult. Do półfinałów weszły aż cztery polskie startupy.

Publikacja: 04.07.2020 11:49

Cztery startupy z Polski w półfinałach prestiżowych konkursów

Foto: Start up UVera opracował bazującą na naturalnych i bezpiecznych bakteriach substancję, która chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Źródło: Adobe Stock

Znamy już listę tegorocznych półfinalistów dwóch prestiżowych programów akceleracyjnych EIT Health: Headstart i EIT Health Catapult. Wyróżnione firmy nie tylko otrzymały finansowanie na rozwijanie swoich innowacji, ale zyskały także dostęp do inwestorów, mentoringu i kolejnych grantów. Finały obydwu konkursów odbędą się w drugim półroczu.

CZYTAJ TAKŻE: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

– Analizując tegorocznych półfinalistów widzimy, że rozwiązania telemedyczne, ale też te związane ze sztuczną inteligencją, są coraz lepiej przygotowane. To jeden z głównych kierunków rozwoju innowacji w medycynie i opiece zdrowotnej – mówi Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: czy praca zdalna to obowiązek

– Cieszy nas, że firmy, które w poprzednich latach brały udział w programach dla początkujących startupów, teraz dostają się do konkursów dla dojrzałych biznesów, gdzie stają w szranki z najlepszymi zespołami z Niemiec, Francji czy Skandynawii – dodaje Mikołaj Gurdała.

Polskie startupy w EIT Health Catapult

Dwa polskie zespoły, które zakwalifikowały się do półfinału EIT Health Catapult to łódzka UVera i gdański Brainscan. Pokonały one ok. 150 konkurentów z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej.

UVera opracowała bazującą na naturalnych i bezpiecznych bakteriach substancję, która chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym. Startup jest zwycięzca ubiegłorocznego InnoStars Awards.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Urlop wyznaczy nam szef

Natomiast Brainscan stworzył oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy obrazów tomografii komputerowej w celu wykrycia i klasyfikacji zmian w mózgu. Firma jest także finalistą ubiegłorocznego programu Headstart.

EIT Health Catapult oferuje 40 tys. euro dla zwycięzców, 20 tys. euro dla zdobywców II miejsca i 10 tys. euro za zajęcie III miejsca. Rywalizacja odbywa się w trzech kategoriach: medtech, zdrowie cyfrowe i biotech.

CZYTAJ TAKŻE: Rozpoczęcie i zakończenie pracy zdalnej wyznacza pracodawca

Ponadto, startupy uczestniczące w programie biorą udział w  szkoleniach z zakresu modelowania biznesowego, negocjacji umów inwestycyjnych i tzw. pitch training. EIT Health Catapult oznacza także dostęp do wartościowych ekspertów i inwestorów.

Firmy z Polski w programie EIT Health Headstart

Z kolei na liście półfinalistów programu EIT Health Headstart także znalazły się dwa projekty z Polski. Są to Friends Media Group Katarzyna Zimoląg oraz Lorton Investments.

Pierwsza z tych firm przygotowała rozwiązanie iCare. Jest to aplikacja telemedyczna wspierająca opiekę paliatywną dzieci i dorosłych pacjentów. Ułatwia pracę opiekunów, pielęgniarek i lekarzy podczas opieki nad pacjentami w hospicjach domowych.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: miejsce urlopu

Druga wyróżniona firma wspiera rozwój SenceBand. Jest to elektrokardiograf (aparat EKG) i sensor monitorujący rytm serca, przeznaczony do noszenia na nadgarstku. Urządzenie jest znacznie dokładniejsze niż sensory optyczne i zapewnia dokładność pomiaru porównywalną z tradycyjnym holterem.

Obie firmy otrzymają po 40 tys. euro na rozwój swoich innowacji. W finale będą ubiegać się o dodatkowe 10 tys. euro.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co z urlopami

EIT Health to organizacja non-for-profit, działająca z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. Jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. W Polsce EIT Health ma czterech partnerów. Są to: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Celon Pharma, Comarch i Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi.

Znamy już listę tegorocznych półfinalistów dwóch prestiżowych programów akceleracyjnych EIT Health: Headstart i EIT Health Catapult. Wyróżnione firmy nie tylko otrzymały finansowanie na rozwijanie swoich innowacji, ale zyskały także dostęp do inwestorów, mentoringu i kolejnych grantów. Finały obydwu konkursów odbędą się w drugim półroczu.

CZYTAJ TAKŻE: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Start-Up
Salesbook pozyskał inwestora. Teraz szykuje ekspansję
Start-Up
Ile zarabia się w polskich startupach?
Start-Up
1 mln zł na konopie. Startup szuka alternatywy dla białka zwierzęcego
Start-Up
StethoMe - polski startup wśród najlepszych na całym globie
Start-Up
Noctiluca, czyli jak polski startup podbija świat
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy