Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych

Rośnie liczba postępowań restrukturyzacyjnych w budowlance.
Bardzo niepokojący jest istotny wzrost niewypłacalności w branży budowlanej. Rośnie w niej liczba postępowań restrukturyzacyjnych. Źródło: Adobe Stock

Wzrost liczby otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych odnotowują: branża odzieżowa, motoryzacyjna oraz rolnictwo.

„Restrukturyzacja przedsiębiorstw. Analiza i omówienie postępowań restrukturyzacyjnych za III kwartał 2020 roku” to najnowszy raport firmy doradczej MGW CCG dotyczący postępowań restrukturyzacyjnych prowadzonych przez polskie sądy gospodarcze, przygotowany na podstawie danych pochodzących z Listy upadłości firm i upadłości konsumenckiej.

Uproszczone postępowanie już działa

W III kwartale br. weszło w życie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Uchwalono też „Ustawę o pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców”. Otwarcie uproszczonego postępowania jest stosunkowo łatwe i nie wymaga decyzji sądu. Stąd też wielu przedsiębiorców, którzy do tej pory zwlekali z uruchomieniem postępowań, sięgnęła po ten rodzaj restrukturyzacji.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Restrukturyzacja firmy ma być uproszczona

Zdaniem autorów raportu w IV kwartale br. można spodziewać się sporego wzrostu liczby niewypłacalności. Istotnym powodem kolejnych może być fakt, że w II kwartale 2021 r. wielu przedsiębiorców będzie musiało rozpocząć spłatę pożyczek udzielanych przez PFR. Szacuje się, że średni poziom umorzenia będzie wynosił jedynie 40 proc. zamiast oczekiwanych 75 proc. Krótki okres spłaty tego zobowiązania w połączeniu z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią będzie podstawowym powodem zwiększania liczby niewypłacalności.

Handel w opałach

Duży wzrost liczby otwieranych postępowań odnotowuje branża handlowa. W III kwartale była to największa grupa przedsiębiorstw decydujących się na uruchomienie restrukturyzacji. W grupie tej istotna część stanowiły firmy zajmujące się sprzedażą odzieży. Najczęściej są to małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie sprostały wyzwaniom rynku i nie mogły skutecznie konkurować w segmencie e-commerce. Wśród tej grupy firm pojawiają się już jednak bardziej rozpoznawalne brandy modowe. Może to świadczyć o tym, że oferowane w ramach tarcz antykryzysowych wsparcie, nie było wystarczające dla tej części gospodarki, zwłaszcza w związku z nadal utrzymującymi się wysokimi stawkami czynszu w galeriach handlowych.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. Czy firma w restrukturyzacji skorzysta ze specustawy?

Drugą co do wielkości grupą firm wszczynających postępowania są podmioty operujące na rynku motoryzacyjnym. Kolejna branżą najczęściej decydującą się na otwierania postępowań restrukturyzacyjnych jest rolnictwo. W czołówce utrzymuje się ono od dłuższego czasu. Można zaobserwować wpływ sezonowości, wskazujący na rosnącą liczbę niewypłacalności tej branży w III i IV kwartale.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

Istotną grupą firm decydujących się na uruchomienie procesu restrukturyzacyjnego jest również branża przetwórstwa przemysłowego, co jest kontynuacją wcześniej obserwowanego trendu.

Niepokojąca sytuacja w budowlance

Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że bardzo niepokojący jest istotny wzrost niewypłacalności w branży budowlanej. Ten sektor zawsze był stabilizatorem koniunktury, więc budzi to szczególne obawy. W III kwartale otwarto najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych w stosunku do firm z tej branży od początku 2018 r. W zdecydowanej większości są to firmy zajmujące się budową nieruchomości mieszkalnych (ponad 80 proc.), a otwarcie tych postępowań miało miejsce głównie w sierpniu i we wrześniu., czyli w pełnym sezonie budowlanym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zaostrzające się kryteria bankowe dotykają MŚP. Coraz trudniej o kredyt

Raport Narodowego Banku Polskiego dotyczący sytuacji na rynku kredytowym nie pozostawia złudzeń. Zasady, na ...

5 rzeczy, które Windows 10 robi lepiej niż 7

Podobno im starsze wino tym lepsze. Niestety ta zależność nie odnosi się do systemów ...

W Chinach treść reklamy musi odpowiadać cechom produktu

Mało kto wie, że chińskie prawo reklamy wymaga podawania prawdy i wprowadza szereg zakazów ...

Prawo do błędu dla przedsiębiorcy

Będą kolejne ułatwienia dla biznesu. Resort przedsiębiorczości i technologii wskazuje, że uchwalony przez Sejm ...

Rosną zaległości firm, ale sytuacja nie jest zła.

Rosną zaległości firm. Co z wypłacalnością?

O 1,22 mld zł do 34,38 mld zł podwyższyły się w II i III ...

Znamy limity podatkowe na przyszły rok

Limity podatkowe określone w przepisach w euro należy przeliczyć po kursie z pierwszego roboczego ...