E-winiety w Czechach dobrze się sprzedają i funkcjonują

Ponad rok temu w Czechach ruszyła sprzedaż elektronicznych winiet autostradowych. Dzięki digitalizacji procesu ich zakup jest łatwy i wygodny. Dodatkowo kierowcy mogą sami wybrać datę, od kiedy opłata autostradowa ma obowiązywać.

Publikacja: 17.01.2022 10:50

Wjazd autostradą do Czech.

Wjazd autostradą do Czech.

Foto: Jarosław Krykwiński

Na życzenie system informuje też SMS-em lub mailem o zbliżającym się końcu jej ważności. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy e-winiet sprzedano więcej niż w 2020 roku poprzedzających je naklejek umieszczanych na przedniej szybie pojazdu. Do 30 listopada 2021 r. kierowcy kupili 5 749 263 winiet autostradowych.

- System elektronicznego poboru opłat za autostrady działa i jest jednym z najlepszych narzędzi elektronicznych dla obywateli. Jest szybki, wygodny, bezpieczny a kierowcy go chwalą. Oszczędza środki budżetowe. Natomiast zmotoryzowanym, którzy mogą załatwić sprawę zakupu w domu, oszczędza czas. Po roku działania system e-winiet autostradowych może być wzorem do digitalizacji innych agend – powiedział Karel Havlíček, były czeski minister transportu.

E-winieta w trzy minuty. Najczęściej pod koniec tygodnia

O ile w przeszłości nabycie klasycznej papierowej winiety wiązało się ze znalezieniem punktu jej sprzedaży, naklejeniem, a przede wszystkim z kłopotliwym zdrapywaniem, to obecnie proces zakupu wersji elektronicznej zajmuje średnio 3 minuty. E-winiety autostradowe najczęściej kupowane są w czwartki, a dziennie sprzedaje się ich średnio ok. 15 tys.

- Mamy za sobą rok funkcjonowania systemu, czyli więcej niż mieliśmy na jego zaprojektowanie. To dobra okazja, aby spojrzeć wstecz na cały ten okres. A także poczuć satysfakcję z rezultatu i wdzięczność wszystkim tym, którzy pracowali i pracują nad stworzeniem, obsługą i rozwojem systemu – mówi Jan Paroubek, dyrektor przedsiębiorstwa państwowego CENDIS, które obsługuje projekt elektronicznego poboru opłat autostradowych.

Czytaj więcej

E-winiety w Czechach na autostradach od początku 2021 r.

W minionym roku Państwowy Fundusz Infrastruktury Transportowej we współpracy z CENDIS sprawnie i skutecznie reagował na sygnały napływające od użytkowników systemu. Na ich podstawie np. uproszczono sposób zakupów, wprowadzono metody ograniczające powstawanie błędów, rozszerzono możliwości zwrotu pieniędzy za e-winiety zakupione na nieistniejące tablice rejestracyjne itp.

Miliardy koron ze sklepu internetowego, miliony z placówek stacjonarnych

Do końca listopada 2021 r. ze sprzedaży e-winiet uzyskano łącznie ponad 5,189 mld koron czeskich (ok. 944,39 mln zł). Nabywcy najczęściej kupowali winiety roczne (2 812 889 szt.) i na 10 dni (2 315 445 szt.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się winiety 30-dniowe (620 929 szt.). Najpopularniejszym kanałem sprzedaży pozostaje e-sklep na stronie edalnice.cz. Za jego pośrednictwem e-winiety kupuje ok. 83 proc. zmotoryzowanych.

Jeśli ktoś nie przepada za transakcjami online może wnieść opłatę za autostrady w sposób tradycyjny. Ma do wyboru jeden z dwóch tysięcy oddziałów Poczty Czeskiej (ok. 7 proc. wszystkich sprzedanych e-winiet), dwieście stacji EuroOil (ok. 8 proc.) lub 14 kiosków samoobsługowych (mniej niż 2 proc.).

Co czeka czeskich automobilistów w 2022 r.?

W ostatnim czasie gwałtownie rosną ceny prawie wszystkich towarów i usług. W 2022 r. nie będzie to dotyczyło cen e-winiet. Te nominalnie na razie nie wzrosną, pozostaną na poziomie z 2021 roku. Potwierdził to obecny minister transportu, Martin Kupka. - Cena zawsze musi być adekwatna do prognozowanych inwestycji, aby było jasne, co w zamian państwo zapewnia ludziom za ich pieniądze - stwierdził. Dla nowego szefa transportu priorytetami jest rozbudowa obwodnicy Pragi i przygotowanie budowy autostrady D35 dalej na wschód, prawdopodobnie po to, by kierowcy rzadziej wybierali D1 – wiecznie zatkaną autostradę łączącą Pragę z Brnem i dalej z Ostrawą. Ukończone mają zostać również odcinki D1 w pobliżu Přerova, D52 w kierunku Wiednia i D39 w kierunku Słowacji. Według ministra Kupki kluczowe są również autostrady D3 (Czechy Południowe - Austria), D6 do Karlowych Warów i D11 prowadząca aż do granicy z Polską.

Ile kosztują czeskie e-winiety autostradowe?

To dobre wiadomości, zwłaszcza dla czeskich kierowców, ale też polskich turystów i biznesmenów, których część operuje w Czechach. Inna sprawa to kurs korony czeskiej w stosunku do złotówki. Za roczną e-winietę trzeba zapłacić 1.500 koron czeskich. W grudniu 2020 roku była to równowartość ok. 255 zł, obecnie cena waha się w okolicach 273 zł. Niewielki wzrost wartości odczują polscy kierowcy również w przypadku dwóch pozostałych wirtualnych winiet, które kosztują odpowiednio 440 CZK (ok. 80 zł, więcej o 5 zł) na 30 dni oraz 310 CZK (ok. 56 zł, więcej o 3 zł) na 10 dni. 

W cenniku są również tzw. „Eko ceny”. Na korzystną zniżkę sięgającą połowy ceny podstawowej mogą liczyć właściciele samochodów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem. Uwaga! Ulga nie dotyczy aut z instalacją LPG.

E- winiety. Kto musi je posiadać? Kto jest zwolniony?

Opłaty za korzystanie z czeskich autostrad dotyczą pojazdów samochodowych o co najmniej czterech kołach, o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Obowiązkowi nie podlegają przyczepy i motocykle. Od 1 stycznia 2021 r. lista pojazdów, które są zwolnione z opłat, jest szersza. 

Czytaj więcej

Polska-Czechy – jakimi towarami handlujemy?

Do tej grupy kwalifikują się auta elektryczne, auta napędzane wodorem oraz hybrydy typu plug-in o emisji CO2 poniżej 50 g/km ze specjalnymi, czeskimi tablicami rejestracyjnymi zaczynającymi się od liter EL. Uwaga! Zwolnienie dotyczy również samochodów zarejestrowanych poza Republiką Czeską. Ich właściciele zobowiązani są do wypełnienia odpowiedniego formularza PDF i wysłania go e-mailem lub w formie papierowej do Pragi. Szczegóły w j. polskim są podane na stronie internetowej w tym miejscu (eDálnice.cz).

W cenniku są również tzw. „Eko ceny”. Na korzystną zniżkę sięgającą połowy ceny podstawowej mogą liczyć właściciele samochodów napędzanych gazem ziemnym lub biometanem. Uwaga! Ulga nie dotyczy aut z instalacją LPG.

Gdzie kupić wirtualną winietę w Czechach? Sklep internetowy

Głównym kanałem sprzedaży e-winiet jest sklep internetowy eDalnice.cz, będący pod kontrolą Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej i przedsiębiorstwa państwowego CENDIS. Cała operacja odbywa się za pomocą kilku kliknięć, dosłownie z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, tabletu lub smartfona. 

Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni).Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany.Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej.Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem).Zapłać (potwierdzenie otrzymasz mailem) i już możesz jechać.

Gdzie kupić wirtualną winietę? Stacjonarny punkt sprzedaży 

Równie łatwo, z pomocą personelu, można kupić wirtualny znaczek autostradowy w sieci 2 tysięcy stacjonarnych punktów sprzedaży Poczty Czeskiej lub na dwustu stacjach paliw Euro Oil. Miejsca te oznaczone są nalepką „ZDE V PRODEJI ELEKTRONICKÁ DÁLNIČNÍ ZNÁMKA”.

Miejsce zakupu e-winiety na autostradzie w Czechach.

Miejsce zakupu e-winiety na autostradzie w Czechach.

Jarosław Krykwiński

Gdzie kupić wirtualną winietę? Kiosk samoobsługowy

Ich lokalizacja jest dogodna zwłaszcza dla obcokrajowców, bo kioski są ustawione głównie w obszarach przygranicznych, przed wjazdem na płatny odcinek  autostrady. Uwaga! Opłata wyłącznie w formie bezgotówkowej.

1.    Wybierz język, w którym chcesz dokonać zakupu.

2.    Wybierz rodzaj elektronicznej winiety autostradowej (365 dni, 30 dni lub 10 dni).

3.    Wprowadź numer rejestracyjny pojazdu i kraj, w którym jest zarejestrowany.

4.    Wybierz początek okresu obowiązywania elektronicznej opłaty autostradowej.

5.    Alternatywnie zadeklaruj prawo do Eco ceny (pojazdy napędzane gazem ziemnym lub biometanem).

6.    Zapłać i już możesz jechać.

Okres ważności według nowej zasady

Roczna czeska elektronická dálniční známka nie jest już przypisana, jak dotychczas, tylko do jednego konkretnego roku kalendarzowego. Nowa roczna e-winieta będzie ważna dokładnie rok od daty zakupu (tj. 365 dni).

Czytaj więcej

Polski ład a firma w Czechach. Dlaczego biznes w Czechach prowadzi się łatwiej?

Kierowca samodzielnie wybiera datę, od której będzie ważna opłata autostradowa. Jej start można wyznaczyć do 90 dni od dnia zrealizowania transakcji zakupu. Zaletą systemu jest również to, że system sam poinformuje mailowo lub SMS-em o zbliżającym się końcu ważności winiety. Na bieżąco można tę informację sprawdzać online.

E-winiety – kto je kontroluje i wystawia grzywny?

Do kontrolowania pojazdów upoważniona jest czeska policja i administracja celna. Po drogach płatnych będą się poruszały nowoczesne pojazdy patrolowe wyposażone w system kamer do rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Jeśli natkną się na samochód nie zarejestrowany w systemie, to po zatrzymaniu jego kierowca może zostać ukarany grzywną w wysokości do 20 tys. koron czeskich (ok. 3.640 zł). Inspekcja obejmie również ewentualne nadużycie zwolnień. Jeżeli osoba fizyczna lub prawna złoży zawiadomienie o zwolnieniu z opłat, nie będąc do tego uprawnioną, musi się liczyć z grzywną w wysokości do 100 tys. koron czeskich (ok. 18.200 zł).

Kamery śledzące tablice rejestracyjne są zainstalowane na autostradowych bramkach kontrolnych oraz w miejscach obsługi podróżnych i na parkingach. Patrole samochodowe mogą z tych kamer zdalnie ściągnąć zarejestrowane informacje i po ich analizie odnaleźć pojazd bez ważnej e-winiety.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie https://edalnice.cz/

Chiny
Litewski biznes traci relacje handlowe z Chinami. Czy Polska też może ucierpieć?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nowe Rynki
Firma w Czechach – czy trzeba mieć konto w czeskim banku?
Prawo i Podatki
Firma w Czechach? Weryfikujemy czeskie realia
Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0